Do Šardic se vrátily měrky a váhy. Nejstarší pochází z 18. století

Šardice (Hodonínsko) – Šardice na Hodonínsku kdysi ležely na kupecké cestě a teď se do nich nejrůznější měřidla díky nové výstavě vrátila. Vedle klasických poštovních nebo zlatnických vah láká výstava i na několik kuriozit. Návštěvníci si musí lámat hlavu nad tím, k čemu měřidla sloužila.

Nejrůznější misky, váhy, odměrky a žejdlíky na vážení poštovních zásilek, zlata i obilí. Nejstarší exponáty pochází z baroka. „Všechny váhy jsou funkční, dalo by se s nimi vážit i dnes. Jen s librami by byl asi problém,“ řekl kurátor výstavy Pavel Fotlýn. Výstava například ukáže, že zatímco vídeňský loket měřil 77 centimetrů, ten český byl o 18 centimetrů delší.

Na výstavě nechybí ani exponáty, u kterých není na první pohled jasné, k čemu slouží. „Kuriózním měřidlem je měrka na vejce, kde se zobáček ptáčka musel dotýkat vajíčka, aby bylo vejce považováno za standardní. Máme tady i neobvyklé patentní měřidlo na deset centimetrů odstřihnuté nitě,“ popsal Fotlýn. Unikátní je také jediná zachovalá cejchovaná nádoba na mléko ze dřeva, kterou si v 19. století nechal vyrobit sedlák na dovoz mléka do Prahy.

Video Kurátor Pavel Fotlýn o nejzajímavějších exponátech
video

Kurátor Pavel Fotlýn o nejzajímavějších exponátech

Kurátor Pavel Fotlýn o nejzajímavějších exponátech

Reportáž Barbory Žítkové

Šardickou sbírku návštěvníci najdou v augustiniánské rezidenci. „Je doloženo, že tady působil i otec genetiky Johan Gregor Mendel. K rezidenci přiléhala zahrada a traduje se, že právě tady prováděl své pokusy s hrachem,“ vysvětlila starostka obce Blažena Galiová (nez. za ČSSD).

Zchátralá budova prošla díky dotacím z Evropské unie a Jihomoravského kraje rozsáhlou rekonstrukcí. Nová střecha, okna i dveře proměnily letní rezidenci k nepoznání. V Šardicích ji teď využívají k výstavám a v nejreprezentativnější místnosti vznikla obřadní síň.