I československé ženy chtěly bojovat. Britové jim ale nedovolili střílet a po válce se na ně zapomnělo

Do bojů druhé světové války se zapojovaly i československé ženy. Kromě domácího odboje sloužily ale také v armádě – jako řidičky, automechaničky nebo meteoroložky. Přestože se o Čechoslovácích u britského letectva po pádu komunismu opět začalo mluvit, ženy, které působily u stejných jednotek, jsou stále trochu v jejich stínu. Může za to zřejmě tehdejší laxní postoj exilových úřadů i následný přístup komunistů k hrdinům západní fronty.

„Maminka o žádný hold z rukou poválečného režimu nestála. Mnohokrát v pozdní noci u nás zvonili vždy dva chlapíci a maminka ve tmě přes záclonu s hrůzou sledovala, jestli tatínka neodvedou neznámo kam,“ popisuje Alexandra Dohnalová.

Její matkou byla Pavla Ederová, která společně s manželem Josefem Šamšulou sloužila u československé bombardovací peruti ve Velké Británii. I o jejím příběhu informuje historička Karolína Stegurová v nové knize I ženy chtěly bojovat.

Čechoslovačky mohly vstoupit k Britům. Exil pro ně vlastní jednotku nevytvořil

Pavla Ederová se narodila 13. května 1914 v oblasti současného severovýchodního Slovenska. Těsně před začátkem války se rozhodla odejít do Anglie. „Se svojí tetou se 11. února 1939 vydaly ze Slovenska přes Německo a Belgii až do Anglie. Teta Olga si zde chtěla otevřít krejčovský salon a maminka šla do anglické rodiny jako kuchařka a společnice manželů Danových. Pan Dan byl vysoký vojenský hodnostář. Chovali se k ní velmi laskavě až mateřsky a maminka ve svém vyprávění na ně vždy s láskou vzpomínala,“ popisuje její dcera.

Ženy u pomocných pozemních sborů na Středním východě
Zdroj: I ženy chtěly bojovat

Jakmile se Anglie zapojila do druhé světové války, zaměstnavatele Pavly Ederové převeleli. A narukovat se rozhodla i ona. To už u britských jednotek mohly bojovat i československé ženy.

„Čechoslovačky mohly v pomocných britských sborech působit od března roku 1941. Právě na začátku toho roku povolili Britové vstup do armády i cizím státním příslušnicím. Souviselo to s tím, že jejich dosavadní nábor britských občanek nebyl dostačující. Tudíž se snažili dovolat pomoci i u spojenců. Domluvilo se, že československé ženy budou vstupovat výhradně do britské armády, že se uvidí, kolik se jich přihlásí, a podle toho se případně zřídí samostatné národní jednotky v rámci britské armády. Ale od Britů už pak tyhle informace nikdo nežádal, takže se domnívám, že československé úřady v tom neměly příliš velkou prioritu,“ vysvětluje historička Stegurová.

S postupem války rostly i možnosti válečného nasazení žen – především proto, že muži odcházeli na frontu a jejich práci tak najednou musel zastat někdo jiný.

„Nejprve mohly ženy pracovat pouze na pěti základních pracovních pozicích – jako řidičky, skladnice, kuchařky nebo kancelářské síly. Postupně vznikl ženský sbor u letectva (WAAF), u pozemní armády (ATS) a u námořnictva (WRNS). U pozemní armády vzniklo pro ženy asi 30 odborných pozic. Co se týká letectva, tak tam ženy mohly vykonávat až 80 různých zaměstnání – jako kreslířky, stenografky nebo třeba baličky padáků. Československé ženy nejčastěji působily jako meteoroložky, řidičky a kancelářské síly,“ vyjmenovává Stegurová.

Pavla Ederová (Šamšulová)
Zdroj: Archiv rodiny

K frontálnímu boji proti nepříteli se ale ženy nikdy přímo nedostaly. Nebylo to ale proto, že by samy nechtěly. „Po celou dobu druhé světové války neexistovala u západních mocností snaha ženu aktivně vystavit boji. I tyto pomocné sbory byly klasifikovány jako nebojové formace britské armády. Ženy nesměly mít zbraň v ruce. Sice s nimi cvičily a uměly s nimi zacházet a čistit je, ale nesměly je používat,“ dodává historička.

Pomáhaly, kde bylo potřeba. I proto se dodnes neví, kolik jich bylo

U britských pomocných sborů sloužilo za války zhruba 200 Čechoslovaček. Přesné číslo není známé, i proto, že exilová vláda nakonec nezřídila samostatné ženské jednotky a evidenci tak vedli Britové. Každá žena, která se chtěla do boje zapojit, ale musela postupovat stejně.

„Přišla na zprostředkovatelnu práce nebo do rekrutační stanice a vyplnila přihlášku, kde specifikovala, jaké má jazykové znalosti a co studovala. Následně ji vyzvali, aby se dostavila k rozřazovacímu testu, a po vyhodnocení jí nabídli pozice, na kterých by mohla pracovat. Pak obdržela potřebné dokumenty a nahlásila se na základnu, kam byla přiřazena a dostala tam vybavení a prvotní školení,“ popisuje historička.

Pavla Ederová přišla k odvodu 29. září 1941 a od října působila u ženských pomocných leteckých sborů WAAF. Vybrali ji na místo kuchařky. „Tady se seznámila s mým tatínkem Josefem Šamšulou, který na stejné základně sloužil u 312. perutě jako zbrojíř, a v červenci 1942 se v kostele v hrabství Middlesex vzali. V říjnu 1942 se v Plymouthu narodila moje sestra Olga a žili v malé vesničce Horrabridge,“ popisuje dcera Alexandra.

Protože československé ženy nevytvořily samostatnou jednotku, navzájem se příliš neznaly. „Britové se ženami mohli nakládat podle potřeby a přiřazovali je tam, kde bylo místo. Tyto Čechoslovačky tak často sloužily na různých základnách jednotlivě. Nemohly tak ani vytvořit nějaký kolektiv, který by pak mohl tlumočit jejich případná přání a požadavky vůči institucím,“ vysvětluje Stegurová.

Čechoslovačky u pomocných leteckých sborů
Zdroj: I ženy chtěly bojovat

Jedinou výjimkou byla podle ní skupina asi třiceti Čechoslovaček u pozemních sborů, které sloužily na Středním východě na stejné základně. Protože se ale československé ženy u jednotek vyskytovaly většinou jednotlivě, přátele si hledaly spíše mezi Brity.

„Maminka se zde velmi sblížila a spřátelila s kolegyní Betty a jejím manželem Georgem. To přátelství jí vydrželo celý život, i po válce si dopisovali,“ potvrzuje Alexandra Dohnalová.

Návrat bez oslav. Zpět domů se vojačky už musely vrátit jako civilistky

S koncem války nadešel pro ženy čas dalšího rozhodování. Některé se mezitím vdaly za Brity, měly děti a rozhodly se v zemi už zůstat. Jiné se naopak vracely zpět do Československa. „Maminka chtěla pro své děti bezpečí, Anglii si zamilovala, a tak se jí příliš vracet nechtělo – i proto, že slyšela, co při osvobozování na Slovensku páchali ruští vojáci. Ale můj otec byl velký vlastenec, miloval svou zemi a na návrat se těšil,“ vysvětluje dcera válečných veteránů.

Cesta domů byla ale pro některé komplikovaná a také trochu smutná. Zatímco českoslovenští letci se vraceli jako váleční hrdinové, u žen byla situace jiná. Protože byly součástí britské armády, musely před návratem do Československa demobilizovat a do vlasti přijely zpět bez fanfár a uvítání jako civilistky. Jejich repatriace také trvala poměrně dlouho.

Ženy, které sloužily u britských pozemních sborů na Středním východě, se do Československa vrátily až na jaře 1946 – skoro rok po válce. Neúčastnily se tak ani žádných slavnostních přehlídek a na jejich službu jako by se zapomnělo.

Podobná situace ale nastala záhy i u letců, které ještě v roce 1945 vítali jako hrdiny. „Tatínkovi byla odměnou za návrat šikana, vyhazov z práce a jiné represe, protože za svou vlast bojoval v Anglii, což pro komunisty bylo hříšné a nepřátelské stigma,“ vzpomíná Alexandra Dohnalová.

Většina ze zhruba 200 žen, které sloužily u britských pomocných sborů, nedostala po válce žádné vyznamenání a nepokračovala ani ve vojenské kariéře. O jejich zapojení do bojů na straně spojenců se následujících 40 let ani nesmělo mluvit. Jejich příběhy se tak začaly objevovat až po sametové revoluci, ale vzhledem k nedostatečné evidenci a dlouhé době, která už uplynula, se podle Stegurové i teď stále nacházejí dosud neznámé příběhy československých vojaček.

„Já jsem velmi ráda, že se oba mí rodiče dožili konce bolševika. Hlavně tatínek, ten byl povýšen do hodnosti majora a byla to pro něj, i když už jen krátce, šťastná doba,“ dodává Dohnalová. Její matka Pavla Ederová (Šamšulová) zemřela 8. listopadu 2000.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 13 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 15 hhodinami

Z rudého snu noční můra. Před sto lety zamířila do Kyrgyzie tisícovka Čechoslováků

Interhelpo bylo československé dělnické družstvo, které pomáhalo budovat socialismus v sovětském Kyrgyzstánu. Vzniklo v květnu 1923 a před sto lety, 29. března 1925, vyjel první transport jeho členů do tehdejší Kyrgyzie. Celkem tam dorazila asi tisícovka Čechů a Slováků a přestože se část z nich později stala oběťmi stalinských čistek, družstvo se významně podílelo na vybudování průmyslového potenciálu asijské republiky.
před 19 hhodinami

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
před 21 hhodinami

Nejstarší vanilku v Evropě našli vědci na Pražském hradě

Pražský hrad byl v době Rudolfa II. centrem evropské kultury, obchodu i umění. Dokládá to i nový objev přímo ve Vladislavském sále. Archeologové tam našli vůbec nejstarší důkaz o použití vanilky v Evropě.
28. 3. 2025

Dva týdny extrémů. Světem se prohnala mimořádná vlna horka

Tropické noci v březnu, teploty vyšší oproti průměru až o sedm stupňů a pokoření stovek teplotních rekordů v Evropě i Asii. Uplynulá vlna veder byla mimořádná rozsahem i výkyvy teplot.
28. 3. 2025

Zemětřesení v Asii mohlo připravit o život až sto tisíc lidí, ukazuje model

Zemětřesení, které zasáhlo v pátek jihovýchodní Asii, postihlo podle geologa a seismologa Aleše Špičáka nečekaně velkou oblast. V kombinaci s jeho silou to znamená velké materiální i lidské škody. Model Americké geologické služby zatím odhaduje očekávaná úmrtí na deset až sto tisíc. Pravděpodobnost, že počet obětí přesáhne sto tisíc, je v tuto chvíli dle modelu 22procentní.
28. 3. 2025

Univerzity čelí špionážím ve výzkumu

S kybernetickými útoky, pokusy o krádež počítačů nebo špionáží ve výzkumu mají zkušenosti univerzity po celém světě, především ty technologické. Vysoké školy v Nizozemsku proto spolupracují s bezpečnostními experty, kteří jim radí, jak postupovat při zkoumání žádostí nebo například během cest do zahraničí. Zkušenost se špionáží mají i další evropské instituce.
28. 3. 2025
Načítání...