TÉMA

Veřejné zdraví

Násilí střelnými zbraněmi je v USA oficiálně veřejnou zdravotní krizí

Násilí páchané střelnými zbraněmi je ve Spojených státech nově definováno jako krize ohrožující veřejné zdraví. Rozhodl o tom nejvýše postavený armádní lékař, generál Vivek Murthy. Střelba je například v současnosti v Americe nejčastější příčinou úmrtí dětí a mladistvých.
26. 6. 2024|

Alkohol jen ve zvláštních prodejnách a méně reklamy. Odborníci chystají návrh opatření k omezení pití

Tým expertů, politiků a zástupců resortů připravuje návrh opatření ke zmírnění pití alkoholu. Obsahovat by mohl omezení dostupnosti alkoholických nápojů, prodávat by se mohly například jen v určitých prodejnách či v daném čase. Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil chce materiál předložit k připomínkám na začátku podzimu.
4. 6. 2024|

Epidemiologovi Faucimu se s covidem zhmotnila noční můra. Teď se bojí, že lidé zapomenou

Na konci roku 2022 se americký epidemiolog Anthony Fauci, který desítky let odborně vedl americký boj proti nakažlivým nemocem, rozhodl skončit ve veřejných funkcích. Teď popsal, kde USA i svět během covidu udělaly největší chyby i pokrok – a také, co v něm vyvolává obavy z budoucnosti.
22. 10. 2023|

Lidé v izolaci nebudou moci hlasovat v komunálních volbách. Malé obce se obávají ovlivnění výsledků

V komunálních volbách tentokrát nebudou moci hlasovat lidé, které covid-19 poslal do izolace. Právě omezení pohybu z důvodu ochrany veřejného zdraví je podle zákona překážkou ve volebním právu. Podle opozice to může hlavně v menších obcích ovlivnit hlasování.
18. 9. 2022|

30 let zpět: Kyanidy úřady neznepokojovaly

Na staveništi mostu přes Labe se objevila svítivě modrá zemina a lékaři zaznamenali výrazně nadprůměrný výskyt úmrtí na rakovinu. Přesto podle zjištění ČST žádný z kontrolních orgánů v Kolíně tyto skutečnosti nijak zvlášť neznepokojovaly. To je obsah další z řady reportáží o neblahém ekologickém dědictví předlistopadového režimu.Vraťte se každý den na chvíli o 30 let zpět a podívejte se, jaké okamžiky přinesl rok 1991.
8. 4. 2021|