TÉMA

Trabant

Vznikly z nouze, přetrvaly nechtěně. Výroba trabantů skončila před třiceti lety
Vše musí jednou skončit. Jedna z pověstných legend motorismu skončila před třiceti lety. Bylo to 33 let poté, co to celé začalo – poté, co z fabriky ve Zwickau vyjel první vůz značky Trabant. Byť s řadou výhrad, lze napsat, že trabanty byly pro Východní Německo tím, čím byly brouky pro Západní Německo – zásadně pomohly motorizovat obyvatelstvo… A nerezly.
30. 4. 2021|Milan Dolejší
Německo slaví 30. výročí znovusjednocení. Merkelová vyzvala občany ke statečnosti
Kancléřka Angela Merkelová při příležitosti oslav 30. výročí znovusjednocení země vyzvala Němce, aby i kvůli koronaviru statečně pokračovali v další cestě za jednotou. V důsledku pokračující pandemie nemoci covid-19 se v sobotu v Německu nekonají žádné hromadné oslavy se stovkami tisíc lidí a v ulicích nepanuje bujaré veselí.
3. 10. 2020|
Německé automobilky pod tlakem mohutně investují a plně sází na elektromobily
Německý automobilový průmysl, klíčové odvětví největší evropské ekonomiky, čelí propadu tržeb. Firmy také propouštějí desetitisíce zaměstnanců. Zároveň výrobci aut musí investovat astronomické částky do elektromobilů, aby se vyhnuli obřím pokutám.
14. 1. 2020|
Video
Billie Eilish, atentát na Heydricha ve 3D nebo mostecká Severka. Nejsledovanější letošní videa na webu ČT24
Emotivní reportáže, nečekané situace při natáčení, unikátní rozhovory či amatérské záběry. Jaká videa patřila na webu ČT24 v roce 2019 k nejsledovanějším? Zaujala například oprava vlaku Slovenská strela, rekonstrukce útoku na zastupujícího říšského protektora, ale i neobvyklá videa z přírody – jako například souboj kance s medvědem.
31. 12. 2019|redakce multimédií webu ČT24
Před 30 lety se otevřela v Praze východním Němcům cesta ke svobodě
Přesně před 30 lety, 30. září 1989, promluvil tehdejší západoněmecký ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher k východoněmeckým uprchlíkům shromážděným na velvyslanectví SRN v Praze. „Přišel jsem, abych Vám sdělil, že dnes bylo umožněno Vaše vycestování do Spolkové republiky Německo“, oznámil zhruba čtyřtisícovému davu uprchlíků z balkonu ambasády. Výročí události, která je považována za jeden ze zásadních kroků vedoucích ke kolapsu východoněmeckého režimu, se věnoval speciál ČT24 Cesta za svobodou.
30. 9. 2019|
Německá ambasáda vzpomíná občany NDR, kteří v roce 1989 utekli přes Československo za svobodou
Na německém velvyslanectví se v sobotu konají vzpomínkové akce k 30. výročí útěku východních Němců přes pozemek ambasády v Praze za svobodou. Lobkovický palác se otevřel veřejnosti a lidé se mohou účastnit debaty s pamětníky událostí roku 1989, prohlédnout si výstavy fotografií a historických dokumentů nebo si poslechnout hudební vystoupení. Přes německé velvyslanectví v Praze emigrovalo v roce 1989 zhruba 15 tisíc občanů komunistické Německé demokratické republiky (NDR).
28. 9. 2019, Aktualizováno28. 9. 2019 10:43|
Před třiceti lety zaplavili ambasádu v Praze uprchlíci z NDR. Zůstaly po nich opuštěné trabanty
Před třiceti lety se tisíce žadatelů o azyl z NDR tísnily na zahradě západoněmeckého velvyslanectví v Praze. Přežívaly tam týdny. Po otevření maďarsko-rakouských hranic v noci na 11. září 1989 proud ještě zesílil – do Prahy se vraceli i ti, které zastavili českoslovenští pohraničníci na cestě do Maďarska. Následná dohoda obou německých států byla předzvěstí změn v Československu i pádu berlínské zdi. Po uprchlících zůstaly v Praze opuštěné trabanty a wartburgy.
23. 9. 2019|
ČT i na podzim dokumentuje život kolem nás: Pivo, manželství, trabant a revoluce
Nová generace Manželských etud a poslední cesta žlutých trabantů patří k dokumentům, které Česká televize uvede ve svém podzimním programu. Z novinek diváky zve také k putování za pivem s Matějem Ruppertem, seznámení s „králem obuvi“ Baťou či k analýze třiceti porevolučních let nebo k dalším osudům převážně romských Ptáčat.
23. 7. 2019|
Stěhování národů a chodící trabant. Čechy a Sasko jsou v Národní galerii blízko i daleko
Na vztahy Čech a německého Saska se zaměřila výstava ve Šternberském paláci na Hradčanech. Nese název Čechy-Sasko/Jak blízko, tak daleko a představuje artefakty z doby kamenné i památky středověku, malby Lucase Cranacha nebo Oskara Kokoschky i model ke známé soše chodícího trabantu Quo Vadis Davida Černého.
28. 5. 2019|
Trabantem tam a zase zpátky. Epický trailer láká na poslední výpravu
Poslední výprava jednoho z nejznámějších českých cestovatelů Dana Přibáně nazvaná Trabantem tam a zase zpátky po dvanácti letech uzavírá cesty žlutých trabantů napříč kontinenty. Během divoké jízdy parta cestovatelů putuje z jižní Indie přes Nepál, Pákistán, Čínu, Kyrgyzstán do Uzbekistánu a odtud přes Rusko, Ukrajinu až k triumfálnímu návratu na Slovensko a do Česka. Filmaři nyní představují trailer k novému filmu, který vstoupí do kin už 11. dubna.
27. 3. 2019|
Pět z deseti Přibáňů doporučuje: Podívejte se na teaser k filmu Trabantem tam a zase zpátky
Dokumentem z poslední cesty uzavřel cestovatel Dan Přibáň po dvanácti letech výpravy napříč kontinenty. Závěrečné dobrodružství s ním mohou diváci sdílet od 11. dubna, kdy snímek Trabantem tam a zase zpátky vstupuje do kin. Ukázku z divoké cesty v předstihu přináší teaser.
13. 3. 2019|
Cesta Trabantem tam a zase zpátky do kin začne v Karviné
Dan Přibáň chystá do kin nový dokument Trabantem tam a zase zpátky. O premiéru snímku, jímž cestovatel uzavřel svou jedenáctiletou cestu kolem světa v nezaměnitelných žlutých vozech, soutěžily české biografy v internetovém hlasování. První uvedení 4. dubna vyhrálo kino Centrum v Karviné. Distribuční premiéra je naplánována na 11. dubna.
11. 2. 2019|
Dan Přibáň opět cestuje. Prvním trabantem, který objede svět
Dokumentarista a cestovatel Dan Přibáň a jeho tým v neděli u pražského Rudolfina symbolicky zahájili další cestu žlutými trabanty po světě. Vznikne během ní i další film. Podpořit je na start přišly stovky lidí, desítky fanoušků přijely přímo v legendárním vozidle z produkce NDR. Posádka vyrazila na pátou a prý poslední výpravu, povede z jižní Indie do Česka. Do Asie se auta přesunou na lodi.
12. 2. 2018|