TÉMA

Salah Abdeslam

Francie si připomněla osm let od útoku islámských teroristů v Paříži

Francie si v pondělí připomněla nejkrvavější atentát svých dějin. Před osmi lety zaútočilo teroristické komando takzvaného Islámského státu na několika místech v Paříži. Při hromadné střelbě a výbuších zahynulo 130 nevinných obětí. Policie zlikvidovala sedm teroristů. Jediného útočníka, který přežil, a jeho devatenáct kompliců soud vloni odsoudil v procesu století.
13. 11. 2023|

Strůjci teroristických útoků v Bruselu stráví za mřížemi desítky let. Někteří dostali doživotí

Belgický soud vynesl tresty nad osmi strůjci teroristických útoků v Bruselu v březnu 2016. Zemřelo tehdy 32 lidí a další tři stovky utrpěly zranění. Několik odsouzených dostalo doživotní tresty a další 30 nebo 20 let vězení, píše agentura AFP. Šest útočníků bylo letos v červenci shledáno vinnými z teroristické vraždy a z účasti na činnosti teroristické organizace. Další dva byli odsouzeni za členství v teroristické organizaci.
15. 9. 2023Aktualizováno15. 9. 2023, 22:58|

Skupina islamistů zapojených do teroristických útoků v Bruselu je vinná, rozhodl belgický soud

Belgický soud shledal vinnými z teroristické vraždy a účasti na činnosti teroristické organizace šest strůjců atentátů v Bruselu, při nichž v roce 2016 zemřelo 32 lidí a více než tři sta utrpělo zranění. Další tři muže z celkem deseti obžalovaných zprostil obvinění z vraždy, ale dva z nich zároveň odsoudil za členství v teroristické organizaci, informoval server BBC News. O výši trestu bude rozhodnuto v samostatném procesu a vynesení rozsudku se neočekává dříve než v září, připomněly agentury.
25. 7. 2023Aktualizováno25. 7. 2023, 22:24|

V Belgii začal soud s teroristy z bruselského letiště a metra. Proces je největší v dějinách země

Po několika týdnech odkladů v Belgii začalo hlavní líčení v procesu s pachateli teroristických útoků, při nichž v březnu 2016 přišlo o život 32 lidí a stovky dalších utrpěly zranění. Mezi deseti obžalovanými jsou i Mohamed Abrini a Salah Abdeslam, kteří už byli letos ve Francii odsouzeni k doživotnímu trestu za teroristické útoky v Paříži z roku 2015. Při nich zahynulo 130 lidí. Megaproces se bude konat v bývalé centrále NATO.
5. 12. 2022Aktualizováno5. 12. 2022, 20:02|

Ve Francii byl Abdeslam odsouzen za terorismus na doživotí, nyní ho čeká další soud v Belgii

Salah Abdeslam, kterého francouzská justice koncem června odsoudila k doživotnímu vězení za teroristické útoky v Paříži z roku 2015, byl odvezen z francouzské věznice, aby mohl být vydán do Belgie. V zemi, v níž se narodil, ho totiž čeká další proces v souvislosti s teroristickým útokem v Bruselu v březnu 2016.
13. 7. 2022|

Doživotní trest pro Salaha Abdeslama za útoky v Paříži platí. Neodvolal se

Salah Abdeslam, kterého soud ve Francii koncem června poslal na doživotí do vězení za teroristické útoky v Paříži v roce 2015, se proti verdiktu neodvolal. Informovala o tom v úterý agentura AFP s odkazem na vyjádření prokuratury. Znamená to, že rozsudek je pravomocný.
12. 7. 2022|

V Bruselu bylo odsouzeno deset lidí kvůli napomáhání teroristům z Paříže

Bruselský soud ve čtvrtek uložil nepodmíněný trest dvěma mužům obžalovaným z napomáhání teroristům, kteří spáchali útoky v Paříži v listopadu 2015, při nichž zahynulo na 130 lidí. Před soudem stálo celkem čtrnáct osob, z toho čtyři byly zproštěny viny.
30. 6. 2022|

Salah Abdeslam byl za teroristické útoky v Paříži odsouzen na doživotí

Francouzský soud ve středu odsoudil na doživotí bez možnosti předčasného propuštění Salaha Abdeslama, jediného přeživšího ze strůjců teroristických útoků v Paříži v roce 2015. Z terorismu kromě něj dříve uznal vinnými také dalších 18 obžalovaných. Odsouzené osoby mají deset dní na to, aby se proti verdiktu odvolaly. Při atentátech na hudební klub Bataclan a další místa v Paříži 13. listopadu 2015 zemřelo 130 lidí.
29. 6. 2022Aktualizováno29. 6. 2022, 22:06|

Doživotí bez možnosti propuštění, žádá prokuratura pro strůjce teroristických útoků v Paříži

Francouzská prokuratura žádá pro jediného přeživšího ze strůjců teroristických útoků v Paříži z listopadu 2015, Salaha Abdeslama, doživotní trest bez možnosti propuštění. Výjimečný trest odpovídá podle prokurátorky Camille Hennetierové nesmírné závažnosti činů.
10. 6. 2022|

Přeživší terorista z útoků v Paříži u soudu prohlásil, že nikoho nezabil

Hlavní podezřelý z teroristických útoků v Paříži z roku 2015 Salah Abdeslam ve středu u soudu odmítl, že by někoho zabil nebo komukoliv ublížil. Prohlásil také, že miluje Islámský stát, který Západ považuje za teroristickou organizaci. O procesu ve Francii informovaly světové agentury a místní média.
9. 2. 2022Aktualizováno9. 2. 2022, 20:17|

Francie si připomněla oběti útoků na Bataclan a další místa v Paříži, uplynulo od nich šest let

Francie si připomíná oběti série teroristických útoků v Paříži. Před šesti lety, 13. listopadu 2015, při nich zemřelo 130 lidí a více než tři sta padesát dalších utrpělo zranění. Pietní akty se konaly za přítomnosti premiéra Jeana Castexe na různých místech Paříže a jejího předměstí Saint-Denis, které byly dějišti islamistických útoků. Vzpomínky se konají v době, kdy Francie sleduje proces s obviněnými z atentátů.
13. 11. 2021|

Vláda o riziku útoku věděla, neměla ale konkrétní indicie, řekl Hollande u soudu s teroristy z Paříže

Bývalý francouzský prezident François Hollande vystoupil jako svědek před soudem v procesu s muži, kteří jsou obviněni z podílu na teroristických útocích v Paříži z 13. listopadu 2015. Zemřelo při nich 130 lidí. Vláda podle Hollanda věděla o hrozícím nebezpečí, ale bez konkrétních indicií, kdy a kde by k útoku mohlo dojít. Exprezidenta předvolala asociace zastupující oběti a raněné během útoku Life for Paris. Hollandovo svědectví provázela přísná bezpečnostní opatření.
10. 11. 2021|

Salah Abdeslam obviněný z útoku na Bataclan promluvil u soudu

U soudu v Paříži v úterý vypovídal jediný přeživší ze skupiny teroristů, kteří 13. listopadu 2015 zaútočili v centru Paříže a zabili sto třicet lidí. Obžalovaný Salah Abdeslam měl možnost hovořit o svém charakteru, o dětství, práci mechanika u dopravního podniku nebo o návštěvách barů a kasin. Jeho výpovědi předcházelo pět týdnů svědectví přeživších útoků a pozůstalých po obětech. O vývoji soudního přelíčení informovala francouzská televize BFM TV.
2. 11. 2021|

Přeživší teroristických útoků v Bataclanu již několik týdnů soudu popisují hrůznou noc

Soud se strůjci teroristických útoků v Paříži pokračuje dalšími výpověďmi svědků. Neštěstí si vyžádalo 130 mrtvých a přes 370 zraněných. Šlo o největší teroristický útok spáchaný v Evropě od atentátů na vlaky v Madridu a přihlásil se k němu takzvaný Islámský stát.
21. 10. 2021Aktualizováno21. 10. 2021, 19:47|

Na krveprolití té noci žádný výcvik nestačil, svědčil o pařížských teroristických útocích jeden z četníků

U soudu v úterý vypovídali četníci, kteří byli svědky pařížských teroristických útoků z 13. listopadu 2015, při kterých zemřelo až 130 lidí. Uvedli, že je stále pronásledují hrozivé výjevy z noci, kdy k útokům došlo. Podle odhadů organizací, které svědkům atentátů poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až tři sta obětí, které přežily. Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považován za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.
28. 9. 2021|

Bruselský Molenbeek proslul jako lůno teroru. Svou reputaci zlepšuje jen pomalu

Asi žádná bruselská čtvrť není tak neblaze proslulá jako Molenbeek. Právě do této oblasti belgického hlavního města zavedlo policejní komanda vyšetřování teroristických útoků v Paříži z listopadu 2015, při nichž zahynulo 130 lidí. V Molenbeeku kriminalisté dopadli jediného přeživšího a strůjce útoků Salaha Abdeslama. Chudá čtvrť se mění, náprava reputace ale potrvá.
23. 9. 2021|

Začal soud se strůjci teroristických útoků z Paříže, Abdeslam se označil za vojáka IS

V Paříži za přísných bezpečnostních opatření začal proces s obžalovanými ze série koordinovaných útoků na různých místech Paříže ze 13. listopadu 2015. Při explozích a následné střelbě tehdy zemřelo sto třicet lidí, nejvíce v hudebním klubu Bataclan, a stovky dalších utrpěly zranění. Obžalovaný Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů, se na úvod soudu označil za vojáka teroristické organizace Islámský stát (IS) a později si hlasitě stěžoval na zacházení ze strany francouzské justice. Největší soudní proces v novodobých dějinách Francie má trvat do května příštího roku.
8. 9. 2021Aktualizováno8. 9. 2021, 20:55|

Před pěti lety zabíjel útočník v Nice nákladním vozem. Radikalizované osoby má ve Francii pomoct odhalovat nový zákon

Před pěti lety najel Francouz tuniského původu nákladním autem do davu lidí oslavujících státní svátek v Nice. Útok si vyžádal 86 obětí. Od té doby se bezpečnostní situace ve Francii částečně zklidnila, po letošním dubnovém útoku na policistku ve městě Rambouillet ale francouzská vláda představila nový protiteroristický zákon, který nyní čeká na schválení Senátu.
14. 7. 2021|

Belgie bude soudit deset lidí za útoky v bruselském metru a na letišti Zaventem

Kvůli teroristickým útokům v Bruselu z března 2016 stane před belgickým porotním soudem deset obviněných. Vůči třem dalším bude trestní řízení zastaveno, oznámila podle agentury DPA belgická prokuratura. Datum zahájení procesu stanoveno zatím nebylo.
5. 1. 2021|

Pět let od teroristických útoků v Paříži jsou islamisté stále hrozbou, naposledy zabíjeli ve Vídni

Při šesti teroristických útocích v Paříži v listopadu 2015 zahynulo 129 lidí, jeden člověk zemřel později v nemocnici, přes 350 dalších lidí bylo zraněno, zemřelo i sedm atentátníků. Teroristé stříleli z útočných pušek v klubu Bataclan a na několika místech v centru Paříže. I přes zavedení specifických bezpečnotních opatření zůstává terorismus ve Francii a Evropě zásadním problémem. Naposledy islamisté útočili na začátku listopadu ve Vídni.
13. 11. 2020|

Pařížské útoky se dostanou před soud. Prokuratura obžalovala 20 lidí

Vyšetřující soudci ve Francii vznesli za teroristické útoky v Paříži z listopadu 2015 žalobu proti dvaceti lidem. Mimo jiné i proti Salahu Abdeslamovi, který je považován za jediného přeživšího z útočníků. V pondělí o tom informovala francouzská prokuratura. Teroristické útoky v Paříži si vyžádaly životy 130 lidí. Termín procesu znám není, podle médií by ale mohl začít v roce 2021.
16. 3. 2020|

Němci dopadli Bosňana podezřelého z napojení na pařížské útočníky, muž údajně načerno prodával zbraně

Policisté v německé spolkové zemi Sasko-Anhaltsko zatkli muže v souvislosti s pařížskými útoky z listopadu 2015, jejichž cílem se stal i koncertní sál Bataclan. Na devětatřicetiletého Bosňana vydala evropský zatykač Belgie. Vyšetřovatelé muže označovaného jako Adis A. podezřívají z ilegálního obchodování se zbraněmi.
27. 6. 2019|