TÉMA

Radbuza

Hladiny řek v Moravskoslezském kraji klesly, první stupeň platí jen na Morávce

Prudké deště a bouřky se v noci na úterý přesunuly do části Beskyd, hladiny řek vystoupaly ke třetímu stupni povodňové aktivity. Největší problémy byly v Třinci, kde voda strhla provizorní lávku a vytopila domov pro seniory v části Oldřichovice. Řeky na jihozápadě republiky a v části středních Čech, které se rozvodnily v předchozích dnech, během úterý postupně klesaly. V úterý vpodvečer se situace uklidnila i v Moravskoslezském kraji, kde hladiny většiny toků opadly na obvyklou úroveň.
4. 6. 2024Aktualizováno4. 6. 2024, 19:19|

Deště ještě nekončí. V části Čech budou hladiny řek stoupat dál

Na severovýchodě Česka bude v pondělí večer a v úterý silně pršet. V části Zlínského a Moravskoslezského kraje spadne až 70 milimetrů srážek. Zároveň v části středních a západních Čech budou dále stoupat hladiny řek. V části Plzeňského kraje mohu dosáhnout i nejvyššího povodňového stupně. Vyplývá to z výstrahy, kterou večer zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
3. 6. 2024|

Radbuza ve Staňkově je dál na třetím stupni. V Praze uzavřeli protipovodňová vrata na Čertovce

Vydatný déšť nadále zvedá hladiny řek v Česku. Situace je nejhorší na jihozápadě Čech. Třetí stupeň povodňové aktivity je aktuálně na Radbuze ve Staňkově, druhý stupeň pak na Úhlavě ve Štěnovicích. Ve Lhotě u Plzně hladina dál stoupá, k dosažení třetího stupně jí chybí asi čtyři centimetry. V Praze se kvůli vyšší hladině Vltavy uzavřela protipovodňová vrata na Čertovce. Pondělní bouřky by podle meteorologů mohl opět provázet přívalový déšť, výstraha je pro východní a jižní část republiky do úterního poledne.
3. 6. 2024Aktualizováno3. 6. 2024, 20:10|

Vydatné deště zastavily vlaky u Plzně. Meteorologové varují před dalšími bouřkami

Vydatné deště zastavily v neděli odpoledne provoz vlaků mezi Plzní a Starým Plzencem na trati do Strakonic. Je zaplavená, sesunula se půda a na koleje spadl strom. Provoz mezi stanicemi Nezvěstice a Plzeň hlavní nádraží měly zajistit náhradní autobusy, kvůli nesjízdným silnicím ale nemohly část odpoledne jezdit. Voda zastavila provoz na železnici také v úseku Domažlice–Kdyně. Deštivé počasí bude i nadále pokračovat. Meteorologové vydali varování před bouřkami pro většinu území Česka. Ojediněle mohou být silné, provázené přívalovým deštěm či menšími kroupami, výstraha platí i pro pondělí. Nadále je v platnosti i výstraha před povodněmi pro Plzeňský kraj. Po vydatných pátečních a sobotních deštích stoupla na třetí stupeň povodňové aktivity řeka Radbuza ve Staňkově na Domažlicku.
2. 6. 2024Aktualizováno2. 6. 2024, 23:19|

Úhlava v Tajanově klesla ze třetího stupně na druhý

Deště v sobotu zvedly hladiny řek na několika místech v Česku. Pro Úhlavu v Tajanově platil třetí povodňový stupeň, pozdě večer ale hladina klesla a půl hodiny před půlnocí už byla na druhém stupni. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zmírnil páteční výstrahu před povodněmi na západě Čech. Odvolal extrémní stupeň nebezpečí v Plzeňském kraji a výstrahu omezil na Plzeňský kraj a část Jihočeského kraje. Původně platila i pro Karlovarský kraj a západ středních Čech. V platnosti zůstává varování před vydatným deštěm pro západ a jihozápad Čech, a to až do půlnoci na neděli.
1. 6. 2024Aktualizováno1. 6. 2024, 23:43|

Kvůli vydatným dešťům hrozí na západě Čech vylití řek

Kvůli vydatným dešťům a nasycení půdy mohou hladiny některých řek na západě Čech překročit v sobotu třetí povodňový stupeň. Týká se to především Radbuzy, Mže a jejích přítoků. Meteorologové zpřísnili výstrahu, od půlnoci na sobotu do nedělního večera platí v několika regionech na západě Čech povodňové ohrožení s extrémním stupněm nebezpečí. Druhý povodňový stupeň překročí řeky v povodí horní Ohře v části Karlovarského kraje i hladina střední a dolní Berounky v Plzeňském a Středočeském kraji. Kvůli následkům dešťů už během pátku vyjížděli hasiči v Olomouckém a Středočeském kraji. Povodí v Česku začala preventivně odpouštět některé nádrže.
31. 5. 2024Aktualizováno31. 5. 2024, 23:29|

Jihozápad Čech postihly silné deště, na Plzeňsku se rozvodnilo několik toků

Silné srážky, které v úterý večer zasáhly Plzeňský kraj, způsobily na několika místech potíže. V Blížejově na Domažlicku se večer po prudkém lijáku dostala voda do několika domů a dvorů, sdělil starosta Jiří Červenka (BLÍŽEJOVSKO 8). Hasiči měli v kraji desítky výjezdů k popadaným stromům a čerpání vody, vyplývá ze statistiky jejich zásahů. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) napršelo na Šumavě a v podhůří Českého lesa za 24 hodin až 75 milimetrů srážek. Na Radbuze ve Staňkově na Domažlicku platí třetí povodňový stupeň.
22. 5. 2024Aktualizováno22. 5. 2024, 20:20|

Opuštěný pilíř z minulého století slouží jako netradiční vyhlídka

V plzeňských Slovanech je lidem nově přístupná netradiční vyhlídka z historického pilíře. Ten byl několik let nevyužíván a dělal svému okolí spíše ostudu. Zapomenutá stavba byla už jen vzpomínkou na nedokončený projekt z třicátých let minulého století, který zhatila druhá světová válka. Původně měl přes řeku Radbuzu vést most pro železniční vlečku. Nové místo k odpočinku doprovází i informační tabule o místních živočiších, historii pilíře a dalších historických stavbách v okolí.
3. 6. 2023|

Vznikne studie dopadu stavby gigafactory v Líních na okolí. Premiér jednal s místními politiky, ti ocenili zlepšení komunikace

Vláda nechá zpracovat studii o vlivu gigafactory – tedy továrny na baterie pro elektroauta – která by mohla vzniknout v Plzni-Líních na okolí. Premiér Petr Fiala (ODS) o ní jednal se zástupci města a Plzeňského kraje. Zatímco Fiala považuje vznik gigafactory za klíčový pro budoucnost českého autoprůmyslu, v regionu převládají spíše obavy. Místní politici také kritizují, jak s nimi dosud vláda o gigafactory komunikovala, respektive jak nekomunikovala. Shodují se, že pro vládu bude nyní velmi obtížné přesvědčit obyvatele, že by továrna byla přínosem.
27. 10. 2022Aktualizováno27. 10. 2022, 21:55|

Hladiny šumavských řek pomalu klesají, Otava se vrátila na druhý povodňový stupeň

Na jihozápadě Čech až do úterního večera vydatně pršelo. Kvůli intenzivním srážkám spolu s táním sněhu hrozilo na Šumavě v povodí Vydry, Křemelné a horní Otavy vystoupání hladin na desetiletou až dvacetiletou povodeň. Kulminaci meteorologové předpokládali v noci na středu. Otava v Rejštejně a v Sušici klesla před devátou večer ze třetího povodňového stupně na druhý. Na prvním povodňovém stupni je Vydra v Modravě na Klatovsku.
4. 1. 2022Aktualizováno4. 1. 2022, 23:15|

Silné bouřky budou až do pátku, déšť rozvodní řeky na jihozápadě Čech

Silné bouřky s přívalovým deštěm, případně i krupobitím se budou v Česku ojediněle objevovat do pátku. Vzhledem k dosavadním i očekávaným srážkám stoupnou hladiny v jihozápadní polovině Čech. V povodí Radbuzy, Úhlavy, Úslavy, Klabavy a Litavky mohu dosáhnout i druhého povodňového stupně a některé menší toky přechodně i třetího stupně, tedy ohrožení. Hasiči v Jihomoravském kraji měli během středy kvůli bouřkám kolem třiceti výjezdů, převážně na Vyškovsku a Brněnsku, situace se ale již uklidňuje. Klienti pojišťoven také již nahlásili po bouřkách téměř tisíc škod za desítky milionů korun.
23. 6. 2021Aktualizováno23. 6. 2021, 16:58|

Před 130 lety zaplavila rozbouřená Vltava téměř třetinu Prahy a zničila Karlův most

Těsně před půl šestou ráno 4. září roku 1890 pobořila velká voda Karlův most. V té době již sice po celých Čechách i Moravě pršelo několik měsíců téměř v kuse, přesto jen málokdo věřil, že by katastrofu tento staroslavný most neustál. Ti, kteří se po mostě během protržení dokonce procházeli, za to zaplatili životem. V ten den totiž kulminovala jedna z největších povodní české historie.
4. 9. 2020|

Úhlavu znečistila chemikálie. Pitná voda ohrožena není, lidé by ale neměli jíst ulovené ryby

Do Úhlavy, která zásobuje pitnou vodou Plzeň, unikla chemická látka na impregnaci dřeva. Zásobování pitnou vodou ovšem ohroženo není a lidé se nemusí obávat ani kontaminace vodovodních řadů. Krajské město bude dočasně brát pitnou vodu z Radbuzy. Do Úhlavy se látka dostala Drnovským potokem z výrobního areálu v Klatovech, pravděpodobně v noci ze 7. na 8. října. Přes Úhlavu se potom chemikálie dostala až do Berounky.
14. 10. 2019Aktualizováno14. 10. 2019, 16:52|