Silné srážky, které v úterý večer zasáhly Plzeňský kraj, způsobily na několika místech potíže. V Blížejově na Domažlicku se večer po prudkém lijáku dostala voda do několika domů a dvorů, sdělil starosta Jiří Červenka (BLÍŽEJOVSKO 8). Hasiči měli v kraji desítky výjezdů k popadaným stromům a čerpání vody, vyplývá ze statistiky jejich zásahů. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) napršelo na Šumavě a v podhůří Českého lesa za 24 hodin až 75 milimetrů srážek. Na Radbuze ve Staňkově na Domažlicku platí třetí povodňový stupeň.
Jihozápad Čech postihly silné deště, na Plzeňsku se rozvodnilo několik toků
„Natekla nám sem voda z polí okolo. Je na nich kukuřice, takže déšť sem do vsi spláchl bahno z polí. Voda se dostala asi do čtyř domů a zaplavila osm až deset dvorů,“ řekl Červenka. V obci bylo podle něj až půl metru vody. „Způsobilo to škody hlavně na soukromém majetku, až opadne voda, budeme zjišťovat škody,“ dodal starosta postižené obce.
Lazecký potok, jehož hladina se v noci na středu výrazně zvedla, zničil mimo jiné hřiště s umělou trávou a strhl opěrnou zeď za domem pro seniory. Přesto žádní lidé nemuseli být evakuováni, zůstalo u doporučení jít o patro výš, aby v přízemí bylo možné uklízet. Škody však jdou do milionů korun.
Červenka doplnil, že zřízena byla obecní povodňová komise. Podle starosty jsou všechny silnice v obci s patnácti sty obyvateli průjezdné. „Myjeme silnice a lidé uklízí dvory. Dva tři dny to bude trvat. Obec čistí hřiště a průtah obcí, kde pomáhají domažličtí hasiči a krajská správa silnic,“ řekl Červenka. Vyplavené domy byly pojištěné, majitelé už to s pojišťovnami řeší.
Obec postihly stejně intenzivní záplavy i v roce 2009. I tehdy voda přišla ze severozápadu. S firmou, jejímž polem déšť stekl do obce, místní úřad jedná. Obci by dle starosty pomohlo vybudování suchého poldru (nádrž bez vody sloužící k protipovodňové ochraně) pod polem. „V pozemkových úpravách je tam navržený, ale Státní pozemkový úřad ho zatím nepostavil,“ poznamenal Červenka.
Podle ČHMÚ byly v úterý nejsilnější srážky v Česku na jihozápadě území. „Celkem zde za posledních 24 hodin napršelo nejčastěji 20 až 50 milimetrů, ale v okolí Železné Rudy 60 až 70 milimetrů, v podhůří Českého lesa 60 až 75 milimetrů,“ uvedli meteorologové. Například v Domažlicích naměřili 60 milimetrů, v Plané 66, v Horšovském Týně 68, v Tachově 69 a ve Starém Sedle až 75 milimetrů srážek.
Srážky odpoledne slábly
Srážky ve středu odpoledne ustaly, přesto Radbuza ve Staňkově překročila o pár centimetrů hranici třetího povodňového stupně. Na vydatné deště reagovaly hladiny zejména menších vodních toků. Podle pracovníka z plzeňské pobočky ČHMÚ Martina Adamovského je třetí povodňový stupeň na Radbuze dán vysokými stavy vody na jejích přítocích. „Kolem Horšovského Týna, ale i v Kdyni opravdu hodně pršelo, několik hodin. Byly tam výrazné úhrny, stanice tam potvrdily i přes sto milimetrů srážek,“ informoval.
Rozvodnilo se několik menších toků v podhůří Českého lesa, zejména v povodí Radbuzy, Mže a Úhlavy. Už v úterý navečer dosáhla prvního stupně Zubřina v Domažlicích. Hladiny většiny větších toků v oblasti ještě stoupají, uvedl ČHMÚ.
Krajští hasiči měli za úterý a středu na sto výjezdů hlavně kvůli čerpání vody a pomoci s bahnem. „Zejména voda, která se valí z pole, přivede tolik bahna, že to nejde odčerpávat,“ řekl řídicí důstojník domažlického územního odboru David Dopirák. Podle něj se musí bahno likvidovat lopatami a kýbly, technickým prostředkem by mohl být sací bagr, což je ale drahá a nadstandardní metoda. „To by se vyplatilo, kdyby to bylo opravdu ve velkém měřítku,“ uvedl.
Hasiči stále pomáhají v okolí Blížejova, Horšovského Týna a Staňkova lidem, kteří to sami nezvládnou kvůli stáří nebo zdravotnímu handicapu. „Snaží se to s nimi dočistit, odčerpat i nějaké bahno odvézt. Teď už je to hlavně v režii dobrovolných jednotek,“ řekl Dopirák. Stále ale vyjíždějí také profesionálové. „Po včerejšku (úterý) se ještě objevují prostory, které se akutně neřešily během toho velkého deště, ale jsou i mimo pásmo, kudy prošla hlavní průtrž mračen,“ vysvětlil.