Propaganda Rusy přesvědčila, že jsou napadení a musí se bránit, vysvětluje Procházková

24 minut
Interview ČT24: Petra Procházková o mediálním pokrývání rusko-ukrajinské války
Zdroj: ČT24

Kremelská propaganda přesvědčila většinu Rusů, že jsou napadeni Severoatlantickou aliancí a válka proti Ukrajině je pro jejich obranu nutná, řekla v Interview ČT24 reportérka Deníku N Petra Procházková, která situaci na východě dlouhodobě sleduje. Hovořila také o tom, co je na informování o současné válce nejsložitější, nebo proč má Rusko tolik schopných hackerů.

„Můžeme docela svobodně pracovat na ukrajinské straně zákopů, (…) ale nemáme vůbec žádný přístup na druhou stranu,“ popisuje Procházková jeden z hlavních problémů informování o válce.

Rusko totiž změnilo přístup. Dřív stačil dopis šéfredaktora a novinář do Ruskem kontrolovaných oblastí mohl. Nyní je však nutné, aby někdo konkrétního novináře sám aktivně pozval. „A ukažte mi někoho v Rusku, kdo mě pozve, abych tam jela psát reportáže, za které on po mém návratu do Česka bude postižen,“ vysvětluje.

Dodává, že v Rusku je řada novinářů akreditovaných třeba už delší dobu, ale na okupovaná ukrajinská území nesmí. Tam jezdí jen organizované zájezdy, kterých se často účastní například Číňané. Výstupy jsou podle Procházkové k nerozeznání od toho, co říká Kreml.

Na okupovaný Donbas jezdila před únorem 2022. A vždy byla i s kolegy šokována, jak velmi jiná tam panovala atmosféra, jak velmi sovětská byla. Jedním z důvodů je, že řada „proukrajinsky“ smýšlejících lidí odjela buď na neokupovaná území nebo i do zahraničí. Zůstali jen ti, kterým je všechno jedno, a dost je i těch, kteří upřímně vítají příchod „ruského světa“, líčí novinářka.

Nálada v Rusku

Těžce získává i informace o společenské situaci v Rusku, které se jí v dostatečné míře nedaří dostat ani od známých v zemi. Musí se tak spoléhat na sociální sítě a občasné kvalitní zdroje.

Jedním z nich je socioložka Jelena Koněvová, která provádí už rok sociologické výzkumy o vztahu Rusů k válce. Zatím uspořádala čtyři vlny. S překvapením zjistila, že podpora války se za poslední rok nezměnila, nehledě na vysoké ruské ztráty, téměř vůbec a drží se na zhruba sedmdesáti procentech. Změnil se jen důvod, nyní dominuje pocit nutnosti bránit se a přesvědčení, že Rusko je napadeno. „Nejdůležitější je, že nechtějí prohrát,“ vypíchla Procházková.

Tomu, že se Rusko v současné válce brání, že NATO proti němu vede válku a Ukrajinci jsou jen jejím nástrojem, věří v důsledku propagandy mnozí Rusové. Tento pocit zesílil poté, co se boje odehrály i v ruské Bělgorodské oblasti. A pocit ohrožení je i důvodem, proč jdou někteří Rusové bojovat. Velkou motivací ruských vojáků jsou však i peníze, protože platy v armádě jsou násobně vyšší než to, co je možné vydělat na venkově, připomíná Procházková.

Tvůrci propagandy

Lživý příběh o agresivním Západu, který zneužívá Ukrajinu k boji proti Rusku s cílem ho zničit a ovládnout jeho nerostné bohatství šíří v Rusku štědře financovaná a početná skupina mediálních pracovníků. Nejzapojenější jsou ti ze státních televizí. Jejich motivací je kromě peněz také to, že už se namočili a nesou velkou zodpovědnost za některé zločiny na Ukrajině, myslí si Procházková.

Týká se to celé rusko-ukrajinské války, nejen její nejintenzivnější části od února 2022. „Vzpomínám si, jak ruské televize v roce 2014 vysílaly reportáž o tom, že bude na Ukrajině zakázaná ruština a že za její užívání bude hrozit vězení. Druhý den byli lidé s vidlemi na Donbase před administrativními budovami a třetí den tam byli lidé se samopaly,“ popisuje, jak lži ruských médií přispěly k začátku války už roku 2014, kdy Rusko nejprve vojensky obsadilo Krym a poté rozpoutalo boje na Donbase.

Hackeři

Připomněla, že peníze na propagandu jsou v Rusku obrovské. Týká se to i státní podpory hackerů pracujících ve službách režimu proti uživatelům na Ukrajině a na Západě. Ti jsou velmi schopní, což platí i pro ukrajinské hackery.

Důvody jsou historické: v 90. letech se v Rusku ocitli na okraji společnosti technicky vzdělaní lidé, jichž bylo vzhledem k sovětským prioritám ve vzdělání poměrně hodně. Stát od nich najednou dal ruce pryč.

„Aby se tyto armády vědců uživily, dostaly se do služeb podsvětí a oligarchů, staly se nástrojem kriminálního světa, a to trvá bohužel až do dnešních dnů,“ přibližuje Procházková, která v 90. letech v Rusku žila.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V Dominikánské republice po zřícení střechy diskotéky vzrostl počet obětí na 79

Na 79 vzrostl počet obětí neštěstí v nočním klubu v hlavním městě Dominikánské republiky, kde se v noci na úterý zřítila střecha. Podle agentury AFP o tom informoval šéf místních záchranářů Juan Manuel Méndez. Záchranné týmy pokračují v prohledávání trosek stavby. Více než 150 lidí utrpělo zranění.
před 3 mminutami

Reuters: Trumpova vláda obnovuje šest nedávno zrušených humanitárních programů

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa obnovuje nejméně šest teprve nedávno zrušených humanitárních programů. Agentuře Reuters to řeklo několik zdrojů obeznámených s touto věcí.
před 35 mminutami

Začínají platit Trumpova plošná cla

Počínaje středou začínají Spojené státy vybírat cla, která americký prezident Donald Trump označil za reciproční. Vztahují se na země, s nimiž mají USA podle Washingtonu vysoký obchodní deficit. Například u dovozu zboží z EU clo činí dvacet procent, u dovozu z Číny 34 procent. Země, na které se nevztahují tato individuální cla, platí až na výjimky základní desetiprocentní clo. Vlády některých zemí už daly najevo ochotu vyjednávat, ale slibují také odvetu.
před 54 mminutami

Trump podepsal příkazy na podporu těžby uhlí

Americký prezident Donald Trump v úterý večer středoevropského času podepsal exekutivní příkazy, jejichž cílem je podpořit těžbu uhlí. „Vracíme zpět odvětví, které bylo opuštěno,“ řekl Trump v Bílém domě, zatímco za ním stálo několik desítek horníků.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Po zřícení střechy diskotéky v Dominikánské republice zemřelo nejméně 58 lidí

Nejméně 58 lidí zemřelo a asi 160 dalších utrpělo zranění v noci na úterý na diskotéce v hlavním městě Dominikánské republiky poté, co se tam zřítila část střechy. Uvedly to agentury AP a AFP s odvoláním na šéfa místních záchranářů Juana Manuela Méndeze. Dřívější informace hovořily o 44 obětech. Týmy na místě neštěstí pokračují v práci. Mezi mrtvými je i guvernérka jedné z provincií této karibské ostrovní země.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Šéf izraelské tajné služby zatím zůstane ve funkci, rozhodl nejvyšší soud

Izraelský nejvyšší soud v úterý večer vydal předběžné opatření, podle kterého musí šéf tajné služby Šin Bet Ronen Bar zůstat ve funkci, dokud soud nestanoví jinak. Vládě Benjamina Netanjahua a generální prokurátorce dal zároveň čas do 20. dubna na nalezení „kompromisu“ v právním sporu ohledně bezprecedentního odvolání Bara vládou z čela vnitřní bezpečnostní služby, informuje agentura AFP či server The Times of Israel (ToI). Netanjahu označil rozhodnutí soudu za „podivné“.
před 7 hhodinami

Americké akcie po přechodném růstu opět skončily ve ztrátě

Americké akciové burzy se v úterý znovu propadly do ztrát. Na začátku obchodování si přitom připisovaly až tři procenta, čímž aspoň částečně mazaly rozsáhlé propady, které jim v uplynulých dnech způsobily obavy z negativních hospodářských dopadů celní politiky prezidenta USA Donalda Trumpa. Později však převážil negativní dopad Trumpova oznámení, že od středy zvýší cla na dovoz z Číny do USA na celkem 104 procent.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

„Hlavně, aby byla práce.“ Čínské podniky věří, že vyšší cla z USA zvládnou

Do Spojených států míří dvacet procent čínské produkce. Americký prezident Donald Trump přitom v úterý opět zvýšil cla na dovoz z tohoto státu, čímž pohrozil o den dříve. Zpravodajka České televize ještě před tímto nejaktuálnějším vývojem mapovala situaci v exportní základně v provincii Kuang-tung na jihu asijské země. To tamní firmy veskrze věřily, že celní bitvu ustojí.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...