Přiveďte Rusko k rozumu, vyzval Macron Si Ťin-pchinga

3 minuty
Události: Macron s von der Leyenovou očekávají, že Čína podpoří mír respektující územní celistvost Ukrajiny
Zdroj: ČT24

Francouzský prezident Emmanuel Macron na čtvrteční schůzce se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem v Pekingu vyjádřil přesvědčení, že Čína dokáže Rusko „přivést k rozumu“ ohledně války na Ukrajině a přiměje zainteresované strany zasednout k jednacímu stolu. Informovala o tom agentura AFP. Macron hovořil také s novým čínským premiérem Li Čchiangem. Schůzky by mohly po letech napětí naznačit, jaké budou budoucí vztahy EU a Číny, poznamenala agentura Reuters.

„Ruská agrese na Ukrajině zasadila ránu (mezinárodní) stabilitě,“ řekl Macron na čtvrteční dvoustranné schůzce se Siem. „Vím, že se na vás mohu spolehnout, že přivedete Rusko k rozumu a všechny k jednacímu stolu,“ dodal.

Čínský prezident podle médií na setkání vyzdvihl stabilitu čínsko-francouzských vztahů. Čína a Francie mají schopnost a odpovědnost překonat „spory a překážky“ v době, kdy svět prochází hlubokými dějinnými změnami, prohlásil Si. „Čínsko-francouzské vztahy zůstávají stabilní a pozitivní,“ dodal. 

Čína prohlašuje, že je v konfliktu neutrální, s Ruskem má ale silné vazby. Odmítla kritizovat ruskou invazi na Ukrajinu a vůbec ji označit za invazi, zatímco obviňuje Západ z vyprovokování a „rozdmýchávání“ konfliktu dodávkami zbraní Ukrajině.

Peking se rovněž snaží vystupovat jako potenciální mírotvorce, nedávná návštěva čínského prezidenta v Moskvě ale podle agentury Reuters zdůraznila stále užší vztahy mezi Ruskem a Čínou. Si v březnu v Moskvě se svým ruským protějškem podepsal rámcové dohody o rozšíření strategického partnerství a o strategické spolupráci.

Krátce před zahájením třídenní návštěvy Číny telefonoval Macron se svým americkým protějškem Joem Bidenem. Oba státníci se shodli, že je třeba přesvědčit Čínu, aby pomohla k brzkému ukončení ukrajinské války a nastolení trvalého míru v regionu, uvedl Elysejský palác.

Čína a Francie odmítly použití jaderných zbraní na Ukrajině

Čína a Francie se shodly na tom, že jaderné zbraně by měly být z ukrajinského konfliktu vyloučeny, uvedl Macron podle agentury Reuters po setkání se svým čínským protějškem. 

Macron zdůraznil, že Rusko by nemělo rozmísťovat jaderné zbraně v Bělorusku, které s Ukrajinou sousedí. S poukazem na ruskou invazi na Ukrajinu dodal, že jeden z členů Rady bezpečnosti OSN porušil Chartu OSN, což je nepřijatelné. Čínský prezident vyzval všechny země, aby respektovaly dohodu o nešíření jaderných zbraní.

Podle čínského prezidenta Čína a Francie rovněž apelovaly na mezinárodní společenství, aby nedopustilo vystupňování ukrajinské krize. Si také vyjádřil naději na co nejrychlejší zahájení mírových rozhovorů na Ukrajině a nalezení politického řešení konfliktu. Později se oba státníci sešli i s předsedkyní Evropské Komise (EK) Ursulou von der Leyenovou.

Předsedkyně EK ve čtvrtek uvedla, že vyzvala čínského prezidenta, aby navázal kontakt s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Vyjádřila se i k situaci okolo Tchaj-wanu, stabilita v Tchajwanském průlivu má podle ní zásadní význam.

Nikdo by neměl jednostranně měnit status quo hrozbou síly v daném regionu a napětí by mělo být řešeno prostřednictvím dialogu, dodala von der Leyenová po dřívějším setkání s čínským prezidentem.

„Čína a EU by měly nastolit vzájemné porozumění, vyhnout se nedorozuměním a chybným hodnocením,“ po jednání s von der Leyenovou řekl Si Ťin-pching a doplnil, že Evropa se může i nadále podílet na „dividendách“ z rozvoje Číny, napsala agentura Reuters.

9 minut
Studio ČT24: Sinolog Gardáš k Macronovi a von der Layenové na návštěvě v Číně
Zdroj: ČT24

Rozdílný přístup Macrona a von der Leyenové

Macron a je na návštěvě Číny společně s předsedkyní Evropské komise (EK) Ursulou von der Leyenovou, nemají ale vždy společný program. „V tomto ohledu se zmiňovalo, že Ursula von der Leyenová zastupuje jakéhosi zlého policistu a Macron hodného policistu, protože mají odlišné pojetí toho, co můžou v Pekingu vyjednat,“ řekl sinolog David Gardáš z projektu Sinopsis. Podle něj budou evropští politici se svými čínskými hostiteli jednat o válce na Ukrajině i o obchodních stycích mezi Evropskou unií, samotnou Francií a Čínou.

Právě v obchodu hledá Evropa křehkou rovnováhu s Čínou. Nechce být nebezpečně otevřená v oblasti technologií ani závislá na čínských strategických komponentech. Zároveň nechce největšího obchodního partnera vehnat do hlubších vazeb s Moskvou. Čína zájem o Evropu má. „Čína je připravená se otevřít dokořán a sdílet se světem nové příležitosti, které její rozvoj přináší,“ prohlásil Si Ťin-pching.

Gardáš upozornil na komentář předsedkyně EK z minulého týdne, který se týkal čínského geopolitického postavení v dnešní době. Podle sinologa v něm stálo, že se Čína stala represivnější na domácím poli a asertivnější na poli mezinárodním.

Emmanuel Macon má vůči Číně mírnější postoj. „Říká, že se nemůžeme od Číny odpojit, a naopak musíme hledat nějaké možnosti zapojení, s čímž se jednoznačně dá souhlasit,“ řekl Gardáš. Podle něj francouzský prezident projevil i jistou míru naivity ohledně role Číny v jednání o míru v ukrajinsko-ruské válce.

„Kdyby byla Čína hlavním aktérem (mírových rozhovorů), tak za současné situace to vypadá, že by to nebylo úplně rovnovážné pro Ukrajinu a že by převažovala jakási výhoda pro ruskou stranu,“ doplnil sinolog.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil tisíc

Počet obětí ničivého pátečního zemětřesení o síle 7,7 stupně v Myanmaru překročil tisíc mrtvých s tím, jak jsou ze sutin zřícených budov ve druhém největším městě v zemi vyprošťována další těla, informují světové agentury s odkazem na státní média. Páteční bilance uváděla nejméně 144 mrtvých a 730 zraněných, vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain připustil, že se počet obětí ještě zvýší.
06:53Aktualizovánopřed 7 mminutami

Po ruském útoku na Dnipro jsou nejméně čtyři mrtví

Ruské vzdušné útoky na ukrajinské průmyslové město Dnipro si vyžádaly nejméně čtyři mrtvé a 21 raněných. Informoval o tom v noci na sobotu šéf oblastní správy Serhij Lysak, podle něhož je stav tří raněných kritický.
před 1 hhodinou

Soudce dočasně zablokoval zrušení Hlasu Ameriky

Federální soudce ve Spojených státech v pátek večer (v noci na sobotu SEČ) nařídil administrativě amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby pozastavila své úsilí o zrušení Hlasu Ameriky. Prozatím tak vládě zabránil propustit 1300 novinářů a dalších zaměstnanců rozhlasové stanice s osmdesátiletou tradicí, kteří v polovině března dostali ze dne na den nařízenou dovolenou.
před 3 hhodinami

Rusy sankce pálí, ale jejich ekonomiku to nepoloží, zaznělo v 90' ČT24

Evropští lídři zatím nebudou rušit sankce proti Rusku. Právě to přitom Moskva požaduje výměnou za to, že přistoupí na klid zbraní v Černém moři. Hosté 90' ČT24 se shodli na tom, že sankce sice Rusy pálí více, než přiznávají, ale ekonomiku to nepoloží. „Rusové toho vydrží hodně, nějaká nespokojenost se projeví mnohem pomaleji, než bychom čekali,“ řekla redaktorka Deníku N Petra Procházková.
před 4 hhodinami

Litva chce odstrašit Rusko a Bělorusko, na základně v Rukle slouží i Češi

Litva rozmístí na hranicích s Ruskem a Běloruskem protipěchotní miny, oznámilo tamní ministerstvo obrany s tím, že jde o součást strategie na odstrašení před napadením. Vilnius zároveň očekává příchod německé brigády, která posílí alianční základnu v Rukle, kde jsou momentálně i čeští chemici. Kromě nich už zde působily také mechanizované jednotky nebo dělostřelci. Posílení čeká všech osm základen na východním křídle NATO, Češi slouží na třech z nich.
před 5 hhodinami

Čína v obavě z Trumpa láká zahraniční investice

Čína se snaží přilákat zahraniční investice. Prezident Si Ťin-pching pozval do Pekingu představitele nejvýznamnějších světových firem včetně těch amerických. Atraktivitu druhé největší ekonomiky světa snižuje zpomalující hospodářství a geopolitické napětí.
před 5 hhodinami

Muskův rozklad agentury USAID dostal u odvolacího soudu zelenou

Federální odvolací soud v USA rozhodl, že úřad pro efektivitu vlády (DOGE) miliardáře Elona Muska může pokračovat ve škrtech v agentuře pro mezinárodní rozvoj (USAID), Informují o tom agentury.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

USA ruší víza kvůli protestům proti válce v Gaze

Americký ministr zahraničí Marco Rubio potvrdil, že Spojené státy zrušily vízum nejméně třem stovkám studentských aktivistů ze zahraničí, kteří se měli podílet na organizaci radikálních protestů proti válce v Gaze. Úřady tvrdí, že podporou extremistické ideologie islamismu a protižidovskými hesly porušili pravidla pro udělení práva studovat na univerzitách v USA.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...