Dobyli jsme východní Bachmut, hlásá ruská Wagnerova skupina

Ruská žoldnéřská Wagnerova skupina oznámila, že má plně pod kontrolou východní část ukrajinského města Bachmut. Oznámil to zakladatel skupiny Jevgenij Prigožin. Dobytí Bachmutu by bylo pro Rusko prvním významným vítězstvím za více než půl roku. Okupantům se tak může otevřít cesta k útoku na poslední zbývající městská centra v Doněcké oblasti. Kyjev zatím vyjádření wagnerovců nekomentoval. Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga nelze vyloučit, že Bachmut padne v příštích dnech Rusům a je proto nutné zajistit, aby to nebyl rozhodující okamžik války.

  • 0:00

    Novější zprávy z rusko-ukrajinské války najdete zde.

  • 22:29

    Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na čtvrteční poradě v Záporoží nařídil vojákům rychle budovat opevnění na všech hlavních úsecích fronty, uvedl server Ukrajinska pravda s odvoláním na vyjádření samého prezidenta ve večerním videoprojevu.

    "Na všech základních směrech, kde je nutné posílit (ukrajinské pozice), je třeba urychlit výstavbu (opevnění)," uvedl Zelenskyj. Jde podle hlavy státu především o úseky fronty u Avdijivky a Marjinky, Kupjanska a Lymanu, jakož i o výstavbu opevnění v Sumské, Černihivské, Kyjevské, Rivnenské, Volyňské a také na jihu Chersonské oblasti.

  • 21:20

    Pro americkou vládu by mohlo být po Novém roce velmi složité pokračovat v podpoře Ukrajiny, neuvolní-li Kongres na tento účel dodatečné finance. Na brífinku to řekl mluvčí Bílého domu John Kirby, který vyzval zákonodárce k urychlenému rozhodnutí. Žádost o další miliardy dolarů blokuje Republikánská strana, která chce vyčlenění peněz spojit se zpřísněním imigračních zákonů.

    "Přistávací dráha se krátí," prohlásil Kirby. "Myslíme si, že máme čas zhruba do konce roku, než začne být velmi obtížné dál Ukrajinu podporovat. A konec roku přijde brzy," upozornil na tiskové konferenci mluvčí pro otázky národní bezpečnosti.

O plné ovládnutí ukrajinského města, které mělo před válkou na sedmdesát tisíc obyvatel, se žoldnéři spolu s ruskými vojáky snaží už řadu měsíců. „Jednotky soukromé vojenské Wagnerovy skupiny převzaly kontrolu nad východní částí Bachmutu. Vše na východ od řeky Bachmutka je plně pod kontrolou wagnerovců,“ uvedl Prigožin v hlasové nahrávce na síti Telegram.

Zmínil také, že bezprostředně po dobytí Bachmutu, by měly do města dorazit další ruské jednotky. „Svět zatím neviděl ruskou armádu, ty dobře vycvičené jednotky, které se zatím nezapojily do bojů. Mají veškeré moderní zbraně a průzkumné vybavení. Jsou skvěle připravené a čekají, až přijde jejich čas,“ řekl. 

Jeho tvrzení nebylo podle agentury Reuters možné ověřit z nezávislých zdrojů. Také americký Institut pro studium války (ISW) však na základě analýzy svých zdrojů dospěl k závěru, že „po kontrolovaném ukrajinském stažení“ ruské síly zřejmě obsadily východní část Bachmutu za řekou Bachmutka.

Podle šéfa NATO Jense Stoltenberga nelze vyloučit, že Bachmut v příštích dnech padne. „Musíme zajistit, aby to nebyl rozhodující okamžik války,“ zdůraznil šéf Aliance. „Rusko posílá stále víc vojáků, víc techniky. Co se mu nedostává v kvalitě, snaží se nahradit množstvím. Utrpěli tam velké ztráty,“ doplnil s tím, že i přes ukrajinský odpor může Bachmut velmi brzy padnout. 

Generální tajemník NATO se ve středu zúčastnil neformálního jednání ministrů obrany zemí Evropské unie ve Stockholmu. Rozhovory se podle něj týkaly především možnosti urychlení dodávek munice Ukrajině a návrhu dalších společných nákupů zbraní a munice.

Kyjev mlčí

Ukrajinský generální štáb ve své ranní zprávě pouze uvádí, že ruské invazní síly „i přes značné ztráty“ nadále útočí na Bachmut. Podle armády Rusové pokračují mimo jiné právě u tohoto města v neúspěšné ofenzivě. „Neúspěšné útočné akce vedly také u obcí Berchivka, Dubovo-Vasylivka, Orichovo-Vasylivka, Bohdanivka, Ivanivske a Kliščijivka,“ tvrdí velení ukrajinských sil s odkazem na obce severně, jižně a západně od Bachmutu.

Rusové podle něj jen u Orichovo-Vasylivky podnikli za poslední den více než třicet neúspěšných útoků. Celkem ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili přes sto nepřátelských útoků, píše generální štáb a krom jiného sděluje, že invazní vojsko nadále zaměřuje své hlavní úsilí na útočné akce ve směrech na Kupjansk, Lyman, Bachmut, Avdijivku a Šachtarske.

Ukrajinské vedení hodlá obranu Bachmutu posílit, aby nepustilo Rusy dál. „Podle německého Bildu se vede spor mezi prezidentem Zelenským a velitelem sil u Bachmutu Zalužným. Ten chce údajně své muže z oblasti stáhnout už několik týdnů. On sám v médiích několikrát řekl, že situace u Bachmutu připomíná skutečné peklo,“ citovala velitele zpravodajka ČT Barbora Maxová.

Spory wagnerovců s ruskou armádou

I kvůli dosavadním nezdarům u Bachmutu se Prigožin a jeho skupina dostali v poslední době do nemilosti u šéfa Kremlu Vladimira Putina. Moskva v jednom z rázných kroků zakázala skupině verbovat vězně, a mluví se dokonce i o stažení žoldáků z Ukrajiny. Šéf wagnerovců o víkendu kritizoval ruské armádní velení kvůli nízkým přídělům munice a varoval, že pokud se jeho žoldnéři budou nuceni od Bachmutu stáhnout, celá ruská fronta se zhroutí.

Kyjev i Moskva tvrdí, že v bitvě o Bachmut zabily značné množství nepřátelských vojáků. Ačkoli vojenští analytici přistupují k tvrzením obou stran o ztrátách skepticky, uznávají, že několikaměsíční boj o kontrolu nad Bachmutem se změnil v jednu z nejkrvavějších bitev rok trvající války, píše Reuters. Město je z velké části zničené a zůstávají v něm asi jen čtyři tisíce civilistů.

„Bachmut je spíš symbolickým místem než strategicky důležitým bodem. Boje se tam vedou už velice dlouho, proto je pro Ukrajince důležité to místo ubránit, a naopak pro Rusy je důležité ho dobýt,“ poznamenala zpravodajka ČT Barbora Maxová.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu nedávno prohlásil, že obsazení Bachmutu je rozhodující pro proražení ukrajinské obrany a umožní ruským silám provádět další útočné operace hlouběji na Ukrajině. Rusům by se tak otevřel prostor táhnout směrem na další města na východě země včetně Slavjansku či Kramatorsku.

Analytici význam Bachmutu zlehčují

ISW ale v jedné z nejnovějších analýz uvedl, že dobytí Bachmutu není ve skutečnosti tak operačně a strategicky významné. Pro další ruský postup v Doněcké oblasti je nutné, nicméně nestačí, napsal ISW, který pochybuje, že dobytí Bachmutu Moskvě výrazně pomůže.

Podle analytiků ruské síly nebudou schopny bezprostředně pokračovat hlouběji na území Ukrajiny. Rusko v této části fronty využívá především jednotky pro boj zblízka, které zřejmě neovládají manévrový způsob boje, a nemá tam dostatek mechanizovaných sil, píše ISW.

Kromě toho z Bachmutu vycházejí na západ dvě silnice v různých směrech - do Kosťantynivky a do Slovjansku a Kramatorsku. Ofenzivy v obou směrech se nebudou vzájemně podporovat, takže ruské velení si bude muset vybrat jednu, aby mělo nějakou šanci na úspěch. Ukrajinské síly navíc podél obou cest vybudovaly silná opevnění, upozorňuje ISW.

Rusko sice v posledních týdnech dosáhlo úspěchů v okolí Bachmutu, ale jinak byla jeho zimní ofenziva neúspěšná a při velkých útocích dále na sever a jih nepřinesla žádné významné zisky, poznamenala agentura Reuters.    

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trumpova vláda má do USA vrátit omylem deportovaného salvadorského migranta

Nejvyšší soud Spojených států v pátek potvrdil verdikt okresního soudu, který administrativě prezidenta Donalda Trumpa nařizuje vrátit do USA salvadorského imigranta s povolením k pobytu, píší agentury AP a Reuters. Trumpova administrativa v březnu tohoto muže, kterého označila za člena zločinecké organizace, i když nikdy nebyl obžalován ani souzen, poslala do věznice v jeho vlasti omylem.
před 37 mminutami

Po pádu vrtulníku do řeky v New Yorku zemřelo šest lidí

Do řeky Hudson v centru New Yorku se ve čtvrtek odpoledne místního času (večer SELČ) zřítil vrtulník. Při pádu zahynulo šest lidí, včetně tří dětí, uvedl v pátek podle agentury AP starosta města Eric Adams. Mělo jít o turisty ze Španělska. O život podle policejních zdrojů ABC News přišel také pilot. Okolnosti nehody vyšetřuje Národní úřad pro bezpečnost v dopravě (NTSB).
včeraAktualizovánopřed 50 mminutami

Zapírali, přiznali se, zapírají. Rusové opět odmítají vinu za masakr v Katyni

Intelektuálové, vojáci, duchovní, elita polského národa – před 85 lety zavraždili Sověti v lese u Katyně a na dalších místech přes dvacet tisíc polských zajatců. V dubnu 1940 postříleli zadržené ranou do týlu a zahrabali je do několika hromadných hrobů. Po třech letech pak mrtvé objevila postupující německá armáda. A začalo kolo obviňování propletené s propagandou nacistickou i komunistickou. Teprve 13. dubna 1990 Rusko oficiálně uznalo svoji vinu na masakru a odtajnilo i usvědčující dokumenty. V posledních měsících ale ruská bezpečnostní služba vinu Moskvy opět popírá a vrací se tak o téměř století zpět.
před 1 hhodinou

Volby v Gabonu mají ukončit vládu junty, favoritem je ale její vůdce

V Gabonu se v sobotu uskuteční první volby od puče v srpnu 2023. Vojenská vláda slibuje obrodu demokracie, favoritem je nicméně vůdce junty a dočasný prezident Brice Oligui Nguema. Ten smí kandidovat jen díky změně volebního zákona. Nová ústava navíc ruší funkci premiéra. Podle expertů tak nejspíš bude pokračovat samovláda. Přítomnost francouzských sil v zemi by v případě vítězství Nguemy neměla být v ohrožení.
před 1 hhodinou

Ekvádor vybere prezidenta. Zemi trápí drogové gangy i rekordní počet vražd

Jihoamerický Ekvádor čeká o víkendu rozhodující kolo prezidentských voleb. Klíčovým tématem je přitom bezpečnost. Ze země se v posledních letech stal největší světový vývozce kokainu do Spojených států i do Evropy. Pašerácké sítě často kontrolují násilné albánské mafie. Jen letos v lednu to pro Ekvádor znamenalo rekordních 781 vražd.
před 2 hhodinami

Rusko a USA si vyměnily dva vězně. Budují vzájemnou důvěru, píše WSJ

Spojené státy a Rusko si v Abú Dhabí vyměnily dva vězně. Informoval o tom list The Wall Street Journal (WSJ) s tím, že je to další známka budování vzájemné důvěry v době, kdy obě jaderné mocnosti jednají o možnostech ukončení rusko-ukrajinské války, kterou Moskva zahájila svou plošnou invazí před více než třemi lety.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

EU odloží odvetná cla proti USA o devadesát dní

Evropská unie o devadesát dní odloží platnost protiopatření proti americkým clům, která měla začít platit 15. dubna, oznámila ve čtvrtek předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. EU tak reagovala na oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu s okamžitou platností snížil většině zemí původně zamýšlená cla na deset procent na dobu devadesát dní.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Americké akcie se po středečním prudkém růstu vrátily k poklesu

Americké akcie se po středečním prudkém posílení vrátily k poklesu. Poté, co Bílý dům ve čtvrtek potvrdil, že celkové clo na dovoz z Číny činí 145 procent, tak akcie ještě více prohloubily ztráty z úvodu obchodování. Technologický index Nasdaq vykázal pokles o 4,31 procenta na 16 387,31 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 3,46 procenta na 5268,05 bodu a Dow Jonesův index se snížil o 2,5 procenta na 39 593,66 bodu.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...