Let MH17 v roce 2014 sestřelila raketa ruské výroby, rozhodl nizozemský tribunál a odsoudil na doživotí tři obžalované

3 minuty
Události: Soud v nizozemském Haagu vynesl rozsudek ohledně letu MH17
Zdroj: ČT24

Dopravní letadlo společnosti Malaysia Airlines bylo v létě 2014 sestřeleno raketou ruské výroby odpálenou z pole na separatisty ovládaném východu Ukrajiny, který v té době kontrovalo Rusko. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek potvrdil soud v nizozemském Haagu. Soud v nepřítomnosti odsoudil na doživotí dva Rusy a jednoho ukrajinského občana za vraždu všech 298 cestujících a členů posádky. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj verdikt uvítal, Rusko rozhodnutí označilo za politickou objednávku.

„Soud je toho názoru, že let MH17 byl sestřelen odpálením rakety Buk ze zemědělského pole poblíž Pervomajsku, přičemž zahynulo 283 cestujících a patnáct členů posádky,“ uvedl předsedající soudce Hendrik Steenhuis.

„Od poloviny května 2014 mělo Rusko takzvanou celkovou kontrolu nad Doněckou lidovou republikou,“ dodal Steenhuis podle agentury Reuters. Doněcká lidová republika (DNR) je samozvaný útvar vyhlášený na východě Ukrajiny proruskými separatisty spolu s takzvanou Luhanskou lidovou republikou (LNR).

Soud za vraždu všech 298 cestujících a členů posádky letu MH17 odsoudil na doživotí dva Rusy – Igora Girkina, Sergeje Dubinského – a ukrajinského občana Leonida Charčenka. Soud jim nařídil zaplatit nejméně 16 milionů eur (390 milionů Kč) odškodného. Podle soudu zařídili dodání raketového systému Buk z Ruska na území samozvané republiky.

Tribunál zprostil viny Olega Pulatova, který měl jako jediný z obžalovaných právní zastoupení. Na videozáznamu, který byl během procesu přehrán, Pulatov trval na své nevině. „Záleží mi na tom, aby vyšla najevo pravda. Je pro mě důležité, aby z této tragédie nebyla obviněna moje země,“ řekl soudcům.

Podle zástupců obětí je rozsudek důležitým mezníkem, ačkoli odsouzení zůstávají na útěku a je nepravděpodobné, že si trest odpykají. Na odvolání mají dva týdny, stejně jako prokuratura. Ruský senátor Andrej Klišas ve čtvrtek řekl agentuře TASS, že Moskva Girkina ani Dubinského nevydá. Předpokládá se, že proruský separatista Charčenko se také ukrývá v Rusku.

Zelenskyj verdikt uvítal

Letadlo bylo sestřeleno nad východní Ukrajinou 17. července 2014. Oblast byla v té době dějištěm bojů mezi proruskými separatisty a ukrajinskými silami. 

Ukrajinský prezident Zelenskyj čtvrteční verdikt soudu uvítal. „Důležité soudní rozhodnutí v Haagu. První verdikty nad pachateli sestřelení letu MH17. Pohnat před spravedlnost ty, kteří útok nařídili, je rovněž klíčové, pocit beztrestnosti totiž vede k novým zločinům,“ napsal Zelenskyj na Twitteru. „Tuto iluzi (beztrestnosti) musíme rozptýlit. Potrestání všech zvěrstev, kterých se Ruská federace dopustila tehdy a kterých se dopouští nyní, je nevyhnutelné,“ dodal prezident.

Rozhodnutí tribunálu podle představitele ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajla Podoljaka vyslalo silný signál, že „každý válečný zločin spáchaný Rusy“ bude vyšetřen a uzavřen.

Verdikt přivítal také nizozemský premiér Mark Rutte či šéf americké diplomacie Antony Blinken. „Na verdikt v procesu s letadlem MH17 se dlouho čekalo. Je dobře, že k němu nyní došlo. Je to další krok v úsilí o dosažení pravdy a spravedlnosti pro oběti a jejich blízké,“ okomentoval Rutte na Twitteru. Blinken uvítal rozsudek jako „solidní krok směrem ke spravedlnosti“ a dodal, že je třeba další práce, aby byly zodpovědné osoby pohnány k odpovědnosti. 

Verdikt opomněl nestrannost, tvrdí Moskva

Ruské ministerstvo zahraničí v reakci na stanovisko soudu v Haagu uvedlo, že přezkoumá tvrzení, podle něhož bylo malajsijské letadlo v roce 2014 sestřeleno raketou ruské výroby. Podle Moskvy byl verdikt učiněn na politickou objednávku a „opomněl nestrannost“, citovala z prohlášení ruské diplomacie agentura Reuters.

„V průběhu soudního procesu byl soud pod bezprecedentním tlakem nizozemských politiků, žalobců a médií, aby přinesl politicky motivovaný výsledek,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. „Proces v Nizozemsku se pravděpodobně stane jedním z nejskandálnějších v historii soudních řízení,“ dodalo.

Steenhuis četl rozsudek před soudní síní zaplněnou pozůstalými. „Pravda na stole – to je to nejdůležitější,“ řekl agentuře AP Anton Kotte, který při sestřelení MH17 přišel o syna, snachu a šestiletého vnuka. Slyšení je podle něj pro příbuzné „dnem D“. Robbert van Heijningen, který přišel o bratra, švagrovou a synovce, označil sestřelení letadla za „barbarský čin“, který bez ohledu na rozsudek nemůže nikdy hodit za hlavu. „Říkám tomu kámen v srdci a kameny (…) nemizí,“ dodal.

Piet Ploeg, který stojí v čele nadace zastupující oběti, uvedl, že je s rozsudkem spokojen. „Rodiny obětí chtěly pravdu, a také aby bylo učiněno zadost spravedlnosti a odpovědné osoby byly potrestány, a to se také stalo.“ Na palubě MH17 zahynul Ploegův bratr, švagrová a synovec.

Rozhodnutí soudu není konečné

Soudní proces, který se konal v přísně střežené soudní síni poblíž letiště Schiphol, začal 9. března 2020 tím, že prokurátor přečetl jména všech obětí. Konal se v Nizozemsku, protože právě z této země pocházela většina obětí. Rozsudek byl vynesen na pozadí pokračující ruské invaze na Ukrajinu. Případ by se tak podle pozorovatelů mohl stát příkladem pro stíhání zločinů spáchaných během války.

Rozhodnutí nizozemského soudu není konečné. Vedoucí policejního vyšetřování Andy Kraag uvedl, že pokračuje pátrání po možných podezřelých na vyšších stupních velení. Prokurátoři nevyloučili ani obvinění osob, které odpalovací zařízení skutečně obsluhovaly, ačkoli nebyly veřejně označeny za podezřelé. Austrálie a Nizozemsko také zahájily za sestřelení malajsijkého civilního letadla nad Ukrajinou právní řízení proti Rusku u Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Muskův rozklad agentury USAID dostal u odvolacího soudu zelenou

Federální odvolací soud v USA rozhodl, že úřad pro efektivitu vlády (DOGE) miliardáře Elona Muska může pokračovat ve škrtech v agentuře pro mezinárodní rozvoj (USAID), Informují o tom agentury.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

USA ruší víza kvůli protestům proti válce v Gaze

Americký ministr zahraničí Marco Rubio potvrdil, že Spojené státy zrušily vízum nejméně třem stovkám studentských aktivistů ze zahraničí, kteří se měli podílet na organizaci radikálních protestů proti válce v Gaze. Úřady tvrdí, že podporou extremistické ideologie islamismu a protižidovskými hesly porušili pravidla pro udělení práva studovat na univerzitách v USA.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
před 7 hhodinami

Gazanské demonstrace proti Hamásu mají obrovský účinek, míní Borek

V Gaze již čtvrtým dnem protestují Palestinci proti hnutí Hamás. Agentury píšou o největších demonstracích od začátku izraelské ofenzivy po teroristickém útoku Hamásu ze 7. října 2023, které jsou vzácným projevem nesouhlasu s teroristickým hnutím. Podle blízkovýchodního zpravodaje ČT Davida Borka mají protesty obrovský účinek. „Stovky demonstrantů v Gaze mají neskonale větší dopad než statisíce protestujících ve svobodném světě,“ vysvětluje.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Myanmar a Thajsko zasáhly ničivé otřesy, je potvrzeno přes 150 obětí

Myanmar, Thajsko a částečně i Čínu zasáhlo v pátek silné zemětřesení. V Myanmaru si vyžádalo nejméně 144 mrtvých a přes 730 zraněných, oznámil šéf tamní vládnoucí vojenské junty. Upozornil, že počet obětí se ještě zvýší. Geologická služba USA (USGS) má za pravděpodobné, že jich bude více než tisíc. Thajsko prozatím oznámilo nejméně devět mrtvých, pohřešuje se 117 lidí. Tuzemské ministerstvo zahraničí nemá zprávy, že by zemětřesení zasáhlo české občany, v podobném duchu se vyjádřily i cestovní kanceláře.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Neudělalo dost, obul se Vance v Grónsku do Dánska

Americký viceprezident JD Vance na americké základně Pituffik v Grónsku kritizoval Dánsko za to, že se podle něj dobře nestaralo o ostrov a neinvestovalo dost do jeho bezpečnosti. O Grónsko opakovaně projevuje zájem prezident Donald Trump. Ten v pátek uvedl, že USA potřebují Grónsko pro mezinárodní bezpečnost a mír ve světě. Evropané to pochopí, nebo jim to budeme muset vysvětlit, dodal. Dánsko i samotní obyvatelé ostrova to odmítají.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Autonomní vozidla by se mohla v Česku objevit už v blízké budoucnosti

Auta, v nichž může řidič přenechat část řízení technologii, by se podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) mohla od příštího roku objevit na českých silnicích. Zákon nyní projednává Senát. Automobilkám má umožnit instalovat autonomní systémy třetí úrovně, které šoférům za určitých podmínek umožní sejmout zrak z cesty před sebou. O přípravě Česka na příchod vozidel bez řidiče jednal ministr ve Spojených státech.
před 8 hhodinami

Panuje chaos. Lidé se bojí dalších otřesů, říkají Češi v Bangkoku

V thajském hlavním městě Bangkoku se během silného zemětřesení, které zasáhlo i Myanmar, zřítil mimo jiné rozestavěný třicetipatrový mrakodrap. Čech Lukáš Kouřil v rozhovoru pro ČT24 popsal, že v metropoli asijské země panuje chaos a panika. Centrum je podle něj ucpané a obyvatelé prchají, protože se obávají dalších otřesů. Podobně se vyjádřil i Michael Jenis, který se v Bangkoku nachází také.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...