Při záplavách na jihu Francie zahynuli nejméně čtyři lidé. Voda opět zalila i centrum Benátek

Záplavy na jihovýchodě Francie si vyžádaly nejméně čtyři mrtvé. S odvoláním na úřady departementu Var o tom informovala agentura AFP. Nejméně jeden další člověk se dál pohřešuje. Jednoho pohřešovaného hlásí také sever Itálie, který už od počátku listopadu sužují bouřky doprovázené vydatným deštěm. Voda opět zaplavila i centrum Benátek.

Záplavy v Villefranche-Sur-Mer
Zdroj: BRICE RODIERE/via REUTERS

Jeden mrtvý se našel nedaleko francouzské obce Le Muy, která leží mezi Marseille a Nice. Francouzská média už dříve informovala, že se v Le Muy pohřešuje člověk, který zmizel poté, co se v sobotu večer převrátil záchranný člun. Další bezvládné tělo bylo objeveno v zaplaveném autě v nedaleké obci Cabasse.

Úřady departementu Var později oznámily nález dvou těl. V Tanneronu už bylo objeveno i auto tohoto pohřešovaného páru, oznámila agentura AFP. Už od soboty se pohřešuje také sedmasedmdesátiletý muž z městečka Saint-Antonin-du-Var. Toho se zatím najít nepodařilo.

Kvůli vydatnému dešti se na jihovýchodě Francie vylilo z břehů několik řek. Voda zaplavila domy i silnice a způsobila rozsáhlé škody. V departamentech Var s centrem v Toulonu a Alpes-Maritimes s metropolí Nice nadále platí druhé nejvyšší varování před záplavami.

V oblasti dál prší, déšť ale už není tak silný. Podle stanice Meteo France spadlo v některých částech departementu Var během 48 hodin tolik vody jako jindy za dva až tři měsíce. Bez elektřiny je v jihovýchodním cípu Francie nyní asi 4500 domácností. Mezi Nice a Toulonem kvůli zaplavené trati už od soboty nejezdí vlaky.

Počasí uzavřelo část dálnice mezi Janovem a Nice

Záplavy sužují také sever Itálie, především Ligurii a Piemont, které sousedí s postiženými francouzskými departementy. Úřady musely uzavřít část dálnice, která spojuje Janov a Nice a poblíž severoitalské Savony se dokonce část dálnice zřítila.

Mezi Turínem a Janovem se do řeky zřítilo auto. Dva ze tří lidí, kteří v něm seděli, se zachránili. Třetí se pohřešuje. Nedaleko Turína se z břehů vylila také řeka Pád. V celém italském regionu Piemont museli hasiči evakuovat 200 osob a dalších 600 je odříznuto od zbytku světa. V Turíně byl zrušen maraton, uvedla ANSA. V Ligurii bylo podle údajů regionální vlády od světa odříznuto 374 lidí a dalších 122 bylo evakuováno.

Dálnice A10 z Janova do Ventimiglie u francouzské hranice dnes na dvou místech přerušily sesuvy půdy. V provinciích Ligurie a Piemont je kvůli sesuvům neprůjezdných více silnic. Zaplaveny byly na mnoha místech sklepy či podjezdy.

Zaplavené jsou části ligurských přístavních měst Janov, Savona a Imperia. Kvůli stoupající hladině řeky Tanaro museli dočasně přerušit provoz továrny na výrobu cukrovinek Ferrero ve městě Alba.

Pod vodou je znovu centrum Benátek 

S vodou v centru města opět bojují v Benátkách. Zaplavené je znovu i náměstí svatého Marka. Zatímco minulý týden ale voda dosáhla úrovně 1,87 metru nad obvyklou hladinou moře, nyní to bylo „jen“ 130 centimetrů. Voda podle agentury AFP začala postupně opadat.

Kromě severoitalských regionů platí nejvyšší stupeň varování před záplavami také pro jihoitalskou Kalábrii.