Silný cyklon Bulbul si v Bangladéši a v Indii vyžádal osm mrtvých

Silný cyklon Bulbul, který v noci ze soboty na neděli zasáhl východní Indii a Bengálsko, si vyžádal osm mrtvých, další zranil a dva miliony Bangladéšanů kvůli němu musely opustit domovy. S odvoláním na úřady o tom informovala agentura AFP. Bouři, která přinesla vytrvalý déšť, doprovázel vítr o rychlosti až 120 kilometrů za hodinu a poryvy větru dosahující až 130 kilometrů za hodinu. Když se cyklon přesunul nad jihozápadní pobřeží Bangladéše, postupně začal slábnout.

Video Silný cyklón Bulbul si v Bangladéši a v Indii vyžádal osm mrtvých
video

Silný cyklon Bulbul si v Bangladéši a v Indii vyžádal osm mrtvých

Zdroj: ČT24

V Bangladéši mnoho životů zachránila hlavně rychlá sobotní evakuace. Připraveno pro ni bylo přes pět tisíc provizorních přístřešků. Cyklon v této nížinné zemi, kde žijí také tisíce uprchlíků ze sousedního Myanmaru, poškodil okolo čtyř tisíc převážně hliněných či plechových domků. Voda zaplavila pobřežní oblasti. O život přišel šedesátiletý rybář, který odmítal opustit svůj příbytek a následně zemřel, když na jeho dům se slaměnou střechou spadl strom.

Zemřela také dvaapadesátiletá žena, která sice noc strávila v přístřešku s ostatními evakuovanými, ale ráno se vrátila domů a také na ni spadl strom. Stromy spadly i na dvě další oběti, úřady ohlásily nejméně 20 zraněných. Podle agentury Reuters se pohřešuje 36 rybářů, kteří byli na moři a nedaří se s nimi spojit. Nyní cyklon zeslábl a provází ho podle úřadu vítr o rychlosti zhruba 70 až 80 kilometrů za hodinu.

„Proměnil se v oblast velké tlakové níže, která způsobila silné srážky,“ citovala AFP zástupce bangladéšského meteorologického úřadu. Asi 1200 převážně místních turistů zůstalo podle úřadů uvězněno na bangladéšském ostrově Svatého Martina. Všichni budou ale zachráněni, jelikož bouře zeslábla, uvedl představitel úřadu pro krizové situace Enamur Rahmán.

Situace v Indii

Živel již v sobotu odpoledne zasáhl východ Indie. Desítky tisíc lidí tam úřady evakuovaly, o život přišli čtyři lidé, oznámily v neděli úřady. Dva zemřeli po pádu stromu ve státě Západní Bengálsko, jeden přišel o život v hlavním městě regionu Kalkatě. Na dalšího člověka se ve státě Urísa zřítila zeď.

Bangladéš, jehož velká část se nachází ve výšce do deseti metrů nad mořem, cyklony zasahují často v období mezi dubnem a prosincem. Bouře si v posledních desetiletích vyžádaly statisíce obětí, úřady ale v posledních letech výrazně zlepšily přípravu a při loňském silném cyklonu Fani tak zemřelo jen deset lidí. Bouře Sidr, která zemi zasáhla v roce 2007, si naproti tomu vyžádala nejméně tři tisíce obětí na životech.