Tchaj-wan povolil sňatky homosexuálů. Jako první asijská země

Tchajwanský parlament schválil zákon povolující manželství osob stejného pohlaví. Tento ostrov se stal první zemí v Asii, která sňatky homosexuálů legalizovala. Před budovou parlamentu v Tchaj-peji se sešly stovky stoupenců posílení práv homosexuálních osob a čekaly na rozhodnutí poslanců. Ti debatovali o třech podobách zákona a vybrali tu nejliberálnější verzi.

Video Zprávy ve 12
video

Zpravodajka ČT Šámalová: Většina lidí na Tchaj-wanu sňatky homosexuálů nepodporuje

Páry tvořené osobami stejného pohlaví budou mít plná manželská práva v oblastech, jako jsou daně, pojištění a péče o děti. Páry dostanou i omezenou možnost adopce dětí.

Tchajwanský ústavní soud v květnu 2017 stanovil, že základní zákon země umožňuje sňatky osob stejného pohlaví, a dal parlamentu dva roky na to, aby odpovídajícím způsobem upravil zákony země.

Legalizace sňatků osob stejného pohlaví se ale zkomplikovala loni na podzim, kdy se proti rovnosti sňatků bez ohledu na pohlaví postavili voliči v referendu. Vyslovili se pro to, aby manželství bylo definováno jako svazek muže a ženy.

V důsledku toho se země rozhodla neměnit dosavadní definici manželského svazku a k tomu přijala ještě zvláštní zákon týkající se manželství lidí stejného pohlaví, připomíná na svých internetových stránkách britská BBC.

Tchaj-wan se těší pověsti země s otevřenou společností, která je vstřícná vůči gayům a lesbám už od 90. let minulého století. Stane se 27. zemí na světě, která sňatky homosexuálů legalizuje.