Le Penová předběhla Macrona. Před eurovolbami v průzkumu poprvé vede

Francouzské nacionalistické Národní sdružení (RN) Marine Le Penové vůbec poprvé v průzkumu před květnovými volbami do Evropského parlamentu předběhlo stranu prezidenta Emmanuela Macrona Republika v pohybu (LREM). Vyplývá to z posledního průzkumu veřejného mínění institutu Ifop, o kterém informovala agentura Reuters.

Marine Le Penová
Zdroj: Reuters Autor: Pascal Rossignol

Macronovo hnutí v sondáži pro unijní volby v květnu 2019 získalo podporu 19 procent dotazovaných Francouzů, zatímco Le Penové by dalo hlas 21 procent respondentů.

Pro srovnání, v posledním průzkumu Ifop z konce srpna vedla LREM s 20 procenty, RN ztrácela na Macronovu stranu tři procentní body.

Krajně pravicové strany volající po odchodu z EU, ke kterým Reuters vedle RN zařadil i gaullistickou stranu Vzhůru, republiko Nicolase Dupont-Aignana (sedm procent) a strany Floriana Philippota a Francoise Asselineaua (obě po jednom procentu) by dohromady získaly 30 procent hlasů. Na konci srpna to bylo 25 procent.

Průzkumu, který Ifop provedl 30. a 31. října, se zúčastnilo tisíc Francouzů. Institut respondentům pokládal otázku, koho by do Evropského parlamentu volili, pokud by se hlasovalo již nyní.