Trumpa tu už neuvidíte. Polsko řeší údajné ultimátum USA kvůli zákonu o holocaustu

Polskými médii se šíří zpráva, že místní vláda dostala od USA ultimátum kvůli kontroverznímu zákonu zakazujícímu připisování viny za holocaust Polákům. Polská vláda i americká diplomacie se šíření informace snaží popřít a zastavit. Podle polských deníků požadují USA změny v tomto zákoně, jinak se mají polští političtí lídři rozloučit s vidinou jakékoli schůzky na vysoké úrovni. Hrozí údajně i zablokování peněz do vojenských projektů.

Donald Trump a Andrzej Duda
Zdroj: ČTK/AP Autor: Czarek Sokolowski

Rozruch mezi polskými politiky vyvolala zpráva webového deníku Onet.pl popisující únorové setkání předních představitelů amerického ministerstva zahraničí s vedením polské ambasády ve Washingtonu. 

Náměstek ministra zahraničí pro Evropu Wes Mitchell podle zdrojů portálu polským diplomatům pohrozil, že pokud se zákon nezmění, mohou polský prezident či premiér zapomenout, že by se kdy setkali s prezidentem Donaldem Trumpem či viceprezidentem Mikem Pencem. Američané údajně rovněž pohrozili zablokováním financí pro společné vojenské a bezpečnostní projekty.

Polsko hledí ke Spojeným státům jako k zásadnímu spojenci a předseda vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński se prezentuje jako jeden z hlavních Trumpových evropských partnerů. Šéf Bílého domu si loni vybral Varšavu jako jedno z prvních evropských měst k návštěvě.

Podle listu Gazeta Wyborcza polská vláda o amerických výzvách ví, nevěnuje jim však patřičnou pozornost.

„Není to pravda. Žádné podobné ultimátum neexistuje,“ odmítl spekulace náměstek ministra zahraničí Bartosz Cichocki v rozhovoru poskytnutém televizi TVN24. Informace o amerických podmínkách směrem k Polsku označila za smyšlené i mluvčí ministerstva zahraničí Heather Nauertová.

Spojeným státům stejně jako Izraeli vadí zákon, který trestá pokutou či až třemi roky vězení používání slova polský ve spojení s nacistickými zločiny a holocaustem. Kritici normě podepsané prezidentem v únoru vyčítají, že brání v hledání historické pravdy a znemožní diskusi o zločinech, jichž se na Židech za války dopustili někteří Poláci. Polská konzervativní vláda tvrdí, že cílem zákona je pouze zabránit poškozování dobrého jména země.