Policie obvinila Kotlebu. Dal prý chudým rodinám šek s „nacistickým číslem“

Slovenská policie obvinila Mariana Kotlebu, šéfa krajně pravicové strany Kotleba-Lidové strany Naše Slovensko (LSNS), z extremismu, informoval server Plus Jeden Deň. Kotleba v březnu předal sociálně slabé rodině šek ve výši 1488 eur. Číslovka přitom odkazuje na neonacismus. Banskobystrickému županovi hrozí trest vězení od šesti měsíců do tří let.

Marian Kotleba
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek;

Číslo 14 zastupuje čtrnáct slov anglické věty, jejíž český překlad zní: „My musíme chránit existenci našich lidí a budoucnost bílých dětí.“ Jejím autorem je americký pravicový extremista David Lane, který byl v roce 1985 za své zločiny v USA odsouzen na 190 let do vězení. Dvě osmičky odkazují na nacistický pozdrav „Heil Hitler“, písmeno H je osmé v anglické abecedě.

Číslo 1488 užívá jako symbol rasistické hnutí razící nadřazenost bílé rasy. Kotleba podle policie zneužil charitu a projevil sympatie k hnutí, které v minulosti hlásalo rasovou, etnickou, národnostní a náboženskou nenávist, napsal server Plus Jedeň. Z extremismu byl obviněn už třetí člen strany LSNS.

Strana LSNS obvinění nepotvrdila. „Marianu Kotlebovi zatím nebylo nic doručeno,“ sdělil serveru HNonline místopředseda strany Milan Uhrík.

Obvinění z extremismu čelí také poslanci LSNS Stanislav Mizík a Milan Mazurek, a to za své veřejné výroky a vystoupení. Mizík na Facebooku kritizoval prezidenta Andreje Kisku za výběr osobností, kterým udělil státní vyznamení, přičemž mu vadil zejména židovský původ některých oceněných. Mazurek zase v žilinském soukromém rádiu před časem používal hanlivé výroky na adresu Romů, imigrantů, Arabů či islámu.

Sám Kotleba byl v minulosti trestně stíhán za to, že na setkání u příležitosti 70. výročí založení válečné Slovenské republiky zakřičel pozdrav tehdejšího autoritářského státu „Na stráž!“. Slovenská prokuratura ale trestní stíhání v roce 2009 zastavila a své rozhodnutí zdůvodnila tím, že Kotlebovi nelze prokázat, že chtěl úmyslně projevovat sympatie k extremismu.