Žalobce hrozí Navalnému podmínkou, nemohl by se tak postavit Putinovi

Ruský prokurátor žádá pro vůdce ruské opozice Alexeje Navalného podmíněný pětiletý trest v kauze zpronevěry ve firmě Kirovles. Navalnyj označuje proces za zpolitizovaný, verdikt padne příští středu. Podle ruských zákonů by ho podmínečné odsouzení vyřadilo z prezidentských voleb, které se uskuteční už příští rok.

Alexej Navalnyj
Zdroj: ČTK/AP Autor: Pavel Golovkin

Ruský právník, bloger a politik je v Kirově souzen za údajné zpronevěry opakovaně. První proces v roce 2013 skončil vynesením pětiletého nepodmíněného trestu, který odvolací soud vzápětí změnil na podmíněný.

Evropský soud pro lidská práva ale později usoudil, že ruská justice porušila Navalného právo na spravedlivý soud, a tak loni v listopadu ruský nejvyšší soud odsuzující rozsudek zrušil a nařídil nový proces.

Nyní žalobce žádá pro Navalného a jeho spolupracovníka Pjotra Oliferova stejný trest, který v roce 2013 padl v odvolacím řízení. To by Navalného připravilo o možnost zúčastnit se nadcházejících voleb hlavy státu.

Favoritem příštích voleb je zatím Putin, i když ještě neoznámil, zda se bude ucházet o znovuzvolení. Popularita prezidenta podle průzkumů v prosinci dosahovala 86 procent.

Jako prezident zatočím s korupcí, slibuje Navalnyj

Navalnyj oznámil kandidaturu v prosinci. „Jdu do voleb s programem, jak udělat Rusko spravedlivým a moderním. Jak zkrotit korupci. Jak přeměnit bohatství Ruska v dostatek v každé rodině,“ uvedl ve svém prohlášení. „My, občané Ruska, požadujeme opravdové prezidentské volby. Volby, které nebudou opravdové, budeme bojkotovat,“ zdůraznil.

Tento čtvrtek Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že Rusko v letech 2012 až 2014 porušilo Navalného práva během sedminásobného zadržení za účast na demonstracích.

V pěti případech vyvázl s pokutou, dvakrát byl uvězněn, a to až na 15 dnů. Moskva má odškodnit opozičníka částkou 51 025 eur (asi 1,4 milionu korun) a uhradit soudní náklady ve výši 12 653 eur (asi 342 tisíc korun).

Navalnyj ukázal v souvislosti s vraždou Němcova na Putina
Profil

Alexej Navalnyj

Navalnyj se narodil v roce 1976. Vystudoval práva v Moskvě. Má ženu a dvě děti. Jeho politická kariéra nabrala na obrátkách poté, co v roce 2008 začal psát blog o korupci a dalších údajných nekalých praktikách v některých velkých státem kontrolovaných ruských podnicích.

Prostřednictvím blogu na webových stránkách LiveJournal pravidelně útočí na Putina a jeho spojence.

Jednou z jeho taktik bylo stát se menšinovým akcionářem velkých ropných společností, působit v bankách a na ministerstvech a klást nepříjemné otázky ohledně děr ve státních financích, připomíná BBC. Tvrdí, že to nejlepší, co by Západ mohl udělat pro spravedlnost v Rusku, je zakročit proti praní špinavých peněz.

Navalnyj se považuje za demokrata a nacionalistu. Je členem Pokrokové strany. Na přelomu let 2011 a 2012 patřil k hlavním vůdcům masových demonstrací proti režimu prezidenta Vladimira Putina. V roce 2013 se postaral o překvapení ve volbách moskevského starosty tím, že získal více než čtvrtinu hlasů a bezmála si vynutil druhé kolo. Pak byl ale pravomocně odsouzen.