Desítky tureckých vojáků chtějí azyl v Německu, Berlín jim asi vyhoví

Po loňském nezdařeném pokusu o převrat žádají o azyl v Německu i desítky vysoce postavených tureckých vojáků. Berlín dal najevo, že je zpátky do vlasti nepošle, napsala v sobotu agentura DPA. Turecko, kde prezident Recep Tayyip Erdogan nechal po pokusu o převrat zatknout tisíce vojáků, zároveň ve čtvrtek navštíví německá kancléřka Angela Merkelová.

Pokus o převrat v Turecku proběhl v červenci 2016.
Zdroj: Reuters Autor: Murad Sezer

Azyl v Německu chce získat přibližně 40 většinou vysoce postavených tureckých vojáků pobývajících v zařízeních Severoatlantické aliance.

Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) i ministerstvo vnitra tvrdí, že jejich žádosti budou posuzovány stejně jako jiné případy. Podle německé ústavy mají právo na azyl politicky pronásledované osoby.

„Není pochyb, že tyto vojáky nemůžeme poslat zpět do Turecka. Okamžitě by tam skončili ve vězení.“

Stephan Mayer

bezpečnostní expert vládní Křesťanskosociální unie (CSU)

„Azylové řízení je čistě právní proces, politické úvahy by při něm neměly hrát žádnou roli a také ji hrát nebudou,“ prohlásil šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen z Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Merkelové.

Turecko v pátek pohrozilo zrušením dohody s Řeckem o vracení uprchlíků, pokud mu Atény nevydají osm tureckých vojáků, kteří loni v červenci po pokusu o státní převrat uprchli do Řecka. Vojáky, jenž Ankara považuje za pučisty, odmítl vydat řecký nejvyšší soud. Díky readmisní dohodě může Řecko vracet migranty na turecké území.