Tečka za kauzou Polanski. Polsko slavného režiséra do USA nevydá

Oscarový režisér Roman Polanski nebude vydán do USA. Polský nejvyšší soud tak potvrdil verdikt soudu nižší instance, proti němuž se odvolal generální prokurátor. Polanskému hrozí ve Spojených státech proces kvůli sexu s nezletilou v roce 1977. Ta přitom slavnému režisérovi dávno odpustila – už dříve uvedla, že si Polanski zaslouží klid.

Polský režisér Roman Polanski
Zdroj: REUTERS Autor: Kacper Pempel

Polanski v březnu 1977 v domě Jacka Nicholsona (herec nebyl doma) fotografoval nezletilou dívku (její matka s fotografováním souhlasila) a pak s ní měl sexuální styk. Za sex s dívkou, která měla tři týdny před 14. narozeninami, mu hrozilo až 50 let vězení. Režisér tehdy uzavřel dohodu s prokuraturou a strávil v cele 42 dní. Pak utekl do Evropy v obavě, že soud případ znovu otevře.

Polanski už kvůli kauze uvízl na půl roku ve Švýcarsku

Žádost Spojených států o vydání Polanského řešil už před šesti lety soud ve Švýcarsku, kam jel režisér na festival do Curychu převzít cenu za celoživotní dílo. Polanski tehdy strávil několik týdnů ve vazbě a půl roku v domácím vězení ve své tamní chatě, než Švýcarsko rozhodlo, že ho nevydá.

USA pak požádaly Polsko o vydání režiséra v říjnu 2014. Soud v polském Krakově ale dospěl loni na podzim k závěru, že vydání slavného režiséra by bylo v rozporu s polskými zákony a poškodilo by jeho práva.

Do kauzy následně zasáhl ministr spravedlnosti a generální prokurátor Zbigniew Ziobro, nejvyšší soud ale nyní potvrdil, že Polsko Polanského nevydá. Na postupu krakovského soudu nižší instance prý neshledal žádná pochybení.

Roman Polanski
Profil

Roman Polanski

Narodil se v roce 1933 polsko-židovské rodině v Paříži, která se roku 1937 přestěhovala do Krakova. Vystudoval filmovou školu v Lodži. Hrál v divadle i ve filmu. Získal Zlatou palmu z Cannes za nejlepší film (Nůž ve vodě) a Oscara za režii dramatu o holocaustu Pianista. Kromě toho byl na tuto cenu v minulosti nominován za detektivní film Čínská čtvrť a drama Tess.

V roce 2004 mu byla udělena i Cena za mimořádný umělecký přínos světovému filmu na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. V současné době žije střídavě ve Francii a v Polsku.

Oběť si přeje, aby věčný proces skončil

Režisér sex s třináctiletou dívkou v minulosti přiznal, trval ale na tom, že nešlo o znásilnění, nýbrž o pohlavní styk, se kterým dívka souhlasila. V USA je ale sex s nezletilými považován za znásilnění.

Sama oběť Samantha Geimerová si přitom přeje, aby věčné přetřásání případu skončilo. „V žádném případě to nebylo znásilnění. Vzpamatovala jsem se z toho. Zlé věci se stávají,“ řekla Geimerová stanici NBC.