Spolupachatele pařížských útoků Abdeslama chce soudit Francie, útočník se vydání brání

Francie se připravuje na soud se spolupachatelem loňských teroristických útoků v Paříži Salahem Abdeslamem, který byl dopaden v pátek na bruselském předměstí. Muž při páteční razii v Belgii utrpěl lehké zranění nohy a po ošetření by propuštěn z nemocnice. Podle právníka prý s vyšetřovateli spolupracuje, vydání do Francie se ale brání. Spolu s dalším zatčeným mužem byl už obviněn z podílu na terorismu.

Video Události
video

Poslední z atentátníků vyslýchán, podle právníka prý spolupracuje

Francie v rámci evropského zatýkacího rozkazu požádala o jeho vydání. „Už vám dopředu mohu říci, že odmítneme vydání do Francie,“ sdělil advokát. Podle francouzských právníků to ale neznamená, že toho docílí. Pouze se celý proces může o něco zdržet. Paříž pro jistotu znovu na Abdeslama vydala evropský zatykač.

„Salah Abdeslam se musí zodpovídat za své činy před francouzskou justicí.“ 

Bernard Cazeneuve

francouzský ministr vnitra

Podle Cazeneuvea představuje zatčení Abdeslama tvrdý úder proti teroristické organizaci Islámský stát v Evropě. „Operace z uplynulého týdne pomohly zneškodnit několik jedinců, kteří projevili extrémní nebezpečnost a neochvějné odhodlání,“ řekl francouzský ministr po zasedání obranné rady státu v Elysejském paláci pod vedením prezidenta Francoise Hollandea.

Abdeslama, který byl dopaden po čtyřech měsících policejního pátrání, nyní čekají výslechy a procedura, která by měla skončit jeho vydáním do Francie. U výslechů budou pravděpodobně přítomni jak belgičtí, tak francouzští vyšetřovatelé a Abdeslamův advokát, napsala agentura AP. Podle agentury AFP díky evropskému zatykači by měla být vydávací procedura rychlejší a vydání jistější než v případě standardního mezinárodního postupu.   

 

„Dva podezřelí teroristé opustili nemocnici Saint-Pierre. Bravo a díky celému personálu a policejním složkám,“ informoval na Twitteru bruselský starosta Yvan Mayeur.

Kromě Abdeslama, který je považován za jediného přeživšího přímého účastníka loňských listopadových pařížských atentátů, byl do nemocnice převezen ještě jeden z pěti zatčených, který byl zraněn.