Británie rozšíří nálety i do Sýrie. Parlament návrh schválil

Britský parlament podle očekávání schválil rozšíření náletů královského letectva (RAF) proti radikálům z takzvaného Islámského státu (IS) i na území Sýrie. Dosud se Britové do spojeneckého bombardování zapojovali jen v Iráku. Pro rozšíření náletů hlasovalo 397 poslanců, proti jich bylo 223. Pro schválení byla nutná většina alespoň 174 hlasů.

Britové před parlamentem demonstrovali proti náletům v Sýrii
Zdroj: Reuters Autor: Neil Hall

Hlasování v Dolní sněmovně předcházela více než desetihodinová rozprava. Britský premiér David Cameron v ní vládní návrh na rozšíření boje proti radikálům obhajoval mimo jiné argumentem, že „kult smrti“, který IS představuje, ohrožuje i Británii. Ta prý nesmí svou „národní bezpečnost svěřit do rukou jiných“, zdůraznil ministerský předseda s poukazem na USA a Francii, které už vzdušné útoky v Sýrii provádějí.

Vládu dnes zjevně podpořilo i zhruba 60 opozičních poslanců, zatímco několik vládních konzervativců s nálety v Sýrii nesouhlasí. Šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn, sám odpůrce náletů, nechal poslancům své strany pro hlasování volnou ruku.

David Cameron v parlamentu

David Cameron v britském parlamentu

„Od loňského listopadu zabránily tajné služby sedmi útokům na naše lidi. Hrozba je tak reálná. A otázka zní: Budeme spolupracovat s našimi spojenci, abychom tuto hrozbu eliminovali, zaútočíme na ně v místě, kde plánují útoky na naše lidi, nebo budeme sedět doma a čekat, až na nás zaútočí oni?“

David Cameron v britském parlamentu

Vládní strana rozjela kampaň za rozšíření úderů v reakci na pařížské teroristické útoky. Londýn dosud podnikal nálety na extremisty pouze v Iráku, v roce 2013 britští poslanci letecké údery v Sýrii odmítli.

Video Zprávy ve 12
video

Návrh na rozšíření náletů britským parlamentem zřejmě projde

Návrh na rozšíření náletů britským parlamentem zřejmě projde

Jednání britského parlamentu k náletům v Sýrii

Britský parlament jedná o náletech na IS

Britský parlament hlasuje o náletech na Sýrii

„Nemůžete bombardovat myšlenky - a to, myslím, shrnuje celou tuto debatu. Ono vlastně není o čem debatovat. Sýrii prostě bombardovat nesmíme,“ prohlásila charitativní pracovnice Alexia Elena, která se v předvečer hlasování zúčastnila před parlamentem demonstrace proti rozšíření britských náletů. „Nevidíme v nich lidi, vidíme jen zemi, kterou pro nás zastřešuje jediné jméno - Islámský stát. Tak to ale není. Jsou tam nevinní lidé, nevinné děti, které jsou zabíjeny,“ dodává další demonstrantka Courteney Hopkinsová.

Premiér ale větší zapojení Británie v boji proti teroristům slíbil krátce po teroristických útocích v Paříži prezidentu Francoisi Hollandovi. „Velení teroristů sídlí v Sýrii, a proto nedává žádný smysl uznávat hranice, když je neuznávají teroristé. Je to v národním zájmu, je to správná věc. Budeme pracovat společně s našimi spojenci, budeme opatrní a zodpovědní - ale podle mého je to správná věc pro to, abychom udrželi naši zemi v bezpečí,“ zdůraznil Cameron. Britové by mohli při bombardování cílů v Sýrii využít svoji základnu na Kypru, odkud vzlétávají jejich letadla k operacím v Iráku.