Kaczyński: Pozor na migranty, mohou šířit nemoci

V souvislosti s příchodem uprchlíků se v Evropě vyskytly „různí parazité, prvoci, kteří nejsou nebezpeční v organismu migrantů, ale u nás nebezpečné být mohou“. S tímto varováním přišel šéf polské opozice Jaroslaw Kaczyński. Ptá se také, zda vláda premiérky Ewy Kopaczové souhlasila s tím, aby do katolického Polska přišlo 100 tisíc muslimů.  WHO souvislost mezi migrací a zavlečením infekčních chorob popírá, kritici Kaczyńskému vyčítají, že mluví jazykem nacistických pohlavárů.

Jaroslaw Kaczyński
Zdroj: Reuters Autor: Kacper Pempel

Bývalý šéf polské vlády své výroky pronesl necelé dva týdny před parlamentními volbami, které má jeho národně-konzervativní Právo a spravedlnost (PiS) podle průzkumů velkou šanci vyhrát. Ve volbách se Kaczyński o premiérský post znovu neuchází, kandidátkou na něj je Beata Szydlová.

Kaczyński začátkem týdne na předvolebním shromáždění ve středním Polsku řekl, že v Evropě se objevily velmi nebezpečné nemoci, s nimiž se místní lidé dlouho nesetkali. Mluvil přitom o výskytu cholery na jednom z řeckých ostrovů či o úplavici ve Vídni. „To neznamená, že by někdo měl být diskriminován... ale zkontrolovat to je nutné,“ dodal. Chce zároveň, aby se k záležitosti vyjádřil ministr zdravotnictví.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) neexistuje jasná souvislost mezi migrací a zavlečením infekčních nemocí. „V zemích, do nichž migranti přicházejí, se obvykle vyskytují stejné přenosné choroby jako v zemích původu uprchlíků,“ uvedl ředitel divize přenosných chorob v kanceláři WHO pro Evropu Guénael Rodier. „Zavlečení exotických onemocnění je vzácné a spíše se týká cestovatelů, turistů či zdravotníků než uprchlíků,“ dodal.

Na setkání se svými příznivci se také Kaczyński zmínil o neoficiální informaci pravicového týdeníku W Sieci, který s odvoláním na „věrohodné zdroje v Evropské komisi“ napsal, že vláda premiérky Kopaczové ze středové Občanské platformy (PO) souhlasila s příchodem 100 tisíc muslimů do Polska. Tato země je přitom tradičně jednou z bašt katolicismu v Evropě a mnoho Poláků je ostře proti přijímání muslimů. Kabinet souhlasil s tím, že Polsko se ujme asi 7000 migrantů.

Za rasistické a fašistické označil Kaczyńského výroky spolupředseda liberální strany Twój Ruch Janusz Palikot. „To je jazyk, za který by se nestyděl ani Hess, ani Goebbels, ani Hitler,“ citovala Palikota zpravodajská televize TVN24. Levicovému politikovi a někdejšímu protikomunistickému disidentovi Andrzeji Celińskému zase Kaczyńského slova připomínají to, jak nacistické Německo spojovalo Židy s šířením tyfu. „Strašit lidi parazity, to je jazyk, jaký používali nacisté,“ řekl Celiński v TVN24. „Kaczyński to musí vědět, není idiot,“ dodal.

Podle posledního průzkumu agentury TNS Polska by Kaczyńského PiS podpořilo 36 procent lidí, Občanskou platformu premiérky Kopaczové by volilo 24 procent lidí. Do Sejmu, dolní komory parlamentu, by se kromě PiS a PO dostala ještě strana Kukiz‘15 populisty a rockového hudebníka Pawla Kukize.