Na Ukrajině mlčí zbraně už druhý den

Nové příměří na donbaském bojišti se i druhý den víceméně dodržuje. Oblasti, kde se i přes platné mírové dohody z Minsku o prázdninách stále bojovalo, hlásí klid. Nové příměří strany konfliktu dojednaly minulý týden opět v běloruské metropoli - začalo v úterý kvůli klidnému zahájení školního roku.

Video Studio ČT24
video

Příměří na Donbasu se zatím dodržuje

Velení ukrajinské protipovstalecké operace dnes oznámilo, že zastavení palby se na východě země „prakticky úplně“ dodržuje. V jediném případě údajně separatisté z ručních zbraní chaoticky ostřelovali postavení armády u Luhansku, noc na středu ale na celé linii palebného dotyku proběhla klidně.

Stejné informace mají i velitelé povstaleckých oddílů. Kyjev podle separatistů klid zbraní respektuje, výjimkou jsou prý drobné incidenty, které nejsou nijak kritické. Luhanští povstalci bez dalšího upřesnění oznámili, že hovořit o úplném klidu zbraní je předčasné, protože ukrajinská armáda se dopustila „řady provokací“.

Vedení pozorovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) zastavení palby hodnotí zdrženlivě. Zástupce šéfa mise Alexander Hug na tiskové konferenci v Kyjevě řekl, že z okolí doněckého letiště se v minulých hodinách ozvalo asi 30 explozí. Není prý ale jasné, kdo je za ně odpovědný a zda byly součástí nějaké bojové operace.

Na zastavení palby - od loňského září už třetím - se minulý týden v běloruském Minsku dohodli zástupci Kyjeva, Moskvy a povstalců. Od začátku bojů loni v dubnu zahynulo na Donbasu kolem 6800 lidí.