Hráz proti migrantům: Maďarsko dokončilo stavbu plotu na 175kilometrové hranici se Srbskem

Maďarsko na hranici se Srbskem dokončilo stavbu plotu, od něhož si slibuje zastavení přílivu migrantů do země. Táhne se podél celé 175 kilometrů dlouhé hranice, podle ministerstva obrany ho už jen zbývá vyhnat do plánované výšky čtyř metrů.

Maďarská policie a syrští uprchlíci u plotu na srbsko-maďarské hranici
Zdroj: ČTK/AP Autor: Darko Bandic

Ačkoli měla stavba plotu zbrzdit příliv migrantů putujících takzvanou balkánskou cestou přes Řecko, Makedonii a Srbsko, do Maďarska dál denně proudí tisíce běženců. Podle pátečních údajů imigračního úřadu požádalo v srpnu o azyl v zemi zatím 38 912 lidí. V červnu jich přitom bylo 16 578. Letos policie zadržela na maďarsko-srbské hranici přes 140 000 běženců.

Migranti se přes Maďarsko snaží dostat i s pomocí převaděčů. Na dálnici M5 nedaleko hranice se Srbskem v sobotu maďarská policie zastavila vůz s bulharskými poznávacími značkami, v jehož nákladovém prostoru našla deset Syřanů a 11 Afghánců. Všichni se v zemi zdržovali ilegálně. Policie už zahájila vyšetřování čtyř Rumunů kvůli podezření z pašování lidí.

Už v pátek informovala rumunská ambasáda v Budapešti, že maďarské úřady zadržely od středy 18 rumunských občanů podezřelých z této činnosti. Jedním z nich byl i řidič vozu, který havaroval na dálnici M5 u města Kiskunfélegyháza. Při nehodě se zranilo deset z 18 převážených uprchlíků.

Uprchlíci v Maďarsku
Zdroj: Reuters
Autor: Bernadett Szabo

Maďarsko zpřísnilo tažení proti převaděčům lidí poté, co rakouská policie ve čtvrtek nalezla v odstavném pruhu dálnice A4 u maďarských hranic chladírenský vůz s těly 71 migrantů, pravděpodobně ze Sýrie. Soud v maďarském Kecskemétu v sobotu uvalil v tomto případu měsíční vyšetřovací vazbu na čtyři muže - tři Bulhary a jednoho Afghánce - podezřelé z převaděčství. Smrt uprchlíků vyšetřují rakouské úřady.

Video Události
video

Měsíční vazba pro muže podezřelé z podílu na smrti 71 uprchllíků

Maďarská vláda předloží příští týden parlamentu ke schválení soubor 13 novel zákonů reagujících na současnou uprchlickou krizi. Součástí opatření má být i vytvoření tranzitních zón podél maďarsko-srbské hranice či možnost vyhlášení výjimečného stavu v případě masového přílivu běženců. V tranzitních zónách by měly fungovat zadržovací tábory, které by bylo možné opustit jen směrem do Srbska. Migranti a uprchlíci by v nich museli zůstat do doby, než by skončilo jejich azylové řízení. Novela zákona o obraně země by měla umožnit zapojení armády do ostrahy hranic, v rámci novely trestního zákoníku by se mohlo stát trestným například i ničení pohraničního plotu, a s přísnějším postihem by museli počítat i převaděči. V platnost by balíček mohl vstoupit už v polovině září.

/*json*/{"map":{"lat":45.66704873664907,"lng":19.99614892578121,"zoom":7,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/