Výstraha kvůli hantaviru platí už pro čtvrt milionu lidí

Washington - Americké úřady vydaly varování pro téměř čtvrt milionu lidí před takzvaným hantavirem. Výstraha platí pro návštěvníky Yosemitského národního parku, kteří do něj od června zavítali. Hantavirus byl potvrzen u devíti lidí - tři z nich zemřeli. Na plicní nemoc, kterou přenášejí myši, není lék. Příznaky se objevují zhruba po šesti týdnech a podobají se běžné chřipce.

Výstraha původně minulý měsíc platila pouze pro návštěvníky, kteří kempovali ve specifické části hor, poté se ale zjistilo, že se virus rozšířil i dál. Nejvíce zasaženi byli lidé, kteří bydleli v Curry Village, jeden případ se pak ovšem objevil v kempech High Sierra přímo v divoké přírodě.

Devátá osoba, která se hantavirem nakazila během své červencové návštěvy Yosemitů, se nyní zotavuje, prohlásil ve čtvrtek mluvčí národního parku John Quinley.

Krevní testy mohou nemoc odhalit v raném stádiu

Na nemoc není snadné přijít - symptomy jako bolesti hlavy a horečka se objevují až po šesti týdnech. Pacientům je špatně, postupně se nemoc přesouvá a napadá plíce. Jedna třetina případů končí smrtí. Pokud ale dojde k odhalení včas pomocí krevních testů, zvyšují se šance na přežití.

První úmrtí na hantavirus bylo zaznamenáno v srpnu. Obětí se stal sedmatřicetiletý muž ze San Franciska. Během let 2000 a 2010 byly v parku zaznamenány celkem dva případy - žádný ale nekončil smrtí, píše britský server BBC News.