Ukrajina podepsala s Unií politickou část asociační dohody

Brusel – Ukrajinský premiér Asrenij Jaceňuk dnes v Bruselu s představiteli Evropské unie podepsal politickou část asociační dohody. Podpis částí smlouvy týkajících se politického dialogu, spolupráce v obranné a bezpečnostní politice či podpory při reformách je výrazem unijního zájmu spolupracovat s nynější vládou v Kyjevě. Podle Jaceňuka je dnešek historickým dnem pro jeho zemi a prvním krokem k členství Ukrajiny v EU. 

Video Brusel a Kyjev podepsaly politickou část asociační dohody
video

Brusel a Kyjev podepsaly politickou část asociační dohody

Brusel a Kyjev podepsaly politickou část asociační dohody

U19: 21.03.2014

Podpis asociační dohody EU s Ukrajinou

Rusko dokončilo anexi Krymu, Ukrajina podepsala smlouvu s Unií

Podle prezidenta EU Hermana Van Rompuye podpis části smlouvy pomůže Ukrajině v jejím reformním kurzu a dá tamním občanům naději na evropský způsob života, který si zasluhují.

„Je to pokus pomoci současné vládě, protože její situace je ekonomicky i politicky obtížná, a zároveň je to jasná pozice Evropy, která dává najevo, že v současném světě není na místě používat sílu k přetváření hranic,“ komentoval podpis dohody český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. „Politická deklarace představuje přihlášení se k vládě zákona a respektování soudní moci,“ dodal ministr pro ČT.

Unie také hodlá až do listopadu ze své strany jednostranně splnit podmínky smlouvy o volném obchodu, která je s asociační dohodou spojená, a otevřít svůj trh pro naprostou většinu ukrajinského zboží. Tuto část balíčku unijní hospodářské pomoci určené Ukrajině musí ještě formálně potvrdit členské země a také Evropský parlament.

Slavnostní podpis asociační dohody
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Olivier Hoslet

Arsenij Jaceňuk po podpisu dohody: „Věříme, že je to i historický den pro celou Evropu. Chceme být součástí velké evropské rodiny a toto je první krok k tomu, aby Ukrajina dosáhla svého konečného cíle plného členství.“ 

Herman Van Rompuy o asociační dohodě: „Symbolizuje význam, který obě strany přikládají těmto vztahům, a uznává touhu ukrajinského lidu žít v zemi, které vládnou hodnoty, demokracie a vláda práva. Ať je podporou a posilou pro politické rozhodování lídrů a občanů, kteří chtějí vybudovat demokratickou a jednotnou Ukrajinu, ochraňující všechny skupiny a menšiny a žijící v míru se svými sousedy.“ 


Zbytek smlouvy má být podepsán po prezidentských volbách

Jaceňuk spolu s předsedou Evropské komise Josém Barrosem, unijním prezidentem Van Rompuyem a šéfy států a vlád evropské osmadvacítky, mezi nimiž byl i český premiér Bohuslav Sobotka, stvrdili preambuli, první, druhou a sedmou hlavu smlouvy a také závěrečný protokol, odsouhlasený v pondělí ministry zahraničí EU. Dohoda je prozatímní a její signatáři se v ní zavázali, že chtějí dotáhnout do konce jednání i o ostatních částech úmluvy. 

Arsenij Jaceňuk hovoří s novináři po podpisu asociační dohody
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Geert Vanden Wijngaert

Ukrajina požene Rusko před soud za zabavený majetek

Premiér Jaceňuk dnes po podpisu asociační dohody mimo jiné prohlásil, že jeho země hodlá Rusko žalovat u mezinárodních soudů. Kyjev chce podle něj vymáhat na Moskvě „stovky miliard dolarů“ za zabavený ukrajinský majetek na Krymu.


Celý komplex dohod by měl být podle představ unijních diplomatů podepsán nejspíš někdy po 25. květnu, kdy se mají na Ukrajině konat prezidentské volby. Poté budou muset smlouvy projít také ratifikačním procesem v unijních státech. 

Asociační dohodu odmítl loni v listopadu podepsat tehdejší ukrajinský prezident Viktor Janukovyč. Následné demonstrace proti jeho rozhodnutí odstartovaly krizi, která zatím skončila Západem neuznaným připojením ukrajinského poloostrova Krym k Ruské federaci.