Boj o Koněva vrcholí. Zastupitelstvo posoudí návrh na nahrazení sochy, schůzi doprovodí demonstrace

6 minut
UDÁLOSTI: Socha tématem pro poslance, zastupitele i zahraniční politiku
Zdroj: ČT24

Sochu Ivana Koněva v pražské Bubenči polil někdo v srpnu barvou. Nebylo to poprvé, ale to, co následovalo, se od předchozích polití výrazně lišilo. Radnice Prahy 6 dala najevo, že nezaplatí vyčištění, vyzvala ruskou ambasádu k diskusi, co se sochou kontroverzního maršála dál, a začala hovořit o jejím nahrazení novým pomníkem osvoboditelů. Nyní by mělo zaznít konečné slovo – budoucnost Koněvova pomníku bude hlavním bodem čtvrtečního jednání zastupitelstva šesté městské části.

Ivan Koněv je sice jako velitel 1. ukrajinského frontu považován za osvoboditele Prahy z roku 1945, ale jeho pověst kazí jiné letopočty: 1956, kdy jako vrchní velitel Varšavské smlouvy zodpovídal za krvavé potlačení maďarského povstání; 1961, kdy se jako velitel sovětských vojsk v Berlíně podílel na výstavbě berlínské zdi; 1968, kdy zaštítil zpravodajský průzkum před invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa; a ostatně i 1941, kdy mu hrozila poprava za velitelské výkony v bojích proti Němcům.

Zejména lety 1956 a 1968 argumentují odpůrci Koněvovy pražské sochy, kteří usilují o její odstranění. Radnice Prahy 6 tyto argumenty v minulosti již zohlednila a loni nechala Koněvův pomník doplnit o tabulky ozřejmující různé aspekty jeho vojenské kariéry. Nyní je ale na stole i možnost, že by socha opustila náměstí Interbrigády. Rozhodnout by mělo zastupitelstvo městské části.

Podle starosty Ondřeje Koláře (TOP 09) by sochu od Zdeňka Krybuse z roku 1980 mohl nahradit nový pomník osvoboditelů Prahy. „Sochu bychom potom navrhovali přemístit. Rovnou říkám, že nechceme sochu bourat, strhávat nebo jakkoli ničit,“ uvedl.

Podle historika Oldřicha Tůmy i historika architektury Zdeňka Lukeše by ale bylo nejlepší mít v Praze 6 pomníky oba – pomník osvoboditelů postavit vedle Koněva nebo jinam na území městské části.

Místostarosta Prahy 6 Jan Lacina (STAN) uvedl, že sochu vnímá nikoli jako symbol osvobození, nýbrž naopak jako stvrzení okupace z roku 1968. „Socha byla vztyčena v roce 1980 – to je dvanáct let potom, co sem vjela Varšavská smlouva v čele se sovětskými vojáky. Vztyčení této sochy je symbolem největšího ponížení,“ míní.

Přemístění by podle něj bylo vhodné i proto, že „Praha 6 nechce být místem, kde se budou každý rok potkávat ultrakomunisté s ultranacionalisty“, řekl v 90' ČT24.

8 minut
Události, komentáře: Vondráček, Dientsbier a Pawlas o Koněvovi
Zdroj: ČT24

Čtvrteční schůze zastupitelstva Prahy 6 rozhodně nebude klidná. Před radnici jsou svolány hned dvě demonstrace a přímo schůze se chtějí zúčastnit i poslanci z KSČM. Šéf strany Vojtěch Filip hovoří o údajných lžích a neúctě k zákonům, které se ve sporu o pomník podle něj vyskytují. Městská část požádala o mimořádná bezpečnostní opatření, zároveň ohlásila, že ve čtvrtek výrazně omezí provoz svého úřadu.

Člen výkonného výboru KSČM Filip Zachariáš v 90' ČT24 dodal, že Ondřeje Koláře považuje za iniciátora celého sporu. „Po vandalském činu odmítl sochu vrátit do původního stavu. Nebýt tohoto impulsu, nemuseli jsme tento spor vést,“ uvedl Zachariáš.

Argument, že Koněvův pomník není symbolem osvobození, nýbrž okupace, odmítl. „Sice byla vztyčena v roce 1980, ale k půlkulatému výročí osvobození Prahy Rudou armádou,“ zdůraznil. 

65 minut
90’ ČT24: Spor o Koněva
Zdroj: ČT24

Koněv jako roznětka ke snaze o odvolání Filipa

Komunističtí poslanci a zejména šéf strany Vojtěch Filip byli v souvislosti s Koněvovou sochou i v centru pozornosti poslanců na středečním jednání Poslanecké sněmovny. Filip se podle některých poslanců přihlásil k postoji ruského ministra kultury Vladimira Medinskije, který řekl, že se starosta Kolář chová jako nacista. Proto Filip čelil výzvě, aby se vzdal postu místopředsedy sněmovny. Předseda KSČM to odmítl, je ale možné, že budou poslanci hlasovat o jeho případném sesazení.

Nešlo přitom o opoziční akci, s výzvou k odstoupení místopředsedy sněmovny přišel poslanec vládní ČSSD Petr Dolínek. Z Filipova vyjádření – byť ten podotkl, že nemůže komentovat a vysvětlovat slova ruského ministra – vyrozuměl, „že v podtextu souhlasil s výrokem pana ministra“.

Dolínek připojil kritiku Filipových názorů na události z let 1948 a 1968 v někdejším Československu nebo výroky ohledně zrušení vepřína na místě někdejšího romského koncentračního tábora v Letech.

„Jsme svědky vysmívání se poslaneckému slibu, jsme svědky pošlapávání základní lidské slušnosti a pohrdání jak demokracií, tak základním respektem k ústavě a zákonům České republiky,“ uvedl Dolínek. 

Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik označil Dolínkovo vystoupení za útok na svobodu slova.

Protože Vojtěch Filip odstoupit nechce, začal Dolínek sbírat podpisy poslanců, aby se mohlo hlasovat o jeho odvolání. Sehnal jich zatím 40, převážně od příslušníků opozičních stran – ODS, Pirátů a KDU-ČSL. K hlasování je potřeba 80 podpisů.

Sociálnědemokratický poslanec věří, že se připojí i jeho straničtí kolegové i členové největšího sněmovního klubu ANO. To ale není jisté, například předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) dal najevo, že o svého prvního místopředsedu nechce přijít.

„Neměl by snižovat důstojnost své funkce a důstojnost nás všech. Myslím, že této hranice to nedosáhlo,“ poznamenal Vondráček. Uvedl, že Filip se hájí nadsázkou v případě výroku o Letech, u názorů na léta 1948 a 1968 pak podle něj jde o konstantní postoj komunistické strany, se kterou sice nesouhlasí, která ale byla demokraticky zvolena.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Česko zruší kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil nové úpravy mimořádných veterinárních opatření v souvislosti s nákazou slintavky a kulhavky. Na tiskovém brífinku mimo jiné řekl, že Česko od pondělní půlnoci zruší kontroly na hranicích s Rakouskem. Skončí také zákaz vstupu do obor v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji. V platnosti naopak zůstávají všechna opatření přijatá vůči Slovensku a Maďarsku
13:03Aktualizovánopřed 16 mminutami

Zprávy o ujetí od nehody jsou zkreslené či smyšlené, tvrdí šéfka zlínské hygieny

Ředitelka Krajské hygienické stanice Zlínského kraje (KHS ZK) Eva Sedláčková prostřednictvím své kanceláře označila za zkreslené či smyšlené informace médií o své údajné dopravní nehodě. Podle Seznam Zpráv srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Zlínští zdravotničtí odboráři v otevřeném dopise ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09) vyjádřili názor, že Sedláčková nemůže dál zastávat funkci. Státní tajemník resortu požádal policii o informace o nehodě.
11:40Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Úmysl je zatím jedinou vyšetřovací verzí masivního požáru skládky plastů

Vyšetřovatelé rozsáhlého požáru skládky volně uložených plastů u Rynholce na Rakovnicku mají podezření na úmyslné zapálení, podle velitele zásahu Martina Vondry je to zatím jediná vyšetřovací verze. Hořely plasty určené k dalšímu zpracování a lesní porost. Škoda zatím není známa, firma Ekologie Rynholec ji vyčíslí tento týden, řekl její jednatel Lubomír Černý.
11:13Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Hukvaldy přišly o turisty kvůli opatřením proti slintavce

Už měsíc je zavřený hrad Hukvaldy, jde přitom o jedno z nejnavštěvovanějších míst Moravy. Kvůli opatřením zavedeným ve snaze zabránit nákaze slintavkou a kulhavkou byla uzavřena obora, uprostřed které památka stojí. Jenže právě skrz ni vede jediná přístupová cesta k hradu. Do ztráty se tak propadají i místní restaurace a hotely. Jak dlouho ještě bude obora i s hradem uzavřená, zatím není jasné. Záležet bude na vývoji situace kolem nemocí.
před 7 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 17 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
včera v 09:00

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
včera v 07:00
Načítání...