Objekty po nejstarší elektrické dráze již nejsou k potřebě a chátrají

Tábor – V roce 1903 vyjel v Čechách první elektrický vlak. Bylo to na trati z Tábora do Bechyně, kterou postavil vynálezce a podnikatel František Křižík. Vlaky po trati jezdí dodnes – po dvouletém intermezzu s lehkými motorovými vozy se dokonce vrátily elektrické lokomotivy. Většina budov, které u ní Křižík a tehdejší Státní dráhy postavily, však už svému účelu neslouží. Nové využití se pro ně však nepodařilo najít – stala se z nich opuštěná místa.

3 minuty
Opuštěná místa: Budovy bechyňské železnice
Zdroj: ČT24

Počátky elektřiny na železnici se nesly ve zcela opačném než její vrcholná éra, která trvá dodnes – jako vhodné využití pro elektřinu se na samotném počátku elektrizace drah považovaly lokálky, kam přinesla velké úspory oproti dosud dominantní páře (spalovací motory tehdy na železnici ještě nebyly k dispozici). V Čechách začal věk elektřiny na železnici se stavbou dvou jihočeských lokálek. Jako první vznikla ta z Tábora do Bechyně. Spolu s železnicí postavila firma Křižík také veškerou infrastrukturu, v prvé řadě šlo o parní elektrárnu, která celou trať poháněla. Vznikla v Táboře na břehu Lužnice hned vedle železničního mostu.

Stará železniční elektrárna však zřejmě v 50. letech ztratila svoji původní funkci. Nahradila ji měnírna v Malšicích. Budova parní elektrárny později sloužila jako městská kotelna či sklad. Ačkoli jde o významnou technickou památku, která by snadno mohla lákat turisty, podobně jako například jiná Křižíkova elektrárna – vodní v Písku – chátrá. Slouží pouze jako dočasné přístřeší pro lodě táborských veslařů, je počmáraná, uvnitř téměř nic nepřipomíná její slavnou minulost. Táborská radnice hovoří o rekonstrukci, ovšem bez jakýchkoli závazných údajů – například termínu opravy. Podle místostarostky Lenky Horejskové by mělo jít o nové táborské výstavní a kulturní centrum. „Část by byla věnovaná elektrické dráze a Křižíkovi. Byl by tady prostor pro výstavy. Dětské hřiště, mola pro vodáky,“ nastínila místostarostka.

V centru Tábora zůstala po Křižíkovi a jeho elektrické dráze ještě jedna budova – stará trafostanice, která dodávala elektřinu i do města. Její stav je ještě horší, než je tomu u parní elektrárny, stojí přitom na mnohem viditelnějším místě. I ji chce město opravit, v případě trafostanice již je vize konkrétnější – připravené je její připojení na elektřinu a vodovod, oprava sociálního zařízení i střechy. Využití je potom nasnadě. „Nemáme žádný kulturní klub, takže tato budova by tu funkci mohla plnit,“ uvedla Lenka Horejsková.

Opuštěné nádraží na trati Tábor–Bechyně by chtěla odkoupit obec
Zdroj: ČT24

Bechyňská lokálka ovšem sdílí i bolest mnoha dalších obdobných tratí v Česku – prázdná nádraží. Například budova stanice Sudoměřice u Bechyně má již léta zavřenou čekárnu, dávno zde již vlaky nezdraví výpravčí a prázdný je také nádražní byt. Zatímco například na Jindřichohradecku provozuje soukromá společnost stará nádraží jako hotely, státní železniční správa o něčem takovém na Táborsku ani v nejmenším neuvažuje. „Nabízí se řešení buď budovu prodat s určitými věcnými břemeny, anebo ji nahradit přístřeškem pro cestující,“ uvedl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Tesař. Budovu chce získat obec, která by mohla najít způsob, jak staré nádraží oživit. Cesty radnic k nádražním budovám jsou však trnité a často neúspěšné. U sudoměřického nádraží tak – na rozdíl od táborských technických památek – zatím není žádná představa, jak ji opět oživit. Aby přestala být opuštěným místem.

Opuštěná místa kamerou ČT:

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Senior, který napadl Babiše holí, dostal podmínku

Pětašedesátiletý muž, který loni 1. září napadl na předvolebním mítinku v Dobré na Frýdecko-Místecku předsedu hnutí ANO Andreje Babiše francouzskou holí, dostal podmíněný trest. Navíc musí pojišťovně uhradit náklady spojené s ošetřením napadeného politika, které činí okolo tří tisíc korun. Rozhodl o tom nepravomocně soudce Okresního soudu ve Frýdku-Místku.
před 2 mminutami

Vrátí se inverze, v neděli má silně foukat

V příštích dnech se do Česka vrátí inverzní ráz počasí. O víkendu se objeví mlhy, často i mrznoucí. Slunce se ukáže spíše jen na horách, v neděli se místy vyjasní i v nížinách. Nejvyšší teploty vystoupí lehce nad nulu. Postupně zesílí vítr, který v nárazech dosáhne během neděle rychlosti až 70 kilometrů v hodině, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 2 hhodinami

Kaple v Bečově se zbavuje lešení, o Velikonocích přivítá návštěvníky

Víc než šest století stará kaple v Bečově nad Teplou bude znovu přístupná veřejnosti. Právě v ní objevili v roce 1985 kriminalisté pod podlahou zakopaný jeden z největších pokladů Česka – relikviář svatého Maura. Uplynulé dva roky zde pracovali restaurátoři. V klenbě odhalili malbu svatého Matouše. Řešili také, jak se vypořádat s vlhkostí, která vnikala do zdí, či s narušenou statikou stropu. Zatímco lešení zmizí už zítra, malby si návštěvníci prohlédnou až o Velikonocích. Do té doby zůstane kaple nepřístupná.
před 3 hhodinami

Na východě Česka se může tvořit ledovka, varují meteorologové

Ve východní polovině Česka hrozí od středečního odpoledne při mrznoucím dešti ledovka. Zejména v částech Pardubického a Olomouckého kraje se může tvořit i ve čtvrtek dopoledne. Vyplývá to z aktualizované výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Při ledovce je podle meteorologů potřeba počítat s problémy v dopravě, opatrní by měli být také chodci.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Předávali si mě jako ošatku, popsal muž záchranu z jeskyně

Jedno špatné došlápnutí v jeskyni Svážná studna v Moravském krasu o víkendu stačilo k tomu, že si zkušený speleolog a také dobrovolný hasič Václav Adamec vyzkoušel fungování záchranného systému z druhé strany. Vysvobodit se ho se zlomenou holení v neděli podařilo po více než dvaceti hodinách. Adamec se nyní zotavuje a o zkušenosti vypráví: „Ani na chvíli nešla úvaha, že bych se nahoru nedostal.“
před 14 hhodinami

Záchranky měly loni nejvíc výjezdů za patnáct let, evidují i nadužívání služby

Zdravotnická záchranná služba (ZZS) loni v Česku vyjela k více než 1,2 milionu případů. Česká televize to zjistila od ZZS jednotlivých krajů. Podle dat Národního zdravotnického informačního portálu (NZIP) jde o nejvyšší počet za posledních patnáct let. Kromě akutních stavů dál evidují záchranáři také nadužívání služby. Jako příklady uvádějí zveličování závažnosti potíží, volání kvůli dlouhodobým potížím, snahu pacienta dostat se rychleji na urgentní příjem nebo i náhradu za nedostupného praktického lékaře.
před 20 hhodinami

Stát musí kvůli hluku ze silnice zaplatit muži odškodnění

Stát musí Liboru Dolákovi z Brna-Bosonoh zaplatit 150 tisíc korun jako odškodnění za to, že musel kvůli rozhodnutí jihomoravské krajské hygienické stanice snášet zvýšený hluk z dopravy. Hygienici totiž v roce 2016 vydali pro silnici druhé třídy, která vede paralelně s dálnicí D1 na okraji Brna, hlukovou výjimku. Brněnský soud ji ale o dva roky později jako nezákonnou zrušil.
před 20 hhodinami

Středoškoláci se budou ve Vysokém Mýtě učit zvládat krizové situace za volantem

Na autodromu ve Vysokém Mýtě odstartoval v Česku ojedinělý pilotní projekt zaměřený na zvládání krizových situací za volantem. Dopravní odborníci ho připravili pro nejmladší řidiče ze středních škol. Projekt kombinuje teoretickou výuku, praktický výcvik na polygonu, výuku první pomoci pomocí virtuální reality a měření reakční doby na simulátorech.
včera v 09:21
Načítání...