Citibank se odvolala proti schválení reorganizačního plánu OKD

Proti schválení reorganizačního plánu černouhelné společnosti OKD, která je od loňska v úpadku, se odvolala Citibank, jejíž více než desetimiliardové pohledávky insolvenční správce Lee Louda neuznal. Vyplývá to z informací zveřejněných v insolvenčním rejstříku. O odvolání bude rozhodovat Vrchní soud v Olomouci.

Věřitelé reorganizační plán schválili v srpnu a soud ho schválil tento měsíc. Proti reorganizačnímu plánu hlasovala pouze mateřská firma NWR. Pohledávky vůči OKD přihlásilo u soudu přes 550 věřitelů, kteří dohromady chtěli od firmy více než 23 miliard korun.

Pohledávky za více než 17 miliard korun však insolvenční správce popřel. Největším neuznaným věřitelem je právě Citibank, která při rozhodování o reorganizačním plánu neměla právo hlasovat. Odvolala se proto i proti rozhodnutí o nepřiznání hlasovacích práv.

Usnesení soudu o schválení reorganizačního plánu Citibank považuje za nesprávné. V odvolání uvedla, že na základě dostupných informací se lze domnívat, že OKD svým reorganizačním plánem sleduje nepoctivý záměr. To soud ve svém říjnovém usnesení odmítl.

Majetek přejde do společnosti OKD Nástupnická

Podle reorganizačního plánu budou doly a provozní majetek OKD vloženy do nově založené společnosti OKD Nástupnická, v níž 100 procent akcií získá za zhruba 80 milionů korun státní podnik Prisko. Citibank uvedla, že také závěr soudu o tom, že v případě Priska nejde o nedovolenou státní podporu, je nesprávný.

Louda řekl, že se odvolání Citibank či NWR dalo očekávat. „Odvolací soud se s tím bude muset vypořádat. Samozřejmě jsme s tím počítali, dokonce i reorganizační plán toto musí předvídat. Firma funguje dál, jenom se samozřejmě prodlouží nabytí účinnosti reorganizačního plánu, pokud Vrchní soud rozhodne ve prospěch rozhodnutí krajského soudu,“ řekl Louda.

Dokud plán nenabude účinnosti, nemůže firma začít dělat jednotlivá připravovaná opatření. Jde například o plánované zavírání dalších dolů. Letos OKD ukončilo těžbu v Dole Paskov, v roce 2018 by podle reorganizačního plánu měla těžba skončit v dolech Darkov a Lazy.

V OKD se dál těží uhlí. Nyní tam i s dodavatelskými firmami pracuje zhruba 9500 lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Zámecký park v Čechách pod Kosířem čelí vandalům. Zkrátil proto otevírací dobu

Zámek Čechy pod Kosířem na Prostějovsku zkrátil otevírací dobu svého parku. Reaguje tak na opakované problémy s vandaly, kteří ničí lavičky, kradou květiny, okapy nebo parapety a načerno vysadili ryby. Park, který ročně navštíví desetitisíce lidí, je od 1. července otevřený jen do 18 hodin.
před 3 hhodinami

Beskydy zasáhly extrémně silné bouřky. Jinde komplikovaly dopravu

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středu pozdě odpoledne na svém webu varoval, že v oblasti Novojičínska až Ostravska a Bohumínska se vytvořily extrémně silné bouřky s úhrny srážek kolem 40 milimetrů za půl hodiny a nárazy větru kolem 90 kilometrů v hodině. Bouřky už přes den působily problémy v dopravě i dodávkách elektřiny.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Řidičům na D5 u Rozvadova se uzavřela většina odpočívky

Ředitelství silnic a dálnic uzavřelo větší část odpočívky na dálnici D5 u Rozvadova ve směru z Německa na Plzeň a Prahu. Řidiči kamionů tak dočasně přišli o stovku míst. Důvodem jsou rozsáhlé úpravy parkoviště, které mají počet stání zvýšit. Modernizace a rozšíření obou částí největší odpočívky v Česku vyjdou na téměř 650 milionů korun.
před 12 hhodinami

Bouře způsobily výpadky elektřiny. Dětský tábor zasáhl blesk

Českem během večera a noci přecházely bouřky doprovázené přívalovým deštěm a někde i kroupami. Záchranáři na Jindřichohradecku ošetřili na dětském táboře šest lidí po zásahu bleskem. Dospělého muže, který byl po úderu krátce v bezvědomí, transportoval vrtulník. Pět dětí pak do nemocnice převezly sanitky ve stabilizovaném stavu. Počasí způsobilo komplikace na silnicích i železnicích. Podle energetické skupiny ČEZ byly kvůli bouřkám tisíce domácností bez proudu.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Nová pravidla pro letní tábory: méně byrokracie i změny v hygieně

Pro letní dětské tábory letos platí nová pravidla vyplývající z novely hygienické vyhlášky. Pořadatelům mají přinést méně byrokracie. Novinky se týkají zdravotní způsobilosti vedoucích, hygienických zařízení i provozu kuchyně.
včera v 07:05

VideoOhrožení dudci chocholatí se vrací, zahnízdili na Hradecku

Po letech úspěšně zahnízdil dudek chocholatý u Hradce Králové a vyvedl zde i mláďata. Podle ornitologů se ohrožený pták vrací hlavně díky obnově pastvin, starých sadů a otevřené krajiny. Ochranáři pracovali na obnově přirozeného prostředí těchto ptáků posledních 25 let. Poprvé za tu dobu ohrožený pták zahnízdil v jedné ze speciálních budek, kterou mu připravili. Vyvedl zde pět mláďat. Dudek je velký zhruba jako kos, zdobí ho černé a bílé skvrny. Jeho nejnápadnějším znakem je ale chocholka. V devatenáctém století se v tuzemsku vyskytoval hojně. Pak téměř vymizel. K jeho návratu mohlo přispět i teplejší počasí. Podle odborníků je možné, že lidé budou moct v následujících letech dudka chocholatého vídat a slýchat v přírodě stále častěji.
včera v 06:30

Záchranáři kvůli vedrům hlásí rekordní počty výjezdů, překonávají i covidové maximum

Jihomoravská zdravotnická záchranná služba zaznamenala v pondělí rekordní počet událostí. Lidé jich nahlásili 437, tedy víc než v listopadu 2021 během covidové epidemie. Rekordní počet výjezdů hlásí i Moravskoslezský kraj. Podle záchranářů souvisela velká část zásahů s extrémními teplotami – nejčastěji šlo o kolapsy, úpaly, dehydrataci, ale také úrazy nebo zhoršení zdravotního stavu.
30. 6. 2026Aktualizováno30. 6. 2026

Končí zbraňová amnestie. Lidé odevzdali střílející nůž i minomet

Zbraňová amnestie, při které mohli lidé beztrestně odevzdat nebo legalizovat nelegálně držené zbraně či střelivo, je u konce. Vyhlášena byla od ledna na půl roku v souvislosti s novým zbraňovým zákonem. Lidé během ní odevzdali policistům i řadu kuriózních zbraní – například střílející nůž, pevnostní minomet nebo australský kulomet. Přesné výsledky zveřejní Policejní prezidium příští týden, s jistotou ale půjde o tisíce zbraní a desítky tisíc kusů střeliva.
30. 6. 2026Aktualizováno30. 6. 2026

Evropský pohled