Obří transformátory v Krušných horách budou Česko chránit před blackoutem

Energetici vyvezli na úpatí Krušných hor obří transformátory. Kvůli složitému terénu museli akci připravovat tři roky. Speciální zařízení je jediné svého druhu v zemi. Má Česko chránit před masivními výpadky proudu. Přestavba rozvodny bude stát zhruba dvě miliardy.

Stožáry vysokého napětí
Zdroj: ČTK Autor: Slavomír Kubeš

Obří transformátory v rozvodně v Krušných horách budou mít za úkol zadržet a usměrnit elektřinu, která k nám proudí z Německa. Problém nastává, když silně fouká. Elektrárny v Německu vyrobí příliš proudu a ten pošlou do Čech. Síť v Česku se může přetížit. Podrobné vysvětlení, jak transformátory fungují lze najít například na stránskách společnosti ČEPS.  

Transformátory budou fungovat jako přehrada a tok proudu regulovat. „Výroba z těch větrných nebo solárních elektráren se velmi špatně reguluje a ty přetoky v sítích jsou tak velké, že mohou ovlivnit bezpečnost dodávek,“ vysvětlovala problém před dvěma lety předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková.

Rozvodna ušetří miliony korun

Přestavba rozvodny bude stát zhruba dvě miliardy. Státu by ale měla i výrazně ušetřit. Pokud do Čech začne tímto jediným vedením téct příliš mnoho proudu, musí se pod horami vypnout prunéřovská elektrárna.„Mimořádná nápravná opatření, která musejí naši dispečeři přijímat v případě, že hrozí přetížení naší trasové sítě, stála v minulosti ročně i 90 milionů korun,“ řekla mluvčí ČEPS Bára Peterová.

Video Přeprava obřích transformátorů
video

Přeprava obřích transformátorů

Zdroj: ČT24

Přeprava transformátorů byla náročná

Přeprava transformátorů začala ve čtvrtek v lovosickém přístavu. Cesta nadměrného nákladu nebyla jednoduchá a musela být předem do detailu promyšlená. „Nemůžeme si koupit zařízení, které bychom nemohli přepravit na místo určení,“ řekl Tomáš Petržílka ze společnosti ČEPS.

Například na hrázi nechranické přehrady musela být předem postavená samonosná konstrukce, aby tudy mohl náklad vážící 400 tun vůbec projet. Poslední transformátor usadí na místo energetici v pondělí, v provozu pak budou všechny čtyři nejpozději v červnu.