Dvojvládí v ostravské ČSSD trvá: Část strany chce Vajdíkovou, část Palyzu

Spory v ostravské ČSSD nejsou u konce. Část ostravských sociálních demokratů si v pátek za předsedkyni zvolila Janu Vajdíkovou. Odmítli tak respektovat rozhodnutí ústřední kontrolní komise ČSSD i vedení strany, které zrušilo listopadové odvolání předsedy ostravské ČSSD Lumíra Palyzy. Krajská konference se proto odsouvá na únor.

Video Spory v ostravské ČSSD
video

Spory v ostravské ČSSD

Původně se přitom měla konat minulý pátek a měly na ní být rovněž schvalovány nominace do celostátního vedení strany. Sdělil to krajský předseda a bývalý hejtman Miroslav Novák. 

Listopadovou konferenci, na níž byli Palyza a několik dalších členů výboru odvoláni, zpochybnil kvůli porušení stanov právě Novák a celostátní vedení strany jeho stížnosti vyhovělo. Zároveň rozhodlo, že okresní konference, kde se volí i delegáti na březnový sjezd strany, musí být svolána znovu.

Novák si už dříve stěžoval, že na listopadové konferenci byly porušeny stanovy. „V souladu se stanovami nebyly v podstatě tři věci. Nebyli dovoleni delegáti do třiceti let v souladu s volebním řádem. Palyzovi poté, co byl odvolán, byl odňat mandát a nemohl se dále účastnit hlasování. A napadl jsem, že byli dovolováni členové okresního výkonného výboru, aniž by proběhly nominace vnitřních organizací,“ řekl.

„Předsednictvo zrušilo všechna usnesení na té listopadové konferenci. Dali mi za pravdu v plném rozsahu, a to jak nález Ústřední kontrolní komise, tak i předsednictvo strany, které o tom hlasovalo jednohlasně.“

Miroslav Novák (ČSSD)

bývalý moravskoslezský hejtman

Novák řekl, že krajská konference se uskuteční 9. února, ještě před ní by se měla konat právě ostravská okresní konference, která by se mohla uskutečnit pravděpodobně 5. nebo 7. února. Podle Nováka je konferenci oprávněn svolat pouze Palyza. Současné dění v ostravské ČSSD, jež je s více než 800 členy nejsilnější regionální organizací, nechtěl příliš komentovat. Uvedl pouze, že doufá, že zvítězí „zdravý rozum“.

„Budeme se snažit o to, aby došlo ke zklidnění situace v ostravské sociální demokracii. V případě, že bude svolávána konference, a my o to stojíme, tak budeme doporučovat, aby pro jistotu podepsali svolání té konference oba dva (Palyza a Vajdíková). Tím se nic nezkazí.“

Adam Rykala (ČSSD)

poslanec

Poslanec Adam Rykala, který zastupuje druhé křídlo ostravských sociálních demokratů, které jako předsedkyni ostravské ČSSD vnímá Vajdíkovou, věří, že se obě strany dohodnou. Podle něj je teď hlavním cílem, aby ostravští sociální demokraté měli své delegáty na sjezdu.

Zda bude část sociálních demokratů opět usilovat o Palyzovo odvolání, zatím není jasné. Záležet bude podle Rykaly na tom, jak se k vzniklé situaci postaví Palyza, který je dlouholetým komunálním politikem a byl lídrem ČSSD v komunálních volbách v roce 2014.

Spolustraníci mu jako volebnímu manažerovi vytýkali neúspěch v podzimních krajských volbách i loňský rozpad koalice na ostravském magistrátu. Sociální demokraté tehdy ztratili poprvé od roku 1990 místo ve vedení Ostravy a jsou v opozici. Část ostravských sociálních demokratů proto na listopadové konferenci prosadila jeho odvolání. Závěry konference ale byly zrušeny.