Insolvenční správce OKD: Nároky některých firem mohou být protiprávní

Někteří dodavatelé služeb pro krachující černouhelnou společnost OKD chtějí za své služby peníze předem. Odůvodňují to tím, že jejich práce a zboží jsou nenahraditelné. Insolvenční správce Lee Louda chce takové praktiky podrobně prošetřit.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

Prověřování dodavatelů je jedním z prvních konkrétních výstupů jednání insolvenčního správce s vedením těžební firmy. Mluvčí OKD Ivo Čelechovský poznamenal, že se správce i firma shodly na tom, že je postup dodavatelů protiprávní.

OKD se však bez určitých dodávek neobejde, protože by to mohlo vést k omezení nebo zastavení provozu, což by způsobilo výrazné škody. „Vedení firmy proto mnohdy nezbývá jiná možnost než s úhradou souhlasit. Z reakce insolvenčního správce na tuto situaci vyplynulo, že se v následujícím období chystá postup jednotlivých dodavatelů vůči společnosti velmi důkladně prošetřit,“ uvedl Čelechovský.

Redaktoři České televize nedávno zjistili, že od OKD nedostávají finance například subdodavatelé, kteří zajišťují bezpečnost pod zemí.

 

Předběžné opatření týkající se započtení pohledávek nařizuje soud. V případě OKD už vyslovil souhlas se započtením vzájemných pohledávek se společnostmi ArcelorMittal Ostrava a Metalimex. Návrh na vzájemné započtení pohledávek podaly také firmy Advanced World Transport a Green Gas.

„Lee Louda byl vedením OKD rovněž informován o tom, že někteří odběratelé přestali hradit své splatné závazky vůči OKD. Účastníci jednání se i v tomto případě shodli na závěru, že prodlení dlužníků společnosti prohlubuje její finanční nestabilitu a působí společnosti značnou škodu,“ uvedl Čelechovský.

V insolvenčním návrhu, který uhelná společnost sama na sebe podala, OKD uvedla, že má více než 650 věřitelů a dluží přes 17 miliard korun, které nedokáže splácet. Majetek firmy nedosahuje hodnoty ani sedmi miliard korun. 

OKD zůstává v provozu, v dolech se dál těží uhlí. Firma má nyní zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních pracovníků. Ztráta zaměstnání ale hrozí i dalším tisícům lidí v navazujících profesích. OKD má existenční problémy kvůli klesajícím cenám uhlí, podle analytiků ale i kvůli vysokému zadlužení.

Majitelem černouhelných dolů OKD, které mají existenční problémy, je společnost NWR. Novým vlastníkem NWR se po odchodu společnosti CERCL Mining, kterou z poloviny vlastní podnikatel Zdeněk Bakala, stala letos v únoru skupina Ad Hoc Group (AHG). Ta sdružuje tři britské investiční společnosti a v NWR má nyní 60 procent hlasovacích práv a je zároveň hlavním věřitelem černouhelné společnosti OKD.