Vilu Stiassni obklopují tři hektary zeleně

Památkáři v pátek zpřístupnili zrekonstruovanou více než tříhektarovou zahradu brněnské vily Stiassni. Prvorepubliková památka patří k nejvýznačnějším stavbám ve městě, za komunismu byla využívána i jako vládní vila. Úpravou rozsáhlé zahrady za 22 milionů korun skončila rekonstrukce celého areálu.

Jedinečnost zahrady spočívá v jejím členění, celkové úpravě a zpracování. Jde o rozsáhlý prostor pojatý v podstatě jako zámecká zahrada, ale v moderní stylu. "Scházela se v ní někdejší společenská smetánka," uvedl Petr Svoboda z památkového ústavu.

Zatímco vila Stiassni je dílem slavného architekta Ernsta Wiesnera, kdo vytvořil podobu zahrady, se zatím neví. Její součástí je prostorná terasa pro společenské akce, plavecký bazén, tenisový kurt, altán a četná zelená zákoutí.

Video Bez komentáře: Zahrada brněnské vily Stiassni
video

Bez komentáře: Zahrada brněnské vily Stiassni

Před zahájením prací byla vila v zanedbaném a zahrada v dezolátním stavu. V okolí domu bylo nutné vykácet 170 z celkových 360 dřevin. Odborníci obnovili záhony květin a vysadili nové keře. Ponechali ale prostor volnější, vzdušnější. Postupovali přitom podle historických fotografií a dokumentace.

"To, co je na zahradě dokonalé, je její rozčlenění na společenskou a soukromou zónu, odclonění jednotlivých částí zelení nebo průhledy z oken vily do zákoutí zahrady," dodal Svoboda. Projekt obnovy zahrady hradil z větší části stát.

Zahrada bude přístupná zájemcům vždy od pátku do neděle. V případě většího zájmu památkáři otevírací dobu rozšíří.