Smuteční síň v Brně-Židenicích je na spadnutí

Brno - Smuteční síň v brněnských Židenicích je v havarijním stavu. Už čtyři roky do ní kvůli tomu nesmí nikdo vkročit. S jejím osudem to navíc nevypadá dobře. O tom, zda se bude architektonická památka známého brněnského architekta Ivana Rullera rekonstruovat nebo demolovat, rozhodne Rada města Brna.

Dříve to byla věhlasná stavba a chlouba brněnské architektury, dnes z toho zbyla ale už jen zchátralá budova, do které statik nikoho nepustí. „Stavba je celkově v havarijním stavu, od izolací, bočních obkladů, po střešní krytiny,“ popsal ředitel Správy hřbitovů Marek Šamšula. Co neponičil čas, o to se postarali vandalové a zloději, proto se dnes lidé budově vyhýbají. Jako útočiště si stavbu vybrali pouze bezdomovci.

Židenická radnice apeluje na majitele budovy a město Brno, aby problém řešilo. Ve hře jsou nyní tři varianty, první je zakonzervování objektu. To je nejlevnější možnost, jenže nic nevyřeší. Druhá je, dle ředitele Správy hřbitovů, stavbu zbořit a nenahradit. A třetí pak, zbořit a nahradit ji novou obřadní síní.

Video Reportáž Hedviky Dědkové
video

Reportáž Hedviky Dědkové

Židenice se přiklání ke třetí variantě, připravili pro ni už studii. Místo staré budovy zde chtějí postavit novou moderní subtilní budovu, která by přišla na 20 milionů. Zachovala by i některé původní architektonické prvky. Demolice architektonické památky se ale nelíbí odborníkům ani samotnému autorovy stavby. O osudu židenické smuteční síně bude rozhodovat Rada města Brna na začátku září.