Kontrabas z tulipánového dřeva? Luby odhalují hudební unikáty

Luby - Luby u Chebu jsou už více než 300 let proslavené výrobou smyčcových a drnkacích hudebních nástrojů. Lubský Strunal se zaměřuje především na kontrabasy, pyšní se dokonce vynálezem unikátního cestovního kontrabasu se sundavací hlavicí. Bohatý je i depozitář místního muzea, kde jsou nástroje z celého světa od Indie až třeba po Japonsko nebo Koreu. Většina nástrojů však pochází ze soukromých sbírek místních obyvatel.

V roce 1921 pracovaly na výrobě hudebních nástrojů v Lubech a okolí přes 4 tisíce lidí. I díky tomu tu postupně vznikala sbírka cenných, ale i ojedinělých kousků. Dnes je v depozitáři muzea, které má pod správou samotný výrobce, téměř stovka nástrojů.

K vidění jsou například starodávné loutny a citery, ale i orientální drnkací a smyčcové nástroje z Indie, Pákistánu, Číny, Japonska a Koreje. Druhou část expozice pak doplňuje tradiční výroba z Lubů. Kdysi se tu vyráběly i harfy. Ty nejlepší nástroje vyráběli pro světoznámou Cremonu mistři svého oboru. Z továrny dostali nejkvalitnější materiál a například housle, violoncello nebo kontrabas postavili od základu vlastnoručně doma.

Například cena jednoho kontrabasu bývala 100 tisíc korun. Dnes už je to nejméně trojnásobek. Jeden ze vzácných nástrojů je kontrabas z tulipánového dřeva, který pochází z Latinské Ameriky. Tady v Lubech byly vyrobené jen tři kusy. „Je to tak vzácná dýha, kterou jsme na to použili, že už bychom nemohli pro příštího zákazníka garantovat, že to pro něj seženeme,“ uvedla Hana Tylšarová, vedoucí technologie, Strunal, Luby.

Kontrabasy jsou pro současnou výrobu v Lubech prioritou. Podnik jako jediný na světě vyvinul takzvaný cestovní kontrabas. Je menší a má sundavací hlavici, aby šel rozdělit na dvě části. „Patentoval si to náš distributor ve Spojených státech, protože především tam je tedy problém přepravovat se letecky s tak velkým nástrojem,“ uvedla Ivana Stolařová, generální ředitelka, Strunal, Luby.

Video Reportáž Marka Štětiny
video

Reportáž Marka Štětiny

Kromě klasických strunných nástrojů tu nově chystají do výroby i italskou mandolínu a ukulele. 92 procent veškeré produkce jde na zahraniční trhy. „Cremona svého času v těch nejlepších dobách měla cirka 650 až 750 zaměstnanců, v současné době zaměstnáváme přes 100 zaměstnanců,“ dodala Stolařová.

Ročně se v Lubech vyrobí až 18 tisíc kytar, 700 violoncell, 900 kontrabasů a 8 tisíc houslí. Muzeum hudebních nástrojů v Lubech je pro zájemce přístupné celoročně, ale jen v pracovních dnech. Jako bonus tu mohou nabídnout i prohlídku výrobního provozu, tu je ale nutné dopředu domluvit telefonicky.