Lázeňské parky ožívají, v Karlových Varech se rodí nový

Karlovy Vary – Lázeňská města na západě Čech investují miliony korun do obnovy parků. Karlovy Vary dokonce začaly vytvářet celý nový park. Mění se v něj zanedbaný prostor hned vedle Vřídelní kolonády po léta ukrytý za ohradou.

Nad Vřídelní kolonádou v centru Karlových Varů stály ještě v 60. letech domy, ale postupně šly k zemi. Měl je nahradit hotel, ale z plánů sešlo. Radnice, která si nakonec pozemek bezplatně pronajala, ale po odstranění ohrady, která plochu přes dvacet let obklopovala, se ukázalo, že ukrývala malé smetiště. Nyní se má plocha změnit a otevřít lidem. „Domluvili jsme se na variantě, že tady uděláme jednoduchou parkovou úpravu, aby ohrada po 26 letech konečně zmizela,“ uvedl náměstek primátora Petr Bursík (ODS).

Za vznik zcela nového parku v centru Karlových Varů zaplatí město bezmála půl milionu korun. Zahradníci za ně upraví terén, vyřezají desítky stromků a keřů a zkontrolují přilehlou skálu. „Zjistíme, jestli není nějaký velký masiv uvolněný,“ popsal ředitel Správy lázeňských parků Miroslav Kučera. Výsledkem bude odpočinková oblast s lavičkami.

Na své parky před začátkem sezony dbá i druhé největší lázeňské město západu Čech Mariánské Lázně. Během pěti let chce radnice investovat do parkových úprav 160 milionů korun, část z nich dá městu stát. Práce již začaly přímo na kolonádě, podle Jiřího Chvala z městského úřadu je potřeba odstranit betonové terasy a nahradit je přirozeným travnatým svahem.

Nový park v Karlových Varech i úpravy v Mariánských Lázní by měly být hotové do konce dubna. Města tak budou připravena na zahájení lázeňské sezony v prvním květnovém týdnu.