Mocná Afrodité se zabydlela na Vinohradech

Praha – Filmovou komedii Woodyho Allena Mocná Afrodité na jeviště převedlo pražské Divadlo na Vinohradech. Jde o příběh založený na originální zápletce, absurdních situacích a vtipných dialozích. Allenův film má na kontě i jednoho Oskara - za vedlejší ženskou roli pro Miru Sorvinovou.

Hlavní postava komedie, Lenny Weinreb, je sportovní novinář, který žije ve vztahu s galeristkou Mandou, jež chce mít dítě. Lenny jejímu tlaku podlehne a adoptují syna Maxe. Lenny ale jednoho dne začne pátrat po Maxově skutečné matce, najde ji a zjistí, že tato mladá žena vede velmi svérázný život a rozhodne se jí pomáhat.

Woody Allena není českému publiku třeba dlouze představovat: americký filmový režisér, scenárista, spisovatel a dramatik (vlastním jménem Allen Stewart Konigsberg); jeho filmová tvorba se soustředí především na komedie, mnohdy balancující na hranici parodie. 

Video Reportáž Ivy Němcové
video

Reportáž Ivy Němcové

Ve svých komediích se velmi často zabývá tématem lidské sexuality a problémů, které s ní souvisejí; jeho komedie mají také často autobiografické rysy – nejinak je tomu i v Mocné Afrodité. 

Režisérka inscenace Natália Deáková (*1981) pracuje v DnV už potřetí – v roce 2009 nastudovala pro zkušebnu DnV hru Mariuse von Mayenburga Ošklivec a v roce 2010 inscenovala adaptaci Kafkova Zámku.

Na otázku, proč zvolila režii divadelní adaptace filmové komedie, odpověděla: „Pro mne je málo dobrých současných textů. To je jedna věc a druhá věc je vzhledem k Allenovi, že také komedií je žalostně málo.“ 

  • Mocná Afrodité
    Mocná Afrodité autor: Stanislav Zbyněk, zdroj: ČTK
  • Mocná Afrodité
    Mocná Afrodité autor: Stanislav Zbyněk, zdroj: ČTK

Režisérka vsadila na aktuálnost a sedmnáct let starý text Woodyho Allena ještě okořenila současnými narážkami. „Výrazové prostředky na jevišti jsou samozřejmě daleko pregnantnější a důraznější,“ komentovala aktualizace herečka Jiřina Jirásková. 

Divadlo na Vinohradech / Mocná Afrodité - Překlad: Dana Hábová, divadelní adaptace: Marie Špalová a Martina Schlegelová, režie: Natália Deáková j.h., scéna: Lukáš Kuchinka, kostýmy: Daniela Klimešová, hudba: Jakub Kudláč. Hrají: Václav Vydra, Jana Stryková, Barbora Poláková, Ladislav Frej, Jiřina Jirásková, Ilja Racek a další.

První představení: 20. ledna, předpremiéra: 25. ledna, premiéra: 31. ledna 2012.