Záchranáři vyjíždějí k extrémnímu množství případů. Roste únava zdravotníků i agresivita pacientů

7 minut
Kdy si zavolat rychlou pomoc
Zdroj: ČT24

Záchranná služba hlásí maxima výjezdů k nemocným lidem, někde se už ocitá na hraně kapacit. Třetina z nich souvisí s nemocí covid-19. Situaci komplikuje i přetížení nemocnic, některé musí pacienty odmítat. Napětí roste, zdravotníci jsou unavení a někteří nemocní lidé jim nadávají.

Například záchranáři v Jihomoravském kraji vyjíždějí v těchto dnech ke zhruba čtyřem stovkám případů denně. Obvyklý počet přitom býval 250 až 270 událostí.

„Byli jsme rádi, že jsme se po dlouhé době během víkendu dostali pod hranici 300, a doufali jsme, že bude lépe. Bohužel pondělí ukázalo pravý opak, operační středisko přijalo rekordních 779 hovorů a výjezdové týmy realizovaly celkem 383 akcí, ve 131 případech byl důvodem covid. Tato čísla jsou nejvyšší za celou dobu existence naší organizace,“ uvedla v pondělí mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Podle ředitelky Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Hany Albrechtové je situace za poslední měsíc velmi náročná. „Zdravotníci skutečně stráví mnohdy celý den v sanitce,“ popsala. „Výjezdová skupina si ráno vezme sanitku, ihned opouští základnu a odjíždí. Pokud se vrátí, tak je to až za několik hodin. Nemají čas se najíst, nemají čas se napít. Nemají čas na odpočinek. Je to opravdu velmi náročné,“ doplnila Bothová.

3 minuty
Mluvčí Michaela Bothová k přetížení jihomoravských záchranářů
Zdroj: ČT24

Od nervozity je k agresivitě jen krůček. Na záchranáře už pacient i zaútočil

Třetinu případů podle Albrechtové tvoří pacienti s obtížemi spojenými s covidem-19. „Pro posádku, pokud je plně oblečená v ochranných prostředcích, se štítem, v obleku, s respirátorem, je celá péče o pacienta složitější. Je tam samozřejmě diskomfort a není to pro ně jednoduché,“ uvedla Albrechtová.

Únava z pandemie a frustrace ve společnosti se podle ní promítají i do chování některých pacientů. „Pokud se například slušně zeptáme, jestli pacient je očkovaný, nebo proč není očkovaný, nebo proč nemá roušku nebo respirátor, tak si to občas opravdu velmi nevybíravě schytáme,“ přiblížila Albrechtová. 

„Zvyšuje se nervozita, a to už volajících na operační středisko. A ta potom má už jen krůček k agresivitě. Stává se nám, že nám pacienti nadávají, vyhrožují, a dokonce jsme zaznamenali i fyzické napadení tří členů naší posádky,“ popsala Bothová.

Albrechtová poznamenala, že v poslední době navíc přibývá zásahů k agresivním lidem pod vlivem návykových látek. Útočné chování však není pravidlem, upozorňuje. „Jsou i pacienti, kteří nám poděkují a jsou velmi vděční za to, že jim přijedeme pomoct a potom třeba napíšou i hezký dopis,“ uvedla ředitelka.

Zvažte, kdy záchranku opravu potřebujete, žádají zdravotníci

Problémem je často také najít pro pacienty v nemocnicích volná lůžka. „Umísťování pacientů do přeplněných nemocnic je i přes snahu zdravotnických zařízení stále náročnější a vyžaduje spoustu úsilí,“ uvedla v pondělí Bothová. Stoupá i počet překládání pacientů mezi jednotlivými zdravotnickými zařízeními z důvodu mnohdy vyčerpané kapacity.

Jihomoravská záchranka proto v posledních dnech apelovala, aby lidé zvážili, zda v některých situacích opravdu potřebují zavolat sanitku. „Apel jsme vydali, protože jsme se skutečně dostávali do situace, kdy jsme museli mezi deseti volajícími vybírat prioritu, ke komu pojedeme, protože nebyly volné prostředky,“ popsala Albrechtová.

Uznává však, že pro laika je často obtížné poznat, kdy je stav natolik závažný, že vyžaduje péči záchranářů. „Minimálně dispečer poradí v případě, že jeho zdravotní potíže nejsou závažné, co má dělat. Jestli se má obrátit na obvodního lékaře, nebo zda si může třeba dojet vlastním vozem,“ uvedla Albrechtová. Právě v případech, kdy člověka v obtížích mohou blízcí do nemocnice dovézt vlastním autem, uleví záchranářům, zakončila.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Zoo se přizpůsobují vysokým teplotám, letní provoz může být dražší než zimní

Větší jezírka a další vodní plochy, stinná místa, klimatizované pavilony nebo mlžítka. Zoologické zahrady v Česku se přizpůsobují vyšším letním teplotám. Dodatečné investice proti horku potvrdila České televizi většina oslovených zoo, konkrétně šest ze sedmi. Některé zoologické zahrady už letní provoz stojí víc peněz než zimní.
před 3 hhodinami

Rybáři odklidili uhynulé ryby z Dyje, do kafilerie jich odvezli třicet tun

Rybáři dosud z řeky Dyje u Bulhar na Břeclavsku odklidili zhruba třicet tun uhynulých ryb. Řeku pod novomlýnskými nádržemi čistili spolu s dobrovolníky od pondělí, ve čtvrtek jsou už práce téměř hotové. Některé mrtvé kusy však v řece zůstaly. Vylovit je lze s ohledem na konzistenci stěží. Kvůli opakovanému úhynu v Dyji budou situaci v červenci řešit odborníci s ministry.
3. 7. 2025

Palác ilustrace v Českém Krumlově má být encyklopedií dětské knihy

Na konci června se otevřel v Českém Krumlově Palác ilustrace. Galerie přibližuje dětskou knižní ilustraci na ploše více než sedmi set metrů čtverečních v tamní zámecké Mincovně.
3. 7. 2025

Na soutoku Moravy a Dyje vznikla nová chráněná krajinná oblast

Česko má sedmadvacátou chráněnou krajinnou oblast. Vznikla v úterý na 125 kilometrech čtverečních na soutoku řek Moravy a Dyje. Pečovat bude o meandrující toky, tůně, nivní louky a komplex unikátních lužních lesů, největší nejen v tuzemsku, ale i v celé střední Evropě. O ochraně tamního území se už desítky let vedou debaty, které neutichají ani teď – odpůrci CHKO na její vznik reagují třeba kasačními stížnostmi či návrhem k Ústavnímu soudu, který podali poslanci hnutí ANO.
1. 7. 2025

Energetici odstranili poruchy po čtvrtečních bouřkách, řeší ale nové

Energetici odstranili všechny poruchy způsobené čtvrtečními bouřkami, ve čtvrtek večer přitom bylo bez elektřiny i víc než 12 500 odběratelů. Nové bouřky z pátečního odpoledne ale připravily o dodávky zhruba devět set odběrných míst na jižní Moravě a na Vysočině, uvedl mluvčí společnosti EG.D Lubomír Budný.
27. 6. 2025Aktualizováno27. 6. 2025

Po bouřkách se ocitlo bez proudu přes 12 500 míst, především na Moravě

Kvůli silným bouřkám bylo ke čtvrteční desáté večer bez elektřiny přes 12 500 odběratelů společnosti EG.D. Na několika místech počasí zkomplikovalo železniční dopravu, voda podemlela trať mezi Dačicemi a Slavonicemi, v úseku mezi stanicemi Kamenný Újezd u Českých Budějovic a Holkov popadaly stromy do trakčního vedení. Na jihu Čech hasiči do sedmi hodin večer zasahovali u šesti desítek událostí.
26. 6. 2025Aktualizováno26. 6. 2025

Na Hodonínsku hořel les

U Dubňan na Hodonínsku ve čtvrtek odpoledne hořel les. Hasiči vyhlásili druhý ze čtyř stupňů požárního poplachu, zásah trval zhruba pět hodin.
26. 6. 2025Aktualizováno26. 6. 2025

Před čtyřmi lety jižní Moravu zasáhlo ničivé tornádo

Přírodní katastrofa na jihu Moravy před čtyřmi lety vzala životy šesti lidem a zničila zhruba 1600 budov. Většina je již opravená, ale dělníci stále pracují například na hodonínském domovu pro seniory. Stavba je nyní bezpečnější. Přibude také fotovoltaická elektrárna, takže provoz bude úspornější. V dalších zasažených obcích vrcholí opravy, například Moravská Nová Ves dokončuje knihovnu.
24. 6. 2025
Načítání...