Vláda musí ochránit firmy před vysokým zdražením elektřiny, shodli se Kuba, Havlíček i Bartuška

26 minut
UK: Kuba, Havlíček a Bartuška hovořili o cenách energií
Zdroj: ČT24

Česká vláda musí najít způsob, jak zamezit hrozícímu výraznému růstu cen elektřiny pro domácnosti a zejména pro firmy. Cesty k tomu jsou různé, ale po některé se musí kabinet vydat, shodli se v pořadu Události, komentáře bývali ministři průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) a Karel Havlíček (ANO) i zvláštní zmocněnec pro energetickou bezpečnost ministerstva zahraničí Václav Bartuška. Jinak dojde k dalšímu oslabení českého hospodářství, které je už nyní v recesi, do které ho sráží právě i jedna z nejvyšších cen elektřiny v rámci celé Evropské unie.

Diskuse politiků, ekonomů i podnikatelů se stále vedou kolem nedávno zveřejněného návrhu Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Regulovaná složka elektřiny pro domácnosti by podle návrhu měla vzrůst meziročně o 71 procent. Ještě výrazněji by stoupla pro velké odběratele, na hladině vysokého napětí meziročně o 113 procent a na hladině velmi vysokého napětí o 206 procent. Definitivní podobu regulované složky cen energií představí ERÚ koncem listopadu.

Návrh se nelíbí podnikatelským organizacím a podle opozice je situace selháním vlády. Premiér Petr Fiala (ODS) ale uvedl, že koncové ceny energií v příštím roce stoupnou oproti letošku maximálně o jednotky procent. Ty, kteří tvrdí něco jiného, obvinil ze lži. 

Kuba: Firmám mohou pomoci peníze z emisních povolenek

Kuba, který je nyní hejtmanem Jihočeského kraje, uvedl, že lidé volí vlády, aby ochránily jejich životy. Nemohou se proto vymlouvat na ERÚ.

Připomněl, že v energetice jsou obrovské peníze, které jsou vybírány z emisních povolenek. Tyto peníze mají sloužit pro přechod k čisté energetice.

Česká republika však není svým průmyslem, svou energetickou základnou připravena na přechod ke Green Dealu a bude třeba podržet firmy, aby obstály v konkurenci Evropy, uvedl hejtman. K tomu slouží právě zmíněné nahromaděné veřejné peníze. Vláda na to podle něj nesmí rezignovat a Kuba chce diskutovat, i s opozicí, kolik peněz na to využít.  

Ministerstvo životního prostředí uvedlo, že peníze z emisních povolenek nelze podle Evropské komise využít ke snížení cen elektřiny a na poplatek za obnovitelné zdroje. 

Havlíček: Ke snížení růstu cen využijme Modernizační fond

Havlíček, který je nyní místopředsedou sněmovny, v pořadu uvedl, že „šílenou zelenou politikou Evropské unie jsme se dostali do totální pasti“. Evropa není konkurenceschopná vůči USA ani vůči Číně. 

Cestu, jak pomoci českým firmám a domácnostem, vidí ve využití peněz z Modernizačního fondu na snížení růstu cen, který navrhl ERÚ. Tento postup by měl pro příští rok zabránit nejhoršímu. Zároveň by podle něj mělo Česko jednat s Evropskou komisí o regulované složce elektřiny. Plus k tomu připravit střednědobý výhled ohledně investic do plynu a ukončování uhlí.

Bartuška: Vlády už dokázaly najít nestandardní řešení. Je opět potřeba

Bartuška zmínil pomoc vlád lidem a firmám v nedávném období, kdy přes původní odmítání a spoléhání na trh nakonec zavedly cenové stropy. I on se domnívá, že také nyní by měl stát veřejnými penězi nějakým způsobem kompenzovat obrovské nárůsty cen.

Připomněl, že nyní jsme ve stejné situaci, jako jsme byli loni, kdy evropské státy naprosto vědomě porušily základní předpisy, protože nemohly jinak. Domnívá se také, že pokud by vláda začaly říkat, že s tím nyní nemohou nic dělat, tak od čeho tu jsou? „Dříve našly i nestandardní řešení, teď by mohly také najít.“ A to například v přístupu k předpisu o státní pomoci. 

Německo chystá pro své firmy výraznou podporu

Bartuška také zmínil, že loni v říjnu Německo poslalo dvě stě miliard svým podnikům a teprve ex post to oznámilo Evropské komisi. A podobně se chovaly i další evropské státy. 

Nyní německá vláda oznámila, že kvůli vysokým cenám elektřiny podpoří průmyslové podniky a dohodla se kvůli tomu na pětiletém balíku opatření. Kancléř Olaf Scholz ve čtvrtek řekl, že firmy jen příští rok pocítí úlevu až 12 miliard eur (přes 295 miliard korun). 

Snížení daně z elektřiny bude pro roky 2024 a 2025 ukotveno zákonem. Spolková vláda se zároveň shodla, že snížení by mělo následně platit i tři další roky, tedy v letech 2026 až 2028, pokud bude možné z rozpočtu zajistit financování takové úlevy.

Nastal čas pro českou vládu

Kuba k německému postupu řekl, že evropské státy se musí chovat soudržně, protože není možné, aby nejsilnější ekonomika Evropy do podpory napumpovala nekonečné prostředky, které ostatní nemají. „To by pak na trhu dělalo problém. Jednejme společně jako Evropa.“

Poradce českého premiéra Štěpán Křeček označil v pořadu Interview ČT24 německý krok jako agresivní protekcionismus, na který bude muset reagovat i česká vláda. „Nenecháme české firmy v tak velké nevyhodě.“

Průměrné ceny elektřiny v EU
Zdroj: ČT24
Vývoj průměrných cen elektřiny v EU
Zdroj: ČT24

Vysoké ceny energií jsou aktuálním tématem také v České republice, kde zatěžují domácnosti i podniky. Skokový růst regulovaných složek ceny energií může podle Ocelářské unie fatálně ohrozit konkurenceschopnost českého ocelářství, protože by to zvýšilo náklady firem o desítky až stovky milionů korun ročně.

Ztráty konkurenceschopnosti se obává také například Asociace sklářského a keramického průmyslu ČR. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

PŘEHLEDNĚ: Změny v Nové zelené úsporám od 20. února

Program ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám (NZÚ) určený na pomoc domácnostem s energeticky úspornými renovacemi domů čekají výrazné změny. Ty se týkají pouze rodinných domů, podpora těch bytových bude pokračovat za stávajících podmínek. Příjem žádostí v podprogramech pro rodinné domy bude otevřen 20. února.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Green Deal přináší zdražování i stovky miliard na investice

Green Deal je dohoda 27 států Evropské unie o tom, jak rychle omezit pálení fosilních paliv a snížit produkci skleníkových plynů, které oteplují Zemi. Zelená dohoda pro Evropu přináší zdražení pro domácnosti, regulace pro firmy, ale také stovky miliard korun na investice. Tomu, co Green Deal vlastně obsahuje a kolik bude stát, se věnuje nový díl pořadu Bilance.
17. 2. 2025

Německé automobilky zaostávají, staly se tématem voleb

Německé automobilky budou v příštích letech propouštět, a to hlavně kvůli tomu, že v přechodu na elektromobilitu zaostávají za konkurencí. Před nadcházejícími volbami strany slibují, že odvětví pomůžou.
17. 2. 2025

Korejci zvažují obchodní loď na jaderný pohon

Jihokorejská loďařská společnost zveřejnila svoje plány na stavbu masivní kontejnerové lodi, která by nemusela řešit kolísavé ceny fosilních paliv ani se zdržovat čerpáním pohonných hmot. Nebyla by omezena ani délkou trasy, protože má být poháněna malým jaderným reaktorem. Pomoci by to mohlo i dekarbonizaci námořní dopravy.
17. 2. 2025

Rusko zůstává největším dovozcem ropy do Česka. Jeho podíl ale klesá

Největším dovozcem ropy do Česka bylo loni opět Rusko, jeho podíl ovšem postupně klesá. Celkem odtamtud loni přiteklo 2,7 milionu tun ropy, což bylo zhruba 42 procent celkového dovozu do České republiky. Zároveň šlo ale o meziroční pokles o 37 procent. Spolu s tím kleslo i využití ropovodu Družba. Stoupá naopak dovoz z dalších zemí, především z Ázerbájdžánu, podíl jeho dodávek je už těsně za Ruskem.
17. 2. 2025Aktualizováno17. 2. 2025

Prezident vetoval novelu o zvýšení platů ústavních činitelů

Prezident Petr Pavel vetoval novelu o růstu platů vrcholných politiků či soudců. Dostane ji tak k novému projednání Poslanecká sněmovna, která může především hlasy koalice veto hlavy státu přehlasovat.
17. 2. 2025Aktualizováno17. 2. 2025

Zájem o hypotéky byl v lednu nebývale silný

Banky a stavební spořitelny poskytly v lednu hypotéky za 22,6 miliardy korun, což je proti prosinci pokles o pět procent. Většinou však objem nových hypoték klesá se začátkem roku podstatně razantněji. Nové úvěry bez refinancování klesly podobným tempem na 18,7 miliardy korun. Úrokové sazby v lednu pokračovaly v nepatrném poklesu a snížily se v průměru ze 4,8 procenta na 4,78 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor.
17. 2. 2025Aktualizováno17. 2. 2025

Dováží se stále méně ojetých aut. Výjimkou jsou elektromobily

V lednu počet registrací ojetých aut ze zahraničí meziročně klesl skoro o pět procent. Podobný trend trvá už od roku 2021, kdy se prodejům dařilo, protože výrobu automobilek narušila pandemie covidu-19. Častěji se dnes v bazarech objevují ojeté elektromobily z dovozu. Loni jich lidé oproti roku 2023 registrovali dvakrát víc.
16. 2. 2025
Načítání...