Kanada zkoumá černé skříňky z převráceného letadla

Kanadští vyšetřovatelé už nalezli černé skříňky z letounu, který v pondělí havaroval při přistání v Torontu. Píše to agentura Reuters. Letadlo společnosti Delta Air Lines na lince z amerického Minneapolisu se na letištní ploše převrátilo a začalo hořet. Zranění utrpělo 21 lidí.

Zatím není jasné, co nehodu způsobilo. Vedení letiště uvedlo, že přistávací dráha byla suchá a vítr nebyl nijak výjimečně silný. Případ řeší kanadský úřad pro bezpečnost v dopravě (TSB). Vyšetřovatel Ken Webster řekl, že do laboratoře TSB byly k další analýze odeslány hlasové záznamníky z kokpitu a datový zapisovač.

Černé skříňky zaznamenávají důležitá data z letu, jako je rychlost, výška, směr a komunikace v kokpitu. Při leteckých haváriích tato zařízení hrají zásadní roli při zjišťování příčin nehody. Skříňka pomáhá vyšetřovatelům rekonstruovat průběh letu a zjistit, co vedlo k nehodě.

Lékaři už propustili z nemocnice devatenáct z 21 zraněných. Většina podle USA Today trpěla bolestmi zad, měla poranění na hlavě nebo zvracela v důsledku toho, že se nadýchala výparů z paliva. Podle vedení letiště není žádné zranění život ohrožující, a to ani u dvou osob, jež zůstávají v péči lékařů.

Rychlá evakuace

Na palubě letadla bylo osmdesát osob. Podle velitele hasičů na torontském letišti Todda Aitkena se většina cestujících sama evakuovala z převráceného stroje, než na místo dorazili první záchranáři.

Ředitelka letiště Deborah Flintová ocenila práci posádky, která pomohla cestujícím, a také nasazení hasičů. Ti podle ní byli na místě během několika málo minut.

„Nedokážu dostatečně pochválit posádku letadla, piloty a naše záchranáře za rychlou a účinnou reakci. Odvedli neuvěřitelnou práci. Když se na to letadlo díváte, jste vděční za všechna bezpečnostní opatření, která zajišťují fungování jednoho z nejbezpečnějších systémů letecké dopravy na světě,“ prohlásila Flintová.

Pearsonovo mezinárodní letiště v Torontu je nejrušnějším letištěm v Kanadě. V roce 2023 odbavilo více než 44,8 milionu cestujících, uvedla mezinárodní průmyslová organizace Airports Council International. Letiště má pět hlavních ranvejí a třicet pojezdových drah.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
22:35Aktualizovánopřed 28 mminutami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 1 hhodinou

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 3 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
06:53Aktualizovánopřed 3 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 3 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 3 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 9 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 9 hhodinami
Načítání...