„Je otázka, jestli lze těm číslům věřit,“ zpochybnil Nacher návrh státního rozpočtu. Skopeček nevylučuje změny

25 minut
Události, komentáře: Schvalování rozpočtu na rok 2024
Zdroj: ČT24

Vláda ve finální podobě státního rozpočtu na příští rok podle místopředsedy poslaneckého klubu ANO Patrika Nachera „zázračně“ zvedla finance pro několik resortů, ale plánovaný deficit zůstal stejný. „Je otázka, jestli lze těm číslům věřit,“ prohlásil v Událostech, komentářích. Poslanci začnou návrh projednávat ve středu. Místopředseda sněmovny Jan Skopeček (ODS) připustil, že změny na poslední chvíli nelze vyloučit. Důležité ale podle něj je, aby schodek zůstal v naplánované výši, tedy 252 miliard.

V prvním čtení, které započne ve středu, sněmovna schvaluje příjmy, výdaje a schodek rozpočtu, který vládní koalice navrhuje ve výši 252 miliard korun. „Do jednání ve sněmovně jdeme s tím, aby byl rozpočet schválen. Aby nenastalo rozpočtové provizorium, které není dobré. A budeme chtít ukázat, že dochází ke konsolidaci veřejných financí, že je to rozpočet, který snižuje deficit,“ uvedl Skopeček.

Nevylučuje ale změny na poslední chvíli. „Stejně jako v minulosti budou pozměňující návrhy od opozice, ale stává se, že jsou i pozměňující návrhy od koaličních poslanců,“ poznamenal. Důležité pro Skopečka ale je, aby deficit zůstal v naplánované výši.

„Je otázka, jestli lze těm číslům věřit,“ reagoval Nacher. „Vláda nejprve přišla s tím, že bude schodek 210 miliard, pak 235, teď řekla 252 miliard. Zvedla se vlna protestů, kdy například ve školství byl propad o patnáct nebo sedmnáct miliard. Teď se zázračně peníze zvedly jak ve školství, tak na ministerstvu dopravy i ministerstvu průmyslu,“ podotkl s tím, že ho zajímá, kde se mezi zářím a říjnem najednou vzalo třicet miliard navíc, když schodek zůstává stejný.

Na to se také plánuje vládní koalice Nacher v prvním čtení ptát. „A pak se samozřejmě budu věnovat své tématice, což je ochrana spotřebitele,“ prozradil dále. Podle něj stát dává spotřebitelským organizacím více a více povinností, ale například Energetický regulační úřad (ERÚ) má menší rozpočet než dříve.

Poplatky za obnovitelné zdroje

„Musím se trochu pousmát. Když bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) připravovala státní rozpočty, tak se podívejte na rozdíly v plánech oproti realitě,“ řekl Skopeček. Státní rozpočet by dle něj měl věrně zobrazovat realitu. „Byl bych první, kdo by protestoval, kdyby příjmy byly nějakým způsobem nafouknuté,“ dodal.

Nacher nesouhlasí s tím, že vláda konsoliduje finance. Podle něj zvyšuje lidem a firmám daně. „Takže se velkolepě pro podnikatele v gastronomii zrušilo EET, aby se jim zvýšila o dva procentní body daň z příjmu právnických osob,“ míní. Nacher rovněž kritizoval rozhodnutí kabinetu o převedení plateb za obnovitelné zdroje na firmy a domácnosti. Ministr průmyslu Jozef Síkela (STAN) dle něj „prohrál bitvu na vládě“.

Výdaje státního rozpočtu podle Skopečka poprvé v příštím roce od roku 2016 klesnou o 31 miliard korun. „Vy jste to nedokázali ani v dobách růstu, kdy jste měli nízkou nezaměstnanost, tato vláda to dokáže i ve chvíli, kdy situace není jednoduchá,“ poznamenal směrem k Nacherovi.

Co se obnovitelných zdrojů týče, dle Skopečka bylo na začátku jasně řečeno, že pomoc státu bude jen dočasná. „Už předtím to platily firmy a domácnosti ve fakturách na elektřinu. Vláda řekla, že ve chvíli, kdy ceny kvůli energetické krizi vyskočily, tak je tu stát, kdy vám na čas pomůže,“ zdůraznil.

„Já si ale pamatuji, že ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) řekl, že to nevrátí a klidně bude riskovat soudní spory,“ namítl Nacher.

Inflace

Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v září zpomalil na 6,9 procenta ze srpnových 8,5 procenta. Skopeček si nemyslí, že by se inflace mohla v příštím roce přiblížit cíli centrální banky, tedy ke dvěma procentům. „Ale to, že (inflace) klesá v Česku nejrychleji, je i kvůli tomu, že byla jedna z nejvyšších v EU,“ podotkl.

S tím Nacher souhlasí. „V momentě, kdy máte druhou nejvyšší inflaci, a máte ji nejvyšší za posledních třicet let, tak ve chvíli, kdy se růst cen vstupů zastaví, tak samozřejmě pokles (…) působí jako velký sešup,“ řekl. Česká republika je ale stále nad průměrem Evropské unie, upozornil.

Jaká je rychlost snižování inflace, závisí na tom, na jaké měsíce se přesně díváme, upozornila ekonomka a bývalá zástupkyně Česka ve Světové bance Jana Matesová. „Nicméně je dobře, že meziměsíční inflace je nízká. Ale že bychom byli z inflační krize venku… Lidé ztratili od července 2021 třetinu svých úspor, spoustě se nevrátí. Je to poznat na celé ekonomice. A pořád máme ve výhledu inflační očekávání podniků,“ zdůraznila. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Obavy z obchodní války USA a Číny dopadly na asijské burzy rozdílně

V atmosféře obav z obchodní války mezi USA a Čínou – v době, kdy si obě strany vůči sobě dál a dál zvyšují celní sazby – uzavřely akciové burzy v Asii a Pacifiku páteční obchodování se smíšenými výsledky. Nejvíce ztratil japonský index Nikkei 225, mírněji klesly i hlavní indexy jihokorejské a australské burzy. Naopak se dařilo trhům v čínském Hongkongu a Šanghaji a v Indii. Čína v pátek po uzavření obchodování oznámila zvýšení odvetných cel vůči USA. Tato zpráva pak srazila většinu evropských indexů do záporných hodnot.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Cla uvalená na Čínu mohou mít v USA velkou podporu voličů, míní Pondělíček

„Větší část Američanů je teď přesvědčena o tom, že na vzájemném obchodu vydělává především Čína,“ řekl v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou amerikanista Jiří Pondělíček, podle kterého mohou mít vysoká cla, která americký prezident Donald Trump uvalil na Čínu, velkou podporu voličů. „Podle průzkumů veřejného mínění se obraz Číny u americké veřejnosti propadá,“ uvedl sinolog a orientalista Martin Hála, podle něhož je v současnosti pohled Američanů na Čínu negativní.
před 23 hhodinami

Americké akcie se po středečním prudkém růstu vrátily k poklesu

Americké akcie se po středečním prudkém posílení vrátily k poklesu. Poté, co Bílý dům ve čtvrtek potvrdil, že celkové clo na dovoz z Číny činí 145 procent, tak akcie ještě více prohloubily ztráty z úvodu obchodování. Technologický index Nasdaq vykázal pokles o 4,31 procenta na 16 387,31 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 3,46 procenta na 5268,05 bodu a Dow Jonesův index se snížil o 2,5 procenta na 39 593,66 bodu.
10. 4. 2025Aktualizováno10. 4. 2025

Evropské i asijské akcie stouply. Pomohlo jim Trumpovo pozastavení cel

Akciové burzy v Evropě během čtvrtečního obchodování výrazně posílily. Reagovaly na to, že americký prezident Donald Trump ve středu na devadesát dní pozastavil zvýšení amerických cel vůči většině zemí, s výjimkou Číny. Indexy přidaly tři až čtyři procenta. V zisku skončila také většina indexů v Asii. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 přidal přes devět procent.
10. 4. 2025Aktualizováno10. 4. 2025

AI ovlivní víc než dvě pětiny pracovních míst v Česku, říká analýza

Pracovní trh v České republice projde v dalších letech zásadními změnami; hlavní vliv bude mít stále větší využívání takzvané generativní umělé inteligence (AI). Česká populace ale bude stárnout tak rychle, že k péči o seniory bude zapotřebí stále nových pracovních míst. A to by mělo dopady AI minimálně kompenzovat.
10. 4. 2025

Dobrá zpráva, říká o pozastavení většiny cel Stanjura. S USA se má jednat, míní Nacher

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavit většinu cel na 90 dní je podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) dobrá zpráva. Lepší by ale bylo, kdyby platila stávající pravidla, řekl v Událostech, komentářích s moderátorkou Barborou Kroužkovou. Místopředseda sněmovního hospodářského výboru Patrik Nacher (ANO) uvedl, že se má s USA o clech jednat. „V této první fázi by ta jednání měla být zastřešena Evropskou unií, protože je to celek a síla, které Donald Trump rozumí,“ dodal.
9. 4. 2025

Trump pozastavil většinu cel, Číně je zvedl. Dohoda bude s každým, věří

Americký prezident Donald Trump s okamžitou platností pozastavil většinu nových cel na devadesát dní. Pauza se netýká Číny, té cla naopak zvedl ze 104 na 125 procent. Šéf Bílého domu o tom informoval ve středu v podvečer středoevropského času na své sociální síti Truth Social. Následně před novináři prohlásil, že se Spojené státy mohou na clech dohodnout s každou zemí včetně Číny. Jeho cílem je prý dosáhnout spravedlivé dohody. Poznamenal, že lidé „měli z cel trochu strach“.
9. 4. 2025Aktualizováno9. 4. 2025

Americké burzy prudce posílily po výroku Trumpa, že pozastavuje většinu cel

Americké akcie reagovaly ve středu večer středoevropského času prudkým růstem na oznámení prezidenta Donalda Trumpa, že pozastavuje většinu cel na devadesát dnů – s výjimkou Číny, u níž naopak ještě „přitvrdil“. Pomyslným skokanem dne se stal technologický index Nasdaq, který přidal více než dvanáct procent. Ostatní hlavní indexy vzrostly o sedm až devět procent. Výrazně tak smazaly propady, kterými burzy reagovaly v minulých dnech právě na americká cla uplatňovaná vůči ostatním zemím světa.
9. 4. 2025Aktualizováno9. 4. 2025
Načítání...