Úsporný balíček se dotkne peněženek Čechů, daňové zatížení poroste

Události: Růst daňového zatížení (zdroj: ČT24)

Necelý den zbývá do sněmovního rozhodnutí o úsporném balíčku. Vláda chce díky němu zbrzdit hospodaření na dluh v příštím roce skoro o 98 miliard korun. Zhruba třetinu má vynést zvýšení některých odvodů, mimo jiné z alkoholu, tabáku, nemovitostí i příjmu firem. A právě to je hlavní důvod, proč příští rok vzroste celkové daňové zatížení na nejvyšší hodnotu od roku 2020. Opozici se to nelíbí.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v pátek zřejmě prosadí jeden z nejdůležitějších zákonů své kariéry –⁠ vládní konsolidační balíček. Se šéfem poslanců ODS Markem Bendou se už ve středu shodli, že kvůli němu v pátek předčasně ukončí sněmovní debatu.

Kvůli souboru opatření příští rok mimo jiné vzroste celkové daňové zatížení z 33,5 procenta na 34 procent HDP, tedy o více než 35 miliard. Daňové zatížení Čechů tak bude o tři desetiny procentního bodu k HDP vyšší i než v roce 2021, kdy kabinet začal vládnout.

„Pro rok 2022, 2023 jsme snižovali daňovou zátěž a teď ji zase mírně zvyšujeme, ta změna je v řádu malých desetin procenta, pokud vůbec k té změně na konci volebního období dojde,“ poznamenal Stanjura.

Ještě na konci dubna, tedy dva týdny před představením úsporného balíčku, premiér ujišťoval, že celková daňová zátěž Čechům do konce volebního období nevzroste. „Platí současně ale náš předvolební slib, že nechceme zvyšovat celkové daňové zatížení,“ řekl tehdy Fiala v Událostech, komentářích.

„Je potřeba si říct, že před volbami jsme neměli tušení, že nastane konflikt na Ukrajině, který ovlivnil i naši ekonomiku,“ obhajoval současné kroky předseda poslanců TOP 09 Jan Jakob.

„I podle těchto prognóz to má na konci roku 2025 být výrazně nižší, než to bylo v letech 2019 až 2020,“ dodal Stanjura. 

Kabinet v balíčku pro příští rok počítá třeba se zavedením nemocenského pojištění pro zaměstnance ve výši 0,6 procenta z hrubé mzdy, což přinese do rozpočtu skoro dvanáct miliard. Dalších devět miliard má přinést vyšší daň z nemovitosti.

Návrhy z úsporného balíčku zvyšující daňovou zátěž
Zdroj: Ministerstvo financí ČR

„Řešíme penze, řešíme školství, abychom měli skutečně kvalitní oblast vzdělávání, a holt to něco stojí,“ upozornil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Národní rozpočtová rada navíc upozorňuje, že daňová zátěž vzroste i kvůli tomu, že stát přestane hradit poplatky za obnovitelné zdroje a přesune je na lidi a firmy. „Přenesení poplatků za obnovitelné zdroje bude mít rovněž za následek zvýšení složené daňové kvóty,“ uvedla.

„Velká část se týká toho, že se přenesou poplatky nejen za obnovitelné zdroje, ale i další poplatky s tím související, na občany, rodiny, na firmy,“ varovala šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

„Což je v podstatě zase další daň, která se k elektřině připočítá, takže se daňová kvóta musí zvýšit,“ je přesvědčený místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD).

O vládním úsporném balíčku začnou poslanci ve sněmovně hlasovat v pátek v jedenáct hodin dopoledne. Díky jasné koaliční většině by měla dolní parlamentní komora růst některých daní a odvodů bez větších problémů schválit. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Již nelze poznat, kdy je obraz vygenerovaný AI, míní expert

Čipy používané v oblasti umělé inteligence se dají přirovnat k lidskému mozku, popsal v pořadu 90' ČT24 Vladimír Janíček z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického (ČVUT). „Bavíme se o něčem, co je na špičce výkonu,“ dodal. Umělá inteligence se v posledních měsících nesmírně posunula, podle expertů se u výtvorů vytvořených kvalitní technologií nedá určit, zda je vytvořila právě AI. „Musíme si zvyknout, že technologie změní způsob, jakým věci kolem sebe vidíme,“ míní ředitel spolku prg.ai Lukáš Kačena.
před 5 hhodinami

Čínské hospodářství rostlo nejpomaleji od roku 1990

Růst čínské ekonomiky v loňském roce zpomalil na pět procent z tempa 5,2 procenta o rok dříve, oznámil čínský statistický úřad. Je to nejslabší růst za posledních 35 let, splnil ale vládní cíl, zejména díky stimulačním opatřením. Někteří ekonomové ale o spolehlivosti čísel dlouhodobě pochybují, uvedla agentura AFP. Čína má po Spojených státech druhou největší ekonomiku světa.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Nákupy přímo od farmářů mají být dostupnější, resort chystá změny

K nákupu zboží přímo od výrobce by mohlo být více příležitostí. Farmáři by po změně pravidel měli možnost prodávat napřímo více kuřat nebo králíků. Za současných podmínek se jim to nevyplatí, odrazují je nízké limity pro přímý prodej. Limit pro prodej drůbeže je v Česku ve srovnání například s Německem téměř šestkrát nižší. Úpravy chystá ministerstvo zemědělství.
před 19 hhodinami

Pražská burza je nejsilnější za bezmála dvě desetiletí

Pražská burza se dostala na nejsilnější úroveň od poloviny prosince roku 2007. Index PX v pátek posílil o 1,49 procenta na 1838,52 bodu. Stoupl počtvrté v řadě. Z údajů na webu burzy vyplývá také to, že si polepšila i naprostá většina jejích hlavních emisí. Nahoru je táhlo hlavně zdražení akcií energetické firmy ČEZ, Komerční banky a Monety Money Bank. Akcie Monety dokonce zaznamenaly nejvyšší cenu od svého vstupu na burzu v roce 2016.
před 21 hhodinami

KHNP a Westinghouse se dohodly na urovnání sporů ohledně jádra

Korejské firmy KHNP a KEPCO se dohodly s americkou společností Westinghouse na urovnání sporů ohledně duševního vlastnictví, které se týkaly jaderných technologií, napsala agentura Reuters s odkazem na prohlášení firmy KEPCO. Prohlášení vydala i firma Westinghouse, ve kterém rovněž oznamuje ukončení všech právních sporů s korejskými společnostmi. Dohodu přivítal český ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) i společnost ČEZ, která má český jaderný tendr na starosti. Zopakovala, že chce završit jednání s Korejci o smlouvě k Dukovanům do konce března.
včeraAktualizovánovčera v 14:27

Paliva zdražila o desítky haléřů

Pohonné hmoty v uplynulém týdnu zdražily o desítky haléřů. Benzin byl naposledy dražší loni v září, nafta loni v srpnu. Aktuálně se litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,21 koruny, před týdnem byl o 38 haléřů levnější. Nafta zdražila o 44 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 35,50 koruny, vyplývá z údajů společnosti CCS.
16. 1. 2025

Černochová: Dvě procenta na obranu jsou málo

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v Interview ČT24 mimo jiné řekla, že další zvýšení výdajů na obranu ze dvou až na tři procenta hrubého domácího produktu (HDP) ročně by modernizaci české armády hodně pomohlo. Zároveň ale prý „zůstává nohama na zemi“, pokud jde o nedávná slova nastupujícího prezidenta USA Donalda Trumpa o pětiprocentních výdajích na obranu. „Už vidím to nadšení opozice, koalice, ministra financí, všech – že by nám dávali 420 miliard. To se prostě nestane,“ konstatovala.
16. 1. 2025

Omezení vývozu čipů z USA není definitivní, věří české úřady

Iniciativa aktuální americké administrativy k omezení vývozu čipů pro umělou inteligenci (AI) podle premiéra Petra Fialy (ODS) nepřináší nic definitivního. Také podle ministerstva zahraničí je nařízení teprve ve fázi připomínek a schvalování. Regulace bude předmětem politických jednání vysokých českých představitelů ve Washingtonu v následujících týdnech, sdělil mluvčí ministerstva Daniel Drake. Ve středu USA zpřísnily i omezení týkající se pokročilých počítačových polovodičů.
15. 1. 2025Aktualizováno15. 1. 2025
Načítání...