KHNP a Westinghouse se dohodly na urovnání sporů ohledně jádra

Korejské firmy KHNP a KEPCO se dohodly s americkou společností Westinghouse na urovnání sporů ohledně duševního vlastnictví, které se týkaly jaderných technologií, napsala agentura Reuters s odkazem na prohlášení firmy KEPCO. Prohlášení vydala i firma Westinghouse, ve kterém rovněž oznamuje ukončení všech právních sporů s korejskými společnostmi. Dohodu přivítal český ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) i společnost ČEZ, která má český jaderný tendr na starosti. Zopakovala, že chce završit jednání s Korejci o smlouvě k Dukovanům do konce března.

Korejská společnost KHNP by podle loňského rozhodnutí vlády měla v Česku postavit nové jaderné reaktory. KHNP však měla dlouhodobý spor s americkou firmou Westinghouse, která byla rovněž uchazečem o stavbu jaderných bloků v tuzemsku. Americká společnost zpochybňovala oprávnění Korejců používat technologii, kterou nabídli i v českém tendru. Podle Westinghouse jde o licencovanou technologii systému americké firmy.

Korejská firma KEPCO, která kontroluje KHNP, oznámila, že se dohodla s Westinghousem na řešení sporů ohledně jaderných technologií. Společnosti se také dohodly na posílení spolupráce na globálním trhu, uvedla agentura Reuters.

„Dohoda umožňuje stranám s jistotou pokračovat v provozování a výstavbě nových jaderných reaktorů,“ uvedla společnost Westinghouse.

Uzavření dohody ocenil i ČEZ, který v současné době jedná s KHNP o finální smlouvě k výstavbě nových bloků v Dukovanech. „Po celou dobu jsme byli přesvědčeni, že obě strany najdou řešení sporu. Jsme rádi, že se tak nyní stalo. Jednání s KHNP směřujeme k tomu, aby do konce března došlo k dohodě,“ řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

„Dohoda mezi KHNP a Westinghouse je skvělou zprávou pro zdárné pokračování projektu dostavby Dukovan. Další překážka na cestě je odstraněna,“ uvedl na síti X i český ministr Vlček. Ministr také uvedl, že v příštím týdnu bude jednat s vedením KHNP, hovořit chce například o zapojení českého průmyslu do projektu.

Také podle premiéra Petr Fialy (ODS) jde o pozitivní zprávu. „Budoucí spolupráce mezi firmami je dobrou příležitostí pro český průmysl a podporuje realizaci projektu dostavby Dukovan, která nás posune k zajištění energetické bezpečnosti Česka,“ řekl premiér.

Analytici: Urovnání sporu odstraní pochybnosti o stavbě v Česku

Urovnání sporu mezi společnostmi KHNP a Westinghouse je pro Česko také podle analytika XTB Jiřího Tylečka velmi dobrou zprávou, a to z několika důvodů. „Především spor neohrozí samotnou realizaci jaderného bloku v Dukovanech. Nehrozí mnohaleté soudní spory, které by zpozdily či úplně znemožnily realizaci stavby,“ řekl Tyleček. Zpráva o dohodě tak podle něj výrazně zvýšila šance, že nový blok v Dukovanech skutečně postaví Korejci.

Kromě toho dohoda podle Tylečka zároveň zvyšuje důvěryhodnost KHNP jako strategického partnera v tak významném projektu. Upozornil také na její relativně brzké uzavření po vyhlášení výsledků tuzemského tendru. „Právní překážky by totiž mohly znevěrohodňovat proces přípravy výstavby nového jaderného bloku.“

„Padla tím zásadní překážka, ale ne poslední,“ upozornil analytik ENA a výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE) Jiří Gavor na námitky dalšího uchazeče v tendru, francouzské firmy EDF. Evropská komise na jejich základě bude šetřit, zda dodávka KHNP není zvýhodněna nedovolenou státní podporou z korejské strany.

V minulosti řada expertů poukazovala na možnost urovnání sporu například formou spolupráce obou firem na projektu. Obě firmy například spolupracovaly na výstavbě jaderné elektrárny ve Spojených arabských emirátech. Zda by podobný výsledek mohl mít i tuzemský tendr, zatím není podle analytiků jasné, protože detaily dohody dosud nebyly zveřejněny.

„Ale Westinghouse se pravděpodobně nevzdal svých práv jen tak,“ míní Tyleček. Připomněl, že firmy v oznámení uvedly, že budou spolupracovat. „Je tedy možné, že se Westinghouse bude určitou formou podílet na Dukovanech, například určitými subdodavatelskými činnostmi.“ Pro Česko by se však podle něj nic důležitého měnit nemělo.

„Předpokládám, že zapojení Westinghouse do výstavby, případně minimálně finanční kompenzace, bylo nutnou podmínkou k dohodě, a lze jen doufat, že to Korejce nevyjde příliš draze. O to méně by totiž zbylo na české dodavatele,“ podotkl také Gavor.

„Jestli Westinghouse souhlasil se smírem výměnou za vyšší podíl na dodávkách na nových projektech, včetně Dukovan, je pravděpodobně předmětem obchodního tajemství v dohodě,“ řekl analytik Capitalinked.com Radim Dohnal. V této souvislosti ale připomněl i nedávnou mezivládní dohodu mezi USA a Jižní Koreou, která počítala se společným postupem v mírovém využití jádra.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Objem hypoték v dubnu klesl meziměsíčně o dvě procenta

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypotéky za 32,2 miliardy korun, což je proti březnu pokles o téměř dvě procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly o čtyři procenta na 26 miliard korun. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,68 procenta na 4,65 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:21Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Bydlení v EU za dekádu zdražilo o desítky procent. Nejvíce si připlatí Maďaři

Ceny nemovitostí se v Evropské unii mezi lety 2015 a 2024 zvýšily v průměru o 53 procent, píše server Euronews s odvoláním na data Eurostatu a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Server podotýká, že nárůst nebyl ve všech zemích jednotný. Největší skok pozorovali obyvatelé Maďarska, kterým vlastní bydlení zdražilo oproti roku 2015 zhruba trojnásobně. V Česku se náklady během necelých deseti let přibližně zdvojnásobily, uvádí Euronews.
včera v 13:26

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
včera v 06:00

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
14. 5. 2025

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
12. 5. 2025
Načítání...