Čína oznámila loňský růst ekonomiky ve výši pěti procent

3 minuty
Události: Čínské hospodářství rostlo nejpomaleji od roku 1990
Zdroj: ČT24

Růst čínské ekonomiky v loňském roce zpomalil na pět procent z tempa 5,2 procenta o rok dříve, oznámil čínský statistický úřad. Výsledek ale splnil vládní cíl, zejména díky stimulačním opatřením. Někteří ekonomové ale o spolehlivosti čísel dlouhodobě pochybují, uvedla agentura AFP. Čína má po Spojených státech druhou největší ekonomiku světa.

Ve čtvrtém čtvrtletí meziroční tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP) zrychlilo na 5,4 procenta ze 4,6 procenta za červenec až září. Je to nejvíce od začátku roku 2023, výsledek také překonal očekávání analytiků, uvedla agentura Reuters. Ve srovnání s předchozími třemi měsíci se HDP zvýšil o 1,6 procenta.

Čínský statistický úřad uvedl, že ekonomické cíle byly dosaženy, ačkoliv hospodářství stále čelí obtížím a výzvám. „Zvyšují se nepříznivé vlivy z vnějšího prostředí, domácí poptávka je nedostatečná a některé firmy mají problémy s výrobou a podnikáním,“ poukázal statistický úřad.

Vládní úřady si stanovily cíl, že hospodářství v roce 2024 poroste o zhruba pět procent. Analytici očekávali, že se HDP zvýší v roce 2024 o 4,9 procenta. Podle agentury AFP je loňský ekonomický růst nejslabší od roku 1990, pokud se nepočítají finančně bouřlivé covidové roky.

Na zhoršující se životní úroveň si zároveň podle agentury Reuters stěžuje mnoho lidí, „protože se Peking snaží přenést své průmyslové a vývozní zisky na spotřebitele“. „Údaje, které Čína zveřejnila, se lišily od toho, co si většina lidí myslela,“ uvedl pro Reuters vedoucí pracovník společnosti poskytující služby v oblasti průmyslové automatizace pro rychle se rozvíjející odvětví elektrických vozidel Andrew Wang.

„Strategické úpravy“

Údaj o růstu čínského hospodářství je velmi sledovaný a čísla někdy čínské úřady „strategicky upravují“, řekl také AFP ekonom Francois Chimits. „Přesné dosažení vládního cíle ekonomického růstu je velmi pochybné, když mnohé ukazatele ekonomické aktivity a finančních trhů jsou v červených číslech,“ upozornil v komentáři pro AP ekonom Eswar Prasad.

Skupina Rhodium Group koncem loňského roku odhadla, že čínská ekonomika za celý rok vzrostla jen o 2,4 až 2,8 procenta. Poukázala na nesoulad mezi relativně stabilními oficiálními údaji po dobu celého roku a záplavou stimulů, které vláda spustila zhruba od poloviny roku. Partner firmy Rhodium Local Wright agentuře Reuters řekl, že nadbytečné kapacity ve výrobě by byly mnohem méně naléhavým problémem, kdyby čínská ekonomika skutečně rostla pětiprocentním tempem.

Silným motorem růstu byl v loňském roce zpracovatelský průmyslu, kde se výroba meziročně zvýšila o 5,8 procenta. Maloobchodní prodej spotřebního zboží meziročně stoupl o 3,5 procenta. Vývoz meziročně vzrostl o 7,1 procenta, dovoz o 2,3 procenta. Vývoz se prudce zvýšil díky tomu, že se firmy předzásobují, aby překonaly očekávané zvýšení cel na čínské zboží, které avizoval zvolený americký prezident Donald Trump.

Čínská ekonomika se potýkala se slabšími spotřebitelskými výdaji a z toho plynoucími deflačními tlaky, protože její zotavení po pandemii covidu-19 ochablo a sektor nemovitostí, kdysi hlavní pohon ekonomické aktivity, se dostal do útlumu. Vládnoucí komunistická strana loni zavedla řadu stimulačních opatření a zvýšila mzdy milionům státních zaměstnanců, aby podpořila domácí poptávku. Podle některých ekonomů ale musí tyto postupné kroky doprovázet širší strukturální reformy, které zvýší produktivitu a sníží závislost na stavebnictví a výrobě na vývoz.

Také analytik kapitálových trhů Timur Barotov z BH Securities se domnívá, že se Čína nyní bude snažit přeorientovat na spotřebitelskou ekonomiku, „protože se dosud snažila růst těžit z exportu a z investic do infrastruktury a nemovitostí“. „Tyto dva zdroje jsou však z velké části vyčerpané,“ dodal Barotov.

8 minut
Analytik Timur Barotov k zpomalení růstu čínské ekonomiky
Zdroj: ČT24

V Číně je tedy deflace. Výrobky zlevňují, zaplavují Evropu a obchodní nerovnováha se prohlubuje. Ze všech kontejnerů loni vypravených do světa patřilo Číně 35 procent. Zatímco její vývoz do Evropy roste, evropský do Číny klesá. „Pokaždé, když Evropa vyveze do Číny jeden kontejner, Čína vyveze do Evropy víc než čtyři. Takže nerovnováha je o něco víc než jedna ku čtyřem,“ vysvětlil předseda Obchodní komory EU v Číně Jens Eskelund.

Podle náměstka ředitele čínské Generální správy cel Wanga Ling-ťüna Čína o obchodní přebytek neusiluje. „Nerovnováha je výsledkem komplexních faktorů, jako je nabídka a poptávka, průmyslová dělba práce a tržní konkurence. Nevytváříme ji uměle,“ tvrdí Wang.

Ekonomický výhled Číny v letošním roce komplikuje návrat Donalda Trumpa do Bílého domu, protože republikán slibuje zavést vůči Pekingu přísnější hospodářská omezení. Čínští vývozci odhadují, že vyšší cla budou mít mnohem větší dopad než v době Trumpova prvního funkčního období. Očekávají také, že se urychlí přesun výroby do zahraničí a že se dál sníží zisky, což bude mít negativní dopady na pracovní místa a na investice soukromého sektoru. Peking proto plánuje upřednostnit domácí spotřebu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Rusy sankce pálí, ale jejich ekonomiku to nepoloží, zaznělo v 90' ČT24

Evropští lídři zatím nebudou rušit sankce proti Rusku. Právě to přitom Moskva požaduje výměnou za to, že přistoupí na klid zbraní v Černém moři. Hosté 90' ČT24 se shodli na tom, že sankce sice Rusy pálí více, než přiznávají, ale ekonomiku to nepoloží. „Rusové toho vydrží hodně, nějaká nespokojenost se projeví mnohem pomaleji, než bychom čekali,“ řekla redaktorka Deníku N Petra Procházková.
před 4 hhodinami

Americká firma Aludyne propouští všechny zaměstnance závodu v Ostravě

Americký výrobce autodílů Aludyne propouští všech 331 zaměstnanců závodu v Ostravě. V pátek to uvedl server Novinky.cz. Důvodem je podle americké skupiny úbytek klientů. Provoz firmy Aludyne Czech, která vyráběla hliníkové součástky pro automobilový průmysl, skončí k poslednímu březnu.
před 18 hhodinami

Americká cla dle firem negativně ovlivní český export. Německo volá po urychleném jednání

Chystaná americká cla budou mít podle zástupců tuzemského průmyslu negativní dopad na český export, zejména na dodavatele dílů. Podle automobilky Škoda Auto lze kromě toho navíc očekávat i další nepřímé efekty pro evropský automobilový trh v čele s přílivem vozů z Číny. Česko loni dle dat Svazu průmyslu vyvezlo do USA stroje a dopravní prostředky za 71 miliard korun. Negativně vnímají americká cla také ministři států EU.
27. 3. 2025Aktualizováno27. 3. 2025

Dovoz plynu z Ruska do EU loni vzrostl, tvrdí analýza

Dovoz ruského plynu do Evropské unie se loni zvýšil o osmnáct procent, a to navzdory plánu bloku dodávky fosilních paliv z Ruska do roku 2027 postupně ukončit. Podíl na růstu měly hlavně Itálie, Česko a Francie, uvádí ve své analýze institut Ember. Co se ale týče ropy, tuzemský provozovatel ropovodů Mero uvedl, že Česko poprvé v praxi využije nově rozšířený ropovod TAL, jímž by měly ve druhé polovině dubna dorazit první zvýšené dodávky neruské ropy.
27. 3. 2025Aktualizováno27. 3. 2025

Resort chce zálohování PET lahví a plechovek do dvou let

Ministerstvo životního prostředí chce spustit zálohování PET lahví a plechovek nejpozději v lednu 2027. Podle návrhu by zálohový systém fungoval v prodejnách a u benzinových pump – celkem na jedenácti tisících místech. Zálohu resort životního prostředí stanovil na čtyři koruny. Některé obce a podnikatelé jsou ale proti. Není navíc jisté, zda zákonodárci stihnou předlohu schválit do konce současného volebního období. Pokud nyní Česko zálohování nespustí, stejně se mu v budoucnu kvůli nařízení Evropské unie pravděpodobně nevyhne. Členským státům už příští rok vznikne povinnost sesbírat osmdesát procent PET lahví a také plechovek. Ty, které to nesplní, budou muset od roku 2029 povinně zavést zálohový systém.
25. 3. 2025

Výroba aut za leden a únor meziročně klesla

Automobilky v Česku vyrobily v lednu a únoru 234 341 osobních aut. V porovnání se stejným obdobím loňského roku to bylo o 10,9 procenta méně. Výrazný vzestup zaznamenala výroba elektromobilů, jejich podíl na celkové produkci meziročně stoupl ze sedmi na téměř sedmnáct procent. Dařilo se také výrobě autobusů, která stoupla o více než čtvrtinu. V úterý to oznámilo Sdružení automobilového průmyslu (SAP).
25. 3. 2025

Vláda chce navýšit rozpočet resortu obrany na rekordní částku

Vláda chce příští rok navýšit rozpočet ministerstva obrany na rekordních více než 187 miliard korun, zjistila ČT. Resort má tedy oproti letošku dostat 33 miliard navíc. Právě výrazný růst těchto výdajů považuje kabinet za jednu z priorit pro sestavování příštího rozpočtu. Lídři vládních stran už teď přiznávají, že kvůli rekordním výdajům na obranu může skončit snižování deficitu.
24. 3. 2025

Česko se od ruské ropy možná odstřihne dřív, než plánovalo

Do Česka už od 4. března neproudí ropovodem Družba surovina z Ruska. Ministr průmyslu Lukáš Vlček (STAN) řekl ČT, že by se společnost Orlen, která v tuzemsku vlastní rafinerie, už neměla k odběru ruské ropy vrátit. Rozhodnutí je ale na polské firmě. Odstřižení od ruské ropy mělo podle vlády původně nastat v polovině roku – aktuální dění to může uspíšit. Více suroviny by se tak mělo do Česka dostávat přes evropský ropovod TAL.
23. 3. 2025
Načítání...