Zbrojařské firmy narážejí na potíže s půjčkami u bank. Kvůli válce přitom potřebují přidat

3 minuty
Události: Zbrojařské firmy mají problémy s bankovními půjčkami
Zdroj: ČT24

Řada zbrojních firem včetně těch českých vyrábí kvůli ruské agresi na Ukrajině naplno. Poptávka se navíc dál zvyšuje. Společnosti ale narážejí na problém, kdy jim banky kvůli svým vnitřním pravidlům nechtějí půjčovat na to, aby vyráběly další zbraně a munici. Evropská komise už začala řešit, jak obranný průmysl ve válečné době více podpořit.

Česká firma Laugo Arms Czechoslovakia vyrábí u Brna pistole pro sportovce nebo speciální složky armád. Výrobní kapacity firmy ale v současné době nestačí poptávce. Aby je mohla navýšit, potřebovala by firma pomoc bank, dostat úvěr je však podle ní nemožné.

„Všechny se nám omluvily, že bohužel vzhledem k vnitřním předpisům nemůžou spolupracovat s kýmkoli, kdo vyrábí zbraně. Neumíte si představit, jak složité pro nás bylo na začátku získat běžný účet,“ postěžoval si spolumajitel a ředitel firmy Daniel Selichar.

Další financování hledají i větší hráči na trhu, třeba společnost STV Group, ze které na Ukrajinu míří tanky nebo munice. „Nejenom, že nám banky neposkytují úvěry, ale dokonce nám znemožňují běžný platební styk. V momentě, kdy platíme za zboží, nejsme schopni efektivně zrealizovat platbu – eurovou platbu v rámci Evropské unie nebo v rámci zemí NATO,“ popisuje situaci generální ředitel firmy David Hác.

Etický kodex

Česká televize s dotazem na přístup k firmám ze zbrojního průmyslu oslovila největší tuzemské banky. „Již v roce 2005 jsme vědomě upustili od financování výroby zbraní a na našem přístupu se v současnosti nic nemění,“ zdůraznil mluvčí ČSOB Patrik Madle.

Stejně postupují ale i další finanční ústavy. „Banka se (…) nepodílí na transakcích obsahující vyloučené zbrojní výrobky,“ konstatovala mluvčí Komerční banky Šárka Nevoralová. Některé banky mají povolené jen výjimky. „Česká spořitelna se řídí etickým kodexem, který limituje možnosti financování pro zbrojní průmysl, umožňuje ale financovat specifické dodávky,“ sdělil mluvčí Filip Hrubý.

Podle průzkumu Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu na překážky při financování exportu naráží zhruba sedmdesát procent firem v oboru. „Evropská komise – jejich ESG taxonomie, která průmysl obranný společně s tabákovým a hazardních her zařazuje do sociálně neudržitelného průmyslu, nahrává přístupu bank,“ poznamenal prezident asociace Jiří Hynek.

Brusel už ale slibuje změny. „Evropská komise chce mimo jiné zajistit, aby finanční sektor byl schopen financovat obranný průmysl lépe než v minulosti,“ říká mluvčí Zastoupení Evropské komise v České republice Magdaléna Frouzová. Komise nyní pracuje na analýze, jak přesně obranný průmysl podpořit. Konkrétní návrh plánuje předložit během několika měsíců.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Růst státního dluhu je hrozbou pro stabilitu veřejných financí, míní NKÚ

Ani v loňském roce se státu výrazně nepodařilo vylepšit hospodaření státního rozpočtu. Schodek zůstal vysoký a představoval 271 miliard korun. Zadlužování pokračovalo rychlým tempem a tento trend nadále představuje významnou hrozbu pro stabilitu veřejných financí, uvedl ve výroční zprávě za loňský rok Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ten rovněž varoval před tím, že systém dotaci v Česku čelí zásadním problémům.
07:42Aktualizovánopřed 9 mminutami

Zákazníci opět kupují plynové kotle

Na energetickém trhu došlo k dalšímu veletoči. Zatímco poptávka po plynových a elektrických kotlech v době vysokých cen ochladla, nyní znovu sílí. Z analýz navíc vyplývá, že plynové kotle se momentálně mohou vyplatit. Opačným vývojem prošel zájem o tepelná čerpadla. Po nedávném boomu následoval pokles zájmu.
před 33 mminutami

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
před 1 hhodinou

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Dopad amerických cel na Evropu bude trvalejší, soudí Jonáš. Unie má však své trumfy, věří Singer

Nová americká cla vůči dovozu z Kanady a Mexika budou mít spíše přechodný charakter, zatímco vůči Evropě mohou mít trvalejší platnost, odhadl investiční bankéř Ondřej Jonáš v pořadu Otázky Václava Moravce. Bývalý guvernér ČNB a hlavní ekonom Generali CEE Holding Miroslav Singer s tímto závěrem ohledně sousedů Spojených států souhlasil, naopak Evropa má podle něj trumfy pro jednání s administrativou Donalda Trumpa o výši cel.
před 16 hhodinami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 18 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
včera v 06:00

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
29. 3. 2025
Načítání...