Čínská ekonomika se zadrhává. Doplácí na lockdowny a hypoteční krizi

3 minuty
Události: Zpomalování čínské ekonomiky
Zdroj: ČT24

Čínská ekonomika zpomaluje. Na vině je mimo jiné nulová tolerance vůči šíření koronaviru nebo hypoteční krize. Ještě na začátku roku investiční banka Nomura předpokládala letošní růst ekonomiky o 4,3 procenta HDP. Nyní Světová banka hovoří o růstu kolem 2,8 procenta. Propadá se i jüan a roste nezaměstnanost.

Světová banka minulý týden zveřejnila prognózu, podle níž výsledek výkonu čínské ekonomiky bude poprvé za více než třicet let horší než u ostatních států v Asii a Tichomoří. Očekává růst Číny o 2,8 procenta HDP, zatímco u dalších zemí v regionu v průměru o 5,3 procenta.

„Některé prognózy jsou ale daleko skeptičtější a mluví o tom, že růst Číny by mohl být dokonce i nulový,“ informuje z Pekingu zpravodajka ČT v Asii Barbora Šámalová.

7 minut
Čínská ekonomika zpomaluje
Zdroj: ČT24

Zároveň oslabuje měna. Čínský jüan směřuje k nejhoršímu výsledku za poslední dekádu. Překonal již „psychologickou hranici“ sedmi jüanů za americký dolar. „Kurz jüanu sice ovlivňuje čínská vláda a slabší měna samozřejmě může pomoci vývozu, může ho podpořit. Příliš rychlé znehodnocení měny si ale vláda nepřeje,“ tvrdí zpravodajka.

Spolu s tím se zvyšuje nezaměstnanost, a to hlavně mezi mladými lidmi. Ve věkové kategorii šestnáct až čtyřiadvacet let je skoro dvacet procent Číňanů bez práce.

Problémů je víc

Příčin oslabení čínské ekonomiky je hned několik. Zatímco v Evropě už platí jen výjimečná opatření proti covidu, v zemi pokračují tvrdé lockdowny mnohdy i celých čtvrtí. Velká výrobní centra jako Šanghaj nebo Šen-čen kvůli nim musí omezovat výrobu. Omezení poškozují také dodavatelské řetězce. V krátkém horizontu se navíc politika nulové tolerance spíše nezmění.

Dalším problémem je krize na trhu s nemovitostmi. Nemovitosti a na ně navázané průmyslové sektory přitom tvořily třetinu HDP komunistického státu. „Bublina na realitním trhu praskla. Firmy si napůjčovaly peníze a zkrachovaly. Nedokázaly stavět v mnoha městech zejména střední a menší velikosti,“ vysvětluje Šámalová.

„V celé Číně stojí desítky nedostavěných projektů a lidé za ně odmítají splácet hypotéky,“ dodává zpravodajka. Číňané proto ztrácí chuť investovat do bydlení další peníze a více šetří.

 Asijské velmoci se však nevyhýbá ani klimatická krize. Zemi v letošním roce zasáhlo velké sucho. „Nepomáhají ani státní regulace velkých soukromých technologických firem, které byly dlouhou dobu páteří čínské ekonomiky,“ míní Šámalová. Problémy vzbuzuje i napětí s dalšími velkými světovými ekonomikami. Příkladem byla třeba obchodní válka se Spojenými státy.

Za takové situace v neděli začíná sjezd Komunistické strany Číny, kterého se má zúčastnit na 2 300 delegátů. Očekává se, že si během něj prezident Si Ťin-pching zajistí pokračování v čele strany na bezprecedentní třetí funkční období.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Objem hypoték v dubnu klesl meziměsíčně o dvě procenta

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypotéky za 32,2 miliardy korun, což je proti březnu pokles o téměř dvě procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly o čtyři procenta na 26 miliard korun. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,68 procenta na 4,65 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:21Aktualizovánopřed 16 mminutami

Bydlení v EU za dekádu zdražilo o desítky procent. Nejvíce si připlatí Maďaři

Ceny nemovitostí se v Evropské unii mezi lety 2015 a 2024 zvýšily v průměru o 53 procent, píše server Euronews s odvoláním na data Eurostatu a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Server podotýká, že nárůst nebyl ve všech zemích jednotný. Největší skok pozorovali obyvatelé Maďarska, kterým vlastní bydlení zdražilo oproti roku 2015 zhruba trojnásobně. V Česku se náklady během necelých deseti let přibližně zdvojnásobily, uvádí Euronews.
před 21 hhodinami

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
včera v 06:00

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
14. 5. 2025

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
12. 5. 2025
Načítání...