Platy ve veřejné sféře by mohly růst, připustil Babiš. Koalice o nich bude znova jednat

5 minut
Události: Koalice bude jednat o nárůstu platů
Zdroj: ČT24

Koalice bude jednat o růstu platů ve veřejné sféře, tuto možnost v rozhovoru pro Českou televizi připustil premiér Andrej Babiš (ANO). Návrh státního rozpočtu na příští rok, který ministryně financí na vládu poslala tento týden, přitom sice počítá s nárůstem pro učitele, ale u dalších státních zaměstnanců, jako jsou hasiči nebo policisté, má platy zmrazit. To kritizovali sociální demokraté a uvedli, že chtějí růst o pevnou částku pro všechny.

„Máme vyšší inflaci, tak nárůst je na místě, teď je otázka, jakým způsobem jsme schopni v rámci rozpočtu ten nárůst prosadit,“ uvedl premiér a předseda ANO Babiš. „Do jednání půjdeme s návrhem, aby se všem státním zaměstnancům navýšily platy o částku tři tisíce korun měsíčně,“ konstatoval vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček. O platech by měl podle sociálních demokratů jednat kabinet i společně s odbory.

Například Jan Kurnat je u hasičského záchranného sboru už jedenáct let. Poslední dva roky slouží v Praze a během koronavirové pandemie se jemu i kolegům náplň práce na čas proměnila – dále sice pomáhali u nehod i požárů, ale zároveň rozváželi vakcíny, dezinfikovali objekty, pomáhali v nemocnicích. „Podíleli jsme se na tom všichni jako jedna parta. Trávili jsme i čas ve volnu tady, když bylo potřeba, šli jsme do práce. Bylo to náročné i po psychické stránce,“ popisuje. Mimořádné úkoly pro hasiče nekončí ani teď. Pomáhají třeba rozvážet antigenní testy do škol po celé republice.

Platy státních zaměstnanců – mezi kterými jsou právě i hasiči, policisté nebo úředníci, navrhlo ministerstvo financí zmrazit. Krok hájí udělenými odměnami a argumentem, že další peníze zaměstnancům zůstaly po zrušení superhrubé mzdy, snížení daní a zvýšení slevy na poplatníka.

„Peníze převyšují inflaci. Já jsem ministryně financí a musím se chovat vzhledem k okolnostem i úsporně. Pokud vláda rozhodne jinak, tak to samozřejmě bude jinak,“ říká Alena Schillerová (za ANO).

Hamáček poznamenal, že tak, jak je rozpočet navržen, jeho hlas nedostane. „Protože reálně snižuje platy státním zaměstnancům,“ zdůraznil. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) nedostane hlas žádného sociálnědemokratického ministra.

Zmrazení platů pro příští rok kritizují i někteří opoziční politici

Že by platy v příštím roce měly ve veřejné sféře zůstat na stejné úrovni jako letos, se nelíbí ani některým opozičním stranám. „Hasičům, policistům a dalším potřebným profesím, jako jsou třeba záchranáři, je potřeba platy zvyšovat,“ zdůraznil předseda SPD Tomio Okamura. Podle předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslavy Vostré (KSČM) by měly růst alespoň o míru inflace. „To znamená těch 3,5 procenta. Myslíme si, že je to spravedlivé,“ poznamenala.

Politici ale upozorňují i na limity státního rozpočtu a v souvislosti s možným růstem výdělků volají po úsporách. „Pokud by vláda dokázala ušetřit, snížit schodek a nalézt výdaje, které je možné osekat, tak rozumím tomu, že část toho je možné nasměrovat státním zaměstnancům,“ míní místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Skopeček (ODS).

I podle místopředsedy sněmovního rozpočtového výboru Mikuláše Ferjenčíka (Piráti) je potřeba vycházet z možností státního rozpočtu. „A v tuhle chvíli mám zato, že je možné hledat jiné úspory než v oblasti platů. Pak by bylo možné něco přidat,“ uvedl.

Návrh rozpočtu zatím počítá jen s navýšením platů učitelů. Plán hospodaření na příští rok musí vláda sněmovně poslat do konce září.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Návrh evropského rozpočtu vzbuzuje na české politické scéně otázky

Evropská komise představila návrh, jak vybrat a rozdělit peníze v rozpočtovém období mezi lety 2028 a 2034. Zásadní navýšení prostředků plánuje v oblasti obrany, dekarbonizace nebo digitalizace. Členské státy chtějí, aby se Brusel zapojil do posilování obrany nebo konkurenceschopnosti. Česká politická scéna reaguje různě. Někteří oslovení politici oceňují závazek posilovat obranyschopnost, další hovoří o nutnosti hledat úspory.
před 25 mminutami

Čínské firmy pomáhají Rusku vyrábět útočné drony, ukazují dle Bloombergu dokumenty

Čínští dodavatelé hrají zásadní roli v ruské válce proti Ukrajině. Podle agentury Bloomberg to potvrzují interní zprávy jednoho z ruských dodavatelů dronů pro tamní armádu, jehož stroje plné čínských komponentů útočí na Ukrajinu. Dokumenty podle Bloombergu ukazují, jak se citlivé technologie dostávají z Číny do Ruska, i když vláda v Pekingu tvrdí, že je nedodává ani jedné straně, a jak dochází k obcházení sankcí.
před 4 hhodinami

Kupka a Kolovratník debatovali o budoucnosti vysokorychlostní železnice

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a místopředseda hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) diskutovali v pořadu Události, komentáře o budoucnosti vysokorychlostní železnice. Shodli se na jejím strategickém významu, lišili se však v pohledu na způsob financování. Kupka prosazuje větší ambice, zapojení soukromých investic a evropské podpory. Kolovratník naopak varoval před růstem státního dluhu.
před 7 hhodinami

Investory už nechávají Trumpovy hrozby cly chladnými

Americké i evropské akcie posilují. Děje se tak navzdory zprávám o clech pro EU a další státy, které přicházejí ze Spojených států. V dubnu, kdy začal prezident USA Donald Trump plošná cla zavádět, přitom trhy reagovaly prudkými ztrátami. Podle analytiků to vypadá, že si investoři na Trumpovy výroky zvykli a počítají s tím, že se jeho rozhodnutí ještě změní. Investiční bankéř Ondřej Jonáš míní, že současná situace může ovlivnit jednotlivé akcie vybraných firem – záleží ale na jejich velikosti, obratu i oboru, ve kterém se pohybují.
před 15 hhodinami

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
včeraAktualizovánovčera v 21:32

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
včeraAktualizovánovčera v 09:57

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
14. 7. 2025

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
14. 7. 2025
Načítání...