Aerolinky Eurowings otevřou v Praze základnu, rozšíří tak nabídku spojení do evropských měst

Německá letecká společnost Lufthansa oznámila, že její nízkonákladová divize Eurowings otevře v Praze na konci října svou další, v Evropě desátou základnu. Agentura Reuters krok označuje ze znak posilující důvěry v oživení odvětví po koronavirové krizi.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Markus Mainka

Od 31. října nasadí Eurowings na Letiště Václava Havla Praha dva stroje Airbus A320 a své zaměstnance. Od léta 2022 pak na pražskou základnu přibude třetí letadlo. Celkem zde vznikne přes sto pracovních míst, uvedla letecká společnost.

„Letiště Praha se stane domovskou bází dalšího evropského dopravce. Velmi si ceníme toho, že i po koronavirové krizi, která nás bezpochyby velice zasáhla, je o Prahu zájem,“ říká člen představenstva pražského letiště Jakub Puchalský.

Doplnil, že dopravce rozšíří od konce října nabídku přímých leteckých spojení z Prahy do několika evropských měst, včetně Barcelony, Milána, Atén, Stockholmu, Kodaně, Tel Avivu či Birminghamu a nabídne i spojení do oblíbených dovolenkových destinací. Například na Kanárské nebo Baleárské ostrovy.

Letecký provoz už více než rok výrazně omezuje koronavirová krize. Pražské letiště kvůli ní loni po letech rekordních čísel odbavených cestujících přišlo ve srovnání s rokem 2019 o 79 procent pasažérů. Celkem jich odbavilo 3,66 milionu, což je nejméně za posledních 25 let. V posledních týdnech ovšem provoz postupně roste. V dubnu letiště odbavilo téměř 102 tisíc cestujících, což je meziměsíčně o patnáct procent více.

Na počátku měsíce pražské letiště informovalo, že během června budou odtud letecké spoje létat do více než sedmi desítek destinací. Velké oživení dopravy plánují například Ryanair nebo Smartwings, lety z Prahy obnoví i Iberia, již zmíněné aerolinky Eurowings a Wizz Air. Nabídka destinací se proti začátku května zvýší až dvojnásobně.