TÉMA

Travel Service

ČSA slaví sto let. Patří k nejstarším fungujícím aerolinkám světa
Letecká společnost České aerolinie (ČSA) patří k pětici nejstarších fungujících aerolinek světa. Vznikla přesně před sto lety, 6. října 1923, jako Československé státní aerolinie, první let se konal 29. října téhož roku na trase Praha–Bratislava. V současnosti se společnosti příliš nedaří, ČSA se ocitly v březnu roku 2021 kvůli vysokým dluhům v úpadku, následně soud povolil jejich reorganizaci, která skončila loni v létě.
6. 10. 2023|
Strojvedoucí dostal za nehodu u Přerova peněžitý trest a zákaz činnosti
Přerovský soud uložil strojvůdci Romanu Šeševičkovi za loňskou nehodu dvou nákladních vlaků v Prosenicích u Přerova peněžitý trest dvě stě tisíc korun a zákaz činnosti na čtyři roky. Podobný trest navrhoval i žalobce a ztotožnila se s ním také obhajoba. Soud v pondělí přijal prohlášení viny obžalovaného, dokazování tak neprováděl. Strojvedoucímu hrozila původně za obecné ohrožení z nedbalosti sazba od dvou do osmi let. Při nehodě nebyl nikdo zraněn, škoda byla vyčíslena na 28,7 milionu korun. Srážka tehdy omezila na zhruba tři týdny provoz vlaků na koridorové trati z Přerova směrem na Ostravu.
4. 9. 2023Aktualizováno4. 9. 2023, 14:49|
Českobudějovické letiště zahajuje mezinárodní provoz. Menší aeroporty však bývají často ztrátové
Česko má už šesté letiště pro mezinárodní spoje, na kterém mohou přistávat velká letadla. Po Praze, Brnu, Ostravě, Karlových Varech a Pardubicích zahájilo provoz i letiště v Českých Budějovicích. Kraj i město do něj investovaly dvě miliardy korun. První let společnosti Smartwings odletěl do turecké Antalye. Od příštího týdne pak budou z Budějovic létat charterové lety do Řecka. Úkolem pro management teď bude zajistit vytížení letiště i pro zbytek roku, ostatní menší letiště v Česku jsou totiž dlouhodobě ztrátová.
2. 8. 2023Aktualizováno2. 8. 2023, 22:51|
Soud odmítl žalobu aerolinek Smartwings a LOT na firmu Boeing. Chtěly odškodnění za nucenou odstávku
Americký soud ve čtvrtek odmítl žalobu české letecké skupiny Smartwings a polských aerolinek LOT na amerického výrobce letadel Boeing. Letecké společnosti požadovaly odškodnění za nucenou odstávku strojů Boeing 737 MAX. Provoz těchto letadel byl na jaře 2019 celosvětově zastaven po dvou tragických haváriích. Skupina Smartwings v březnu 2020 uvedla, že jí odstávka způsobila škody asi za dvě miliardy korun.
10. 2. 2023|
Policie vznesla obvinění kvůli letu Smartwings s porouchaným motorem
Policie obvinila jednoho člověka v souvislosti s letounem společnosti Smartwings, který v roce 2019 letěl z Řecka do Prahy s porouchaným motorem. Webu Zdopravy.cz to řekl mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Obviněný je podle něj stíhán kvůli obecnému ohrožení z nedbalosti.
1. 7. 2021|
Aerolinky Eurowings otevřou v Praze základnu, rozšíří tak nabídku spojení do evropských měst
Německá letecká společnost Lufthansa oznámila, že její nízkonákladová divize Eurowings otevře v Praze na konci října svou další, v Evropě desátou základnu. Agentura Reuters krok označuje ze znak posilující důvěry v oživení odvětví po koronavirové krizi.
11. 6. 2021|
Soud povolil reorganizaci zadlužených ČSA, plán mají sestavit mateřské Smartwings
Městský soud v Praze povolil v rámci insolvenčního řízení reorganizaci zadlužené letecké společnosti ČSA. Reorganizační plán by zhruba do čtyř měsíců měla sestavit mateřská firma Smartwings. Vyplývá to z usnesení soudu uveřejněného v insolvenčním rejstříku. Na reorganizaci se při pondělním jednání shodli také věřitelé společnosti.
9. 6. 2021Aktualizováno9. 6. 2021, 17:23|
Smartwings podaly u insolvenčního soudu návrh na soudní reorganizaci ČSA
Letecká společnost Smartwings podala u insolvenčního soudu návrh na soudní reorganizaci své dceřiné firmy ČSA. Smartwings, které v rámci insolvence vystupují jako jeden z velkých věřitelů, tím chtějí předejít situaci, při které by ČSA přišly o právo vytvořit vlastní restrukturalizační plán. ČSA jsou v úpadku od března. O osudu firmy rozhodne červnová schůze věřitelů.
28. 5. 2021|
ČSA budou propouštět. Sníží počet pracovníků na sto, píší Seznam Zprávy
České aerolinie, které jsou od února v insolvenčním řízení, budou muset snížit počet zaměstnanců na zhruba sto. Propouštění se bude týkat neletového personálu. Serveru Seznam Zprávy to řekl spolumajitel skupiny Smartwings Jiří Šimáně. České aerolinie, které do skupiny patří, mají k dispozici už jen dvě letadla, z toho jedno vlastní. Šimáně věří, že firma přečká nejhorší období i díky penězům z plánovaného prodeje nadbytečných emisních povolenek.
29. 4. 2021|
ČSA podaly u soudu návrh na reorganizaci, cílem je záchrana firmy
České aerolinie (ČSA) jsou v platební neschopnosti, v pátek proto podaly u Městského soudu v Praze žádost o povolení reorganizace podle insolvenčního zákona. Cílem je záchrana podniku a nalezení řešení pro věřitele. Provoz ovšem nadále pokračuje, uvedly aerolinie.
26. 2. 2021|
ČSA oznámily propouštění až všech 430 zaměstnanců, píší Hospodářské noviny
České aerolinie (ČSA) se chystají propustit až všech svých 430 zaměstnanců, oznámily úřadu práce. Napsaly to Hospodářské noviny (HN), kterým oznámení o hromadném propouštění potvrdila předsedkyně Odborové organizace posádek letadel Tereza Löffelmanová. Leteckou společnost zasáhly dopady epidemie koronaviru, se státní pomocí přitom počítat nemůže. Aerolinky jsou pod ochranným moratoriem před věřiteli, které vyprší na konci února.
24. 2. 2021Aktualizováno24. 2. 2021, 12:49|
Pravidla pro letenky se mění, mnohé aerolinky umožňují bezplatné změny
Letečtí dopravci upravují pravidla pro nákupy letenek. Cestujícím nově umožňují bezplatně měnit termíny letů na později. V minulosti přitom byly tyto změny často za vysoký poplatek. Bezplatnou úpravu nyní zavedla většina velkých aerolinek, a to včetně českých. Upozornil na to letenkový portál Letuška.cz. Prodej letenek je v současnosti zhruba na pětině loňské poptávky.
11. 9. 2020|
Aerolinky Smartwings podaly kvůli škodám za odstávku letounů Boeing 737 MAX žalobu na výrobce
Česká letecká skupina Smartwings podala v USA žalobu na výrobce letadel Boeing, uvedly  čtvrteční Lidové noviny (LN). Důvodem je podle deníku to, že skupina Smartwings zatím nedostala od Boeingu náhradu škod za nucenou odstávku letadel Boeing 737 MAX. Provoz těchto strojů byl celosvětově zastaven loni po dvou tragických haváriích letounů 737 MAX kvůli problému se softwarem. Skupina Smartwings letos v březnu uvedla, že jí odstávka způsobila škody za asi dvě miliardy korun.
10. 9. 2020Aktualizováno10. 9. 2020, 13:43|
Smartwings a ČSA uspěly s žádostí o odložení splatnosti dluhů
Městský soud v Praze vyhověl žádosti Českých aerolinií a Smartwings a vyhlásil mimořádné moratorium, tedy odložení splatnosti dluhů, kvůli koronaviru. Platí maximálně na tři měsíce, lze ho ještě za mimořádných okolností o čtvrt roku prodloužit. Vyplývá to z dokumentů, které soud zveřejnil v insolvenčním rejstříku. Jako první o tom informoval server Zdopravy.cz. Letadla obou firem budou dál létat.
27. 8. 2020|
Smartwings a ČSA žádají odložení splatnosti dluhů. Chtějí čas pro dlouhodobé řešení finančních potíží
Letecké společnosti Smartwings a ČSA ze skupiny Smartwings Group podaly ve středu u Městského soudu v Praze návrh na vyhlášení mimořádného moratoria, tedy odložení splatnosti dluhů, kvůli koronaviru. Požádat o dočasný odklad jim nově umožnil zákon označovaný jako lex covid. Firmy to uvedly v tiskové zprávě.
26. 8. 2020Aktualizováno26. 8. 2020, 22:38|
Let ze Samosu do Prahy na jeden motor a 21 chyb. Kapitán má pozastavenou činnost
Let na jeden motor z řeckého ostrova Samos až do Prahy – v rozhodování kapitána našla odborná komise 21 chyb. Podle její zprávy tak loni v srpnu ohrozil bezpečnost nejen 170 cestujících na palubě. Závěry komise se bude zabývat Úřad pro civilní letectví. Společnost Smartwings nyní kapitánovi pozastavila činnost.
24. 7. 2020|
Schillerová si myslí, že by stát měl koupit ČSA. Považuje je za strategický podnik
České aerolinie (ČSA) by měl podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) koupit stát. Jeho vstup do klíčových podniků, které se kvůli pandemii můžou dostat do potíží, už dříve připustili premiér Andrej Babiš (ANO) i šéf resortu průmyslu Karel Havlíček (za ANO). Právě jeho úřad má teď vypracovat seznam strategických firem.
14. 4. 2020|
ČSA povede Petr Kudela, do vedení přichází z firmy Travel Service
Novým předsedou představenstva Českých aerolinií (ČSA) se stal Petr Kudela, kterého do funkce zvolili ostatní členové nejužšího vedení společnosti. Vyplývá to ze zápisu představenstva uveřejněném ve sbírce listin. Volbu následně ČTK potvrdil i mluvčí firmy Daniel Šabík.
5. 12. 2018|
O prázdninách se počet zpožděných letů až zdvojnásobuje. Dosáhnout na odškodnění je snadné
S větším provozem ve vzduchu během prázdnin se zvyšuje i počet zpožděných letů, oproti zbytku roku až na dvojnásobek. V některých případech vzniká cestujícím nárok na odškodnění. Jen v Praze to loni za červenec a srpen bylo u 42 spojů. O náhradu budou moct žádat i cestující z letu firmy Travel Service z Kréty do Brna, který koncem minulého týdne nabral zpoždění delší než jeden den.
10. 7. 2018|
Travel Service získal do flotily první z objednaných 39 boeingů. Jeden stojí přes dvě miliardy
Obliba letecké dopravy v Česku roste, aerolinkám přibývají zákazníci. Ať už míří na dovolenou, nebo „na skok“ za hranice. I proto pražské Letiště Václava Havla přivítalo první z 39 nových boeingů 737, moderní verzi MAX 8.
1. 2. 2018|